Side 1 af 1
Hvilken type benzin skal jeg bruge?
: 29. dec 2007, 17:27
af m-skjoldager
Jeg har netop købt en Saab 900 turbo fra 1983, og håber, at nogen kan hjælpe mig ved at fortælle, hvilken benzin jeg helst skal køre den på.
Motoren er en turbo 2,0 med APC system. Så vidt jeg har forstået går APC-systemet ud på, at man kan køre med forskellige oktantal. Er det rigtigt forstået? Og i så fald - er det helt ligegyldigt om man propper 92,95 eller 98 på, når man tanker eller er noget bedre end andet for motoren?
Og sidst: Jeg har hørt, at den kan køre på både blyfri og blyholdig benzin. Men er det bedst for den, hvis jeg putter blyholdig (blyerstatning) i tanken?
Vh Morten Skjoldager.
: 29. dec 2007, 18:16
af Edwins
Min bil er mage til din: '83 turbo APC. Til lykke med nyerhvervelsen.
Jeg har altid kørt på 95, men modsat en ikke-turbobil, yder den mere på 98, end på 95 oktan.
SAAB betaler ikke mit topstykke, hvis jeg baldrer en eller flere ventiler eller deres sæder pga. blyfri kørsel. Som sølvmedaljemekaniker Stig sagde: Hvis der er forbehold mht. blytilsætning, skal der blytilsætning i. Hvergang.
SAAB sagde vist om bilen: Hvis du ved hveranden benzinpåfyldning tanker blyholdigt er det OK. Altså er der forbehold. Således har bilen i mine 8 års ejerskab altid fået bly- eller blyerstatning.

: 29. dec 2007, 18:50
af Speedy
Hej Morten
Tillykke med det nye køretøj og velkommen på SaabKlubDanmarks forum. Håber du vil finde meget hjælp til din bil herinde.
Mht. benzin, så er det korrekt at bilen selv justerer i forhold til det oktantal, der bliver hældt på den. Jeg har altid selv kørt på 95 oktan men den kan sagtens køre på 92 såfremt du måtte ønske at gøre dette.
Mht. bly, så hælder jeg altid blyerstatning på min saab 96v4 da dens motor er lavet uden panserventilsæder og ventilsæderne derfor med tiden bliver godt slidt uden brug af bly. Men ventilsæderne er mig bekendt på ingen måde udsat for dette problem på en 900 som din og jeg har altid selv kørt blyfri. I manualen til min egen 900 samt på selve tankdækslet står skrevet: "Premium UNLEADED fuel only!" hvilket for mig indikerer at den ikke skal have bly. Det er godt nok en årg. 1993 og ikke 1983 men mig bekendt er topstykkets sæder ikke forandret på de modeller. Jeg vil derfor antage at du også skal køre blyfri.
Mvh. Anders
: 29. dec 2007, 18:54
af Saab-ilac
Da jeg kørte OG900 T8 fra '86, tankede jeg også hele tiden 95 blyfri og nogen gange 98 blyfri hvis det var tilgængeligt.
I min tid kørte den fin og min mor der kører den nu er ganske godt tilfreds med den.
Så jeg ville heller ikke mene at det ville skade med blyfri
Cheers
Mattias
: 29. dec 2007, 18:59
af Edwins
Konens bil er også en '93, med lille blyfrit hul til benzinpistolen.
Men den tidligere har mig bekendt ikke stellitbelagte sæder og ventiler. Jeg tør ikke, jeg står selv med palmerne, hvis det går galt.

