Side 1 af 1
Har brug for et råd
: 14. jan 2008, 09:19
af Mr_McTorsk
Hej igen, jeg skal købe et nye batteri i dag til min
SAAB 900i 2.1 16v fra 1992...
???? er, kan jeg bruge dette batteri...linket er til THANSENS hjemmeside...
http://thansen.dk/product.asp?c=1613998 ... 1985515567
Tak på forhånd
Har brug for et råd
: 14. jan 2008, 09:38
af Speedy
Hej Mr. MC Torsk
Ja, hvis det rent fysisk passer i størrelsen samt polerne vender rigtigt er det sikkert udemærket. Det er jo en smagssag om man vil køre en billigt noname batteri eller et dyrere Optima/Varta eller andet mærkevare batteri....det er både en økonomisk og trosmæssigt overvejelse man må gøre sig.
Vil du "bare" have et billigt batteri, der kan få din bil på skinner igen er dette i Harald 300 ,- billigere og med garanti ligeså godt:
http://www.harald-nyborg.dk/merinfo.asp ... 13&n=60100
Mvh. Anders
: 14. jan 2008, 09:56
af Funder
Hej,
Jeg kan kun fraråde dig at købe batteriet for billigt. Personligt har jeg dårlig erfaring med ihvertfald det batteri, som er linket via Harald Nyborg. Jeg havde nøjagtigt det samme batteri, og det faldt fuldstændigt sammen efter 8 måneder. Brug en 100-200 kr. mere, og spar dig selv for en masse ærgelser. Bor du på Sjælland?
Med venlig hilsen
Jacob
: 14. jan 2008, 10:35
af Speedy
Funder skrev:Hej,
Jeg kan kun fraråde dig at købe batteriet for billigt. Personligt har jeg dårlig erfaring med ihvertfald det batteri, som er linket via Harald Nyborg. Jeg havde nøjagtigt det samme batteri, og det faldt fuldstændigt sammen efter 8 måneder. Brug en 100-200 kr. mere, og spar dig selv for en masse ærgelser. Bor du på Sjælland?
Med venlig hilsen
Jacob
Præcis, jeg kunne ikke være mere enig. Men samme rygte har batterierