Banner cycler

Endelig hjemme efter sin vinter-udflugt

Alt mellem himmel og jord, men hold det sobert og frit for politik...

Redaktør: Bestyrelsen

Brugeravatar
FruDyhr
SUPER SAAB FREAK
Indlæg: 163
Tilmeldt: 12. dec 2006, 13:57

Endelig hjemme efter sin vinter-udflugt

22. jan 2010, 22:56

Lidt følelsesladet tak for en fantastisk uge for "Den Hvide Frue".

Efter at hun havde promeneret fra Sorø til Rådhuspladsen som eneste '96 i convoyen, og derefter vist sit brede smil på DR1... fortsat hun til ambasaden. Her stoppede turen for Fruen i lørdags, sammen med hendes ene ejer Asch. Søndag drog jeg til København for at blive genforenet med hende og min bror. Med to unger på bagsædet, gik turen til kaffe hos Ikea - Malmö. Hun skulle ikke snydes for en tur til sit hjemland, og ej heller ville vi snydes for en lille manifestations-solo-tur. Alt imedens hun holdt parkeret under Ikea, var der mange af jer andre, der var godt på vej til Trollhättan.

Turen gik retur til København, hvor hun strandede pga. det voldsomme snevejr, der opstod mellem søndag og mandag. Siden har hun hold i en carport i NV-kvarteret i København - ikke noget rart sted for en ældre pæn dame.

I dag er hun komme hjem til Sorø, og er blevet genforenet med sin varme garage. Hun har været ude og få lidt vinter-friske kinder, men lyder kun til at have nydt turen. Hun spinder som en kat, og springer i gang så snart hun fodres med en dråbe benzin. Godt klaret gamle tøs.

Og en stor tak til Saab-Jens for hjælpen.

/Mette


Brugeravatar
Speedy
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
Kontakt:
Indlæg: 6968
Tilmeldt: 28. maj 2004, 17:01

Endelig hjemme efter sin vinter-udflugt

23. jan 2010, 10:18

:D Det var dejligt at høre... godt at Jens ville hjælpe dig :)

:roll: dog er jeg en kende undren over at man er "gammel" hvis man er fra starten af 70-er årtiet. Hvad er man så hvis man er fra starten af 60'erne ? :wink:
Anders Thorning Andersen @ Saabster.dk

Saab 96V4 '67 SilverSand
Volvo V60 as daily driver,shhhhh......
http://www.bilgalleri.dk/galleri/15157-saab_96v4
http://www.saabster.dk
Brugeravatar
FruDyhr
SUPER SAAB FREAK
Indlæg: 163
Tilmeldt: 12. dec 2006, 13:57

Endelig hjemme efter sin vinter-udflugt

23. jan 2010, 16:39

Så - så, unge mand... er man fra først i 60'erne, er man nu også lidt rusten i kanten, og går under navnet en "ældre dame". Gennemsnitslevealderen er for kvinder omkring 78 (gæt) - Hvad er den for kvindelige biler??? og er der noget der hedder bilår ligesom hundeår?

tak for hjælpen til dig, også :D
God weekend - Mette
Saab 96 V4 - 1970 - "Den Hvide Frue"
Saab 9000 CSI 2,3 I - 1993 - "Direktionsvognen"
Saab 9-5 Griffin Hirsch Biopower Aut. 2009
Brugeravatar
Asch
ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 606
Tilmeldt: 29. nov 2006, 22:08

Re: Endelig hjemme efter sin vinter-udflugt

23. jan 2010, 19:17

FruDyhr skrev: Siden har hun hold i en carport i NV-kvarteret i København - ikke noget rart sted for en ældre pæn dame.

/Mette
Kbh.NV er ikke så slemt som rygtet og diverse slagsange gør det til. Hér findes flere ældre damer, som har overlevet kvarteret i mange år. Ok, de er ikke så pæne, så lidt ret har du. :wink:
Også tak til Jens, Gribskov Autotransport, fra denne ende af ruten. :D

AndersS
Saab 96 V4 1970
Saab 900 T16 Cab 1987

Tilbage til "Off Topic !!!"