: 29. dec 2007, 19:12
af casper-fischer
speedy. Uden at skulle være for skrå sikker så en en saab fra 83 en 8 ventilet så du kan ikke sammenligne de to modeller. Jeg tror du er klogt i at med bly med mindre toppen er skiftet en gang. Er den det kan du køre på blyfri. Jeg havde en bil magen til din engag hvor jeg skiftede toppen og kørte derefter 100.000 km på blyfri uden problemer det samme gør min bror (saab-Daniel) i hans 900 turbo 8v fra 1983
: 29. dec 2007, 20:49
af Edwins
Det er det tidligere nævnte, med forbeholdet:
Hvis man hveranden gang osv.
Den kan sikkert nok køre blyfrit, men jeg skal bare ikke have klinket noget, når det ikke er knivskarpt defineret.
Min sagnomspundne dovenskab vinder igen: Hellere hælde lidt dyrt stads i brændstoffet, end tabe kompression og score et topstykkejob, når de ikke ubetinget skriver: Kør blyfrit med sindsro.
Bilen er hamrende velfungerede og en sand fryd at køre i. Det skal den blive ved med, i samme stil som den altid har gjort.
Her et produkt fra Castrol, som jeg dog ikke selv bruger. Der er også oktanboost i, som vil peppe en APC motor. Den er sikkert også på bedste populistiske vis lavet til dem som stadigt tror på ammestuesnakken om at der er mere "pulver" i højoktanbenzin, for en bil som ikke tændingsbanker på lavoktanbenzin:
Ohh, lad mig blive oktanboosterforhandler for alle drengene på plasticscootere som tror at deres apparater kører stærkere med oktanbooster i.

De køber sig fattige i dette stads.
: 29. dec 2007, 21:22
af hf-eco-power
INFO! Samtlige SAAB motorer incl. de 8 ventilede, kører fra og med
MY85 på blyfri!
Passer også som fod i hose iht. min lille benzin-bibel i lommeformat fra Shell:
"Hvad kan man tanke sig" - fra det herrens år 1988!
/Henrik
: 29. dec 2007, 22:23
af SÅB
Tjek Haynes og saab`manualer .De siger at det først er fra 84 modellerne. Det vil sige at starter ligger på venstre side af motor og er synlig oppefra altså uden brug af spejle og kardanled på arm og albuer
: 29. dec 2007, 22:26
af SÅB
Undskyld Det er brug af blyfri
: 29. dec 2007, 22:40
af Peter
hf-eco-power's information er korrekt, men ikke helt dækkende mht. spørgerens bil, som jeg har forstået drejer det sig om en M83 900 Turbo (som qua sin årgang nødvendigvis er otteventilet)
Fra M85- kører alle motorer blyfri, hvad enten der er otte eller 16 ventiler. Ventilsæderne ændres sent i produktionen af M84, hvorfor en del af disse også kører blyfri. En henvendelse til Saab kan opklare sagen, hvis man har en M84 900.
MEN: Alle 900 med turbomotor, helt fra M79, har de hårde ventilsæder og ventiler der kræves for problemfri drift med blyfri. Der findes ganske enkelt ingen "ikke-blyfri"-udgave af turbomotorernes topstykker, hvorfor Morten Skjoldager ganske roligt kan tanke 95 blyfri.
APC-systemet har ingen forbindelse til motorens evne til at køre på blyfri benzin.
/Peter
: 29. dec 2007, 23:20
af hf-eco-power
God forklaring og helt entydig.
Der er blot lige en ting, jeg undrer mig en smule over: Til trods for, at de gamle 8V turbomotorer (som
Skjoldagers) skam har
natriumkølede ventiler/sæder, anbefales det alligevel trods denne kendsgerning, at man tanker bly- eller kaliumholdig benzin op til ´85, hvorefter man ikke behøver bekymre sig, da topstykket herefter er yderligere forstærket for alle 8V-motorers vedkommende. Betyder det i virkeligheden, at man mindst hver - eller hver anden - gang bør komme blyerstatning og deslige i tanken, eller...??? En T-motor af 1. generation u/ intercooler bliver vel rigelig varm i sig selv omkring de følsomme dele i toppen, ikke sandt?
På min nu afdøde 81´er 900T nåede jeg at køre ca. 30.000 km med det orig topstykke, inden det blev udskiftet med et fra en 86´er. I den tid tankede jeg fortrinsvis blyholdigt og en sjælden gang blyfrit trods bevidstheden om ventilernes natriumkøling. ´86 topstykket var i sin oprindelse udstyret med "panserventiler", så det gjorde jo valget let ved standeren
/Henrik
: 29. dec 2007, 23:43
af Peter
Jeg har ingen anden forklaring, bortset fra at turbo-topstykkerne er de samme alle vegne i hver årgang - også f.eks. i Californien og Rocky Mountains i USA, hvor man allerede i sen-70'erne kørte på blyfri benzin, da de fleste biler allerede dengang havde katalysator for at opfylde kravene til udstødingens renhed.
: 30. dec 2007, 07:44
af Edwins
Fandt en instruktionsbog for '84 modellerne i værkstedet, trykt i aug. '83, til det danske marked. Der står intet om blyfrit brændstof, kun oktankrav, som for en turbo APC model skal spænde fra 92 til 98 oktan. Karb. og injection, mindst 93 oktan.
Jeg tror faktisk jeg fik info på Shell-tankenes plakater ved benzinstanderne, hvor der for min bils vedkommende stod tankning med blyholdigt hveranden gang, hvilket jeg læste (for min motors skyld) som altid blyholdigt.
Mærkeligt at SAAB så ikke, for miljøets skyld, anbefalede brug af blyfrit, hvor det var muligt at skaffe det, når nu de uden undtagelse lavede alle topstykker blyfrie. Shell måtte vel have dette "hveranden gang" fis fra SAAB?

