Hun holder et par meter bag Hr. Fra-de-varme-lande. Som vi alle har prøvet, når vi skal ud på en vej, som også har cykelsti: Han stikker snotten for langt frem og erfarer at der kommer et kobbel cykler på stien.
Resolut sættes i bakgear, og han bakker. Når det sker for os andre, sætter vi i bakgear, vender os om og får øjenkontakt med ham bagved, så han ved hvad der skal ske. Men ikke her.
Tina når faktisk kun at møje hornet i bund, Gonk, siger det så. De står ud, og han er nedladende fra første sekund. Hun kunne bare lade være med at bare holde et par meter fra ham, og skaden "må hun finde sig i". Ojj, hvor kan hun blive gal når folk pisser på hende.
Han viser hvordan han har skamferet sin Astma 626 med trækkugle, bagi, og således må hun også bare finde sig i at få læderet sin bil.
Han vil ikke opgive sit navn eller forsikringsselskab. Da han ikke gider at høre længere på hende, vender han om, sætter sig ind i sin bil og kører. Tina efter ham. En hånd ud af vinduet til de andre bilister for at indikere at det er nødvendigt at skide på sin vigepligt.
Han kører hen til en nærliggende bank, kører ind og stopper. Hun har i mellemtidem ringet til Politiet og sat dem ind i sagen, at manden er meget ubehagelig og ikke vil kommunikere sine data til hende. De siger at de kommer med det samme.
( I øvrigt: Ofte vil Politiet ikke komme til en færdselssag, med mindre der er tale om personskade. Sig så bare til den at I tror der er sprut indblandet, så står de der som et par søm..
Hun siger så til ham at det nu er uklogt at køre igen, da Snuppe-Jensen nu er på sagen, og er på vej. På trods af sit begrænsede vid, fatter han dog at det nok er klogest at blive.
Nu er Politiet der, og Hr. Anonym er nu ikke længere så bred. De får hans navn og forsikringsselskab. Først siger han GF, men Motorkontoret konstaterer at det er Codan. Fedt, de er dyre.
Politiet skriver ikke rapport, men vil indføje incidenten i døgnrapporten. Eftersom Tina jo havde opfattet mandens positive holdning til den skade han netop havde påført hendes bil, ville hun sikre sig vidner. Og et par ganske gode vidner. Nu kan manden ikke længere bare sige at han ikke ved hvad damen taler om.
Havde han nu kommet ud og undskyldt sig, som de fleste af os gør, havde man nok levet med skrammen.
Men når man får at vide at det må man bare finde sig i, begynder det sgu at dunke i tindingerne. Når han så oveni kører, før emnet er færdigdebatteret, har han da fået lagt i ovnen til sig selv.
Bilen bliver kørt på autoriseret SAAB værksted. Så må jeg jo selv lige checke at alt er korrekt samlet og sammenspændt når bilen kommer hjem igen. Hvis de altså skiller noget ad.
Skadens omfang. Skramme over 6-tallet og kuglens aftryk mellem 4 og 6. Hvordan skæresåret er kommet, fatter ingen, ejheller Politiet, men den var der ikke før mødet med Karl Smart.
Advarsel: Billede af stærkt grafisk natur:

Gad vide hvad SAAB gør ved det?
Nu skal man jo være ærlig og kalde en spade for en spade: Hvorfor bliver bilen kørt på værksted og en forsikringssag startet?
Af skadefryd og hævngerrighed.
Codan, fordobl hans præmie!

