Banner cycler

Nye EU-nummerplader

Alt mellem himmel og jord, men hold det sobert og frit for politik...

Redaktør: Bestyrelsen

Damgaard
SAAB FREAK
Indlæg: 88
Tilmeldt: 1. mar 2006, 11:52

Nye EU-nummerplader

5. aug 2009, 10:08

Fra den 12. oktober 2009 vil det være muligt, på frivillig basis, at vælge EU-nummerpladen ved registrering af køretøjer. Se et eksempel her: http://www.eu-oplysningen.dk/spsv/off/alle/eu-nrplade/

Jeg har i den forbindelse spurgt SKAT's kontor for nummerplader og registrering, om det vil være muligt at afmelde sin gamle nummerplade, og bede om at få de nye EU-nummerplader i stedet, uden at omregistrere køretøjet.

Det er der ingen problemer i, dog skal man ved en sådan "ombytning" stadig betale gebyr for de nye nummerplader, som er på kr. 1180,-.

Så er spørgsmålet jo bare, om man vil det ... muligheden er der


Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

5. aug 2009, 12:19

Det glæder mig usigeligt at det er på frivillig basis. Jeg vil hellere have pengene.. :roll:

Mvh. Edwins, Friherre, af gammel Dansk højadel. :wink:
En rigtig bil har langsliggende motor.

If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with bull (W.C. Fields)

Med lem nr. 262
tono
SUPER EXTREME SAAB NET EXTREMIST
Indlæg: 2088
Tilmeldt: 17. feb 2005, 20:04

5. aug 2009, 12:39

Hvad er .....digital registrering ? noget som kan gøres af eks synsmanden ?
.. fra en tid, hvor SAAB fremstillede biler.
tono
SUPER EXTREME SAAB NET EXTREMIST
Indlæg: 2088
Tilmeldt: 17. feb 2005, 20:04

5. aug 2009, 12:44

Svar på mit eget spørgsmål

Her står du: Motor og nummerplader
Digital motorregistrering
--------------------------------------------------------------------------------


Digital registrering af motorkøretøjer

Registreringen af nye og brugte biler bliver forenklet i fremtiden. SKAT står for udviklingen af et nyt køretøjsregister - DMR (Digital Motor Registrering).

Den 1. januar 2008 overtager SKAT også politiets opgave med at registrere køretøjer og opkræve de løbende afgifter (grøn ejerafgift, vægtafgift og vejbenyttelsesafgift).


MEN ER DETTE INDFØRT ?

De nye regler gælder biler, motorcykler, knallerter, campingvogne, traktorer og trailere mv.

Der vil senere blive udsendt information om tidspunktet for idriftssættelsen af det Digitale Motor Registreringssystem




Køb en ny bil og kør hjem i den samme dag
Hurtigt hjem fra forhandleren i din nye bil. Det er fremtiden for nye bilejere, når et nyt Digitalt Motor Register (DMR) sættes i drift. Der går til den tid nemlig ikke længere 3 - 5 dage, før du kan hente din nye bil hos forhandleren. Han skal ikke mere på motorkontoret for at få registreret bilen og udleveret nummerpladen.

Større bilforhandlere, som SKAT godkender, kan selv registrere biler via internettet og sætte nummerplader på, så du kan køre hjem i din nyindkøbte bil med det samme. Det gælder også, hvis du køber en brugt bil hos en sådan forhandler.

Det bliver lettere at handle brugt bil privat
Det bliver også nemmere og billigere at købe og sælge brugte biler privat, fordi omregistreringen bliver forenklet.

Du kan købe en brugt bil af din nabo uden at skulle en tur forbi et motorkontor for at få omregistreret bilen. Du kan nemlig selv registrere ejerskiftet via internettet, hvis bilen allerede har nummerplader, dvs. den ikke er afmeldt.

Du får rabat, hvis du bruger internettet til at registrere ejerskiftet. Bilen kan dog også omregistreres hos en forhandler eller et skattecenter. Der vil være cirka 1.500 godkendte forhandlere i hele landet, så du kan altid finde en forhandler i nærheden af, hvor du bor eller arbejder.

Hvis bilen er afmeldt og derfor ikke har nummerplader, skal den normalt igennem et syn hos en synsvirksomhed. Synsvirksomheder kan også registrere bilen og sætte nummerplader på, så snart bilen er synet.


MEN ER DMR INDFØRT ?
.. fra en tid, hvor SAAB fremstillede biler.
Brugeravatar
Speedy
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
Kontakt:
Indlæg: 6968
Tilmeldt: 28. maj 2004, 17:01

Re: Nye EU-nummerplader

5. aug 2009, 23:05

Damgaard skrev:Fra den 12. oktober 2009 vil det være muligt, på frivillig basis, at vælge EU-nummerpladen ved registrering af køretøjer. Se et eksempel her: http://www.eu-oplysningen.dk/spsv/off/alle/eu-nrplade/

Jeg har i den forbindelse spurgt SKAT's kontor for nummerplader og registrering, om det vil være muligt at afmelde sin gamle nummerplade, og bede om at få de nye EU-nummerplader i stedet, uden at omregistrere køretøjet.

Det er der ingen problemer i, dog skal man ved en sådan "ombytning" stadig betale gebyr for de nye nummerplader, som er på kr. 1180,-.

Så er spørgsmålet jo bare, om man vil det ... muligheden er der
Hvis det var gratis ville jeg stadig ikke skæmme min vogn med en plade af den slags :x
Anders Thorning Andersen @ Saabster.dk

Saab 96V4 '67 SilverSand
Volvo V60 as daily driver,shhhhh......
http://www.bilgalleri.dk/galleri/15157-saab_96v4
http://www.saabster.dk
Brugeravatar
Magni
SUPER SAAB FREAK
Kontakt:
Indlæg: 189
Tilmeldt: 27. maj 2008, 18:34

Re: Nye EU-nummerplader

6. aug 2009, 15:28

Jeg fatter stadig ikke at vi ikke kan gøre lige som Svenskerene, nummer pladen sidder kun på bilen for at kunne identificere den, det er det lille skat mærke som indikere om syn og forsikring er i orden, så slipper man også for at "løbe tør" for numre til numre pladen

Hilsen
Magni Larsen
Magni Larsen
Ikke SKD medlem p.t.

Tilbage til "Off Topic !!!"