: 30. dec 2007, 09:32
af Leifdalsgaard
Fra saab's værksteds bog står der B201 Turbo,APC 1982-84 kan ikke køre blyfri. Men fra årsmodel 1985 kan den køre blyfri.
: 30. dec 2007, 12:11
af Edwins
Tak, sagde Edwins. De kan så lave deres "hveranden tankfuld" om til en stikpille og anbringe den hvor de har lyst, jeg bliver ved at hælde det stads i. Hver gang. Min gamle 99 bruger det også, ligesom min straight six Mercruiser bådmotor.
Jeg skal ikke nyde noget af det som motororganisationerne skræmt kalder VSR, Valve Seat Recession.

: 1. jan 2008, 23:11
af m-skjoldager
Tak for alle jeres gode svar.
Som jeg forstår de forskellige indlæg kan det ihvertfald ikke skade at putte blyerstatning på - selvom den måske kan køre på blyfri. Så hvis jeg vil min motor det bedste kan jeg vel lige så godt ofre de få ekstra kroner, det koster, at putte blyerstatning på hver eneste gang. Så det vil jeg gøre.
Tak for hjælpen.
: 2. jan 2008, 22:41
af Solgaard
Da H-motoren erstattede B-motoren i 1981 var en af de ting der blev forbedret topstykket så motoren kan kører på blyfri benzin.
ALLE SAAB-MOTORER EFTER 1981 KØRER PÅ BLYFRI BENZIN og der er bestemt ingen fordele ved at kører med bly på en H-motor.
Hvis man vil være god ved sin turbomotor skal man kører på OKTAN 98 BLYFRI (jo højre oktan jo bedre)
SÅ BLYTILSÆTNING PÅ SAAB EFTER 1981 ER SPILD AF PENGE. HVIS MAN VIL TILSÆTTE NOGET SOM HELST I BENZINEN SÅ SKAL DET VÆRE OKTAN BOOSTER SOM HÆVER OKTANEN.
: 2. jan 2008, 23:00
af Edwins
Hvis H kører blyfrit, hvorfor står der så ikke et levende kvæk om det i en '84 instruktionsbog til en 900?
Hvorfor blev man på tankstationer vej(vild)ledt om at fylde blyholdigt i tanken hveranden gang, dengang?
Med al respekt for folks viden herinde, vil jeg gerne se et officielt dokument om emnet, før jeg ophører med at hælde dette stads i benzinen til min '83 T.
Leifdalsgaard refererer netop til dokumentation, som ikke fritager biler fra før '85 for ventil- og ventilsædesmørende additiver. Man gør mere skade på motorer som har behov for disse additiver ved at udelade dem, end ved at hælde det på en kværn som ikke har brug for det. Motoren skades ikke. Det gør en evt. missekatalysator, af sådanne additiver..

: 3. jan 2008, 22:41
af Deja-wuzzz
Man kan da stadig købe benzin med blyerstatning mange steder , hvor ikke bare tanke dette.
Dette "Morris superblend" som Edwins blander i koster da efter mine beregninger ca 33 øre pr. liter at hælde i.
Det har ikke noget med bly at gøre , men er vel det samme tilsætning stof (natrium ) som tankes på tankstatioerne.
Så hvofor bøvle med dette , da man ikke sparer noget efter min mening.
Hvis man ikke har en tankstation i nærheden som sælger bly erstatning benzin så er det naturlig vis en anden sag.

: 3. jan 2008, 23:23
af Edwins
Jeg brugte da den røde slange i mange år til mine gamle biler, men det er sgu slut nu. I takt med bla. renovering af stationerne, forsvinder saften med blyerstatningen. Efterspørgslen er for lille. Det er grønne slanger overalt, snart. Så må man jo have snapsen med i bagagerummet, sådan er det.
Helt lissom totaktsstanderne med mulighed for valg af iblandingsprocent forsvandt i løbet af '80'erne, forsvandt standerne med røde slanger først i dette årtusinde.
Husker at standeren på en Texaco ikke ville starte, engang jeg ville dunke min '63 Trubbnos op i de unge år. Jeg skubbede døren op og bad ham starte standeren. Han ville have min styrthjelm først. Jeg forklarede at jeg ville se underlig ud med en sådan på i mit køretøj og han kiggede vantro ud på bilen ved totaktsstanderen og startede så pumpen.

: 8. jan 2008, 13:20
af nojjno
Hej allesammen
Jeg kan huske man i midt70erne da var det meget populært at køre på gas
man kunne få et ombygningssæt til saab 99 som gjorde man kunne køre på gas
så tænker jeg straks at det måtte vel også være hård ved ventilerne, men jeg mener
ikke det var et krav der skulle panserventiler i. det var jo B-motoren,så kunne de holde
til det ,kan de vel også holde til blyfri benzin.
MVh
Jørgen.Ø
: 8. jan 2008, 13:58
af Edwins
Nojjno skrev:
kan de vel også holde til blyfri benzin.
Efter konference med min fede gamle motor, som aldrig har fejlet, eller fejler nogetsomhelst, blev vi enige om at fortsætte med blyerstatning, da "vel nok kan holde" ikke er godt nok. Leifdalsgaard har set at det først med stensikkerhed er sikkert at bruge blyfrit fra '85 og frem, det må jeg læne mig op ad.
Better safe than sorry.. Ingen har givet et endegyldigt definitivt svar, så heller hælde 33 øre i hver liter benzin, end at hælde 33 timer og en pose penge i en topstykkereparation.
Samme problematik med min straight six Mercruiser bådmotor: De gik over til pansrede ventiler i 1974. Motoren er fra 1974. Er det så en før eller efter? Ingen kan svare. Godtså, så kommer der stads i benzinen.
: 8. jan 2008, 14:57
af Vels
Jeg sad lige og kiggede lidt på om man kunne finde mennesker der har smidt blyfri på eksempelvis deres SAAB 99'ere.
Det er der, og mange sider påstår enda at den de er byggede til de i de senere generationer pga. det amerikanske marked og deres udstødningskrav. Der kørte ikke motorer rundt med forskellige ventiler og ifølge de kilder jeg kan finde skal man altså godt ned i 70'erne for at finde jern ventiler der potentielt kan tage skade, men skiftede et eller andet sted undervej til alu ventiler som jeg lige kan forstå det (pga. usa altså).
Men døm selv..
http://www.saabnet.com/tsn/models/1976/76pp3.html
http://www.netma.fi/jouko/saab/99tech.html
http://faq.saabnet.ru/_900og/900og_history.shtml (1980 usa blyfri)
Experts at Saab note that the 1977 Saabs with the Lambda system and three-way catalyst offer both better fuel economy and better driveability than previous systems while at the same time reducing the emissions of regulated pollutants to such an extent that the basic system can probably be used for many years to come.
While the three-way catalyst and Lambda control system is used during 1977 on only those Saabs that will be sold in Western and Rocky Mountain states, Saabs for the remaining states have also been modified to meet the federal emissions requirements — and can still do so without a catalyst or unleaded gasoline.
Fra :
http://www.saabhistory.com/category/ora ... ut/page/3/
Læs også på :
http://www.vea.qc.ca/vea/articles/unleaded.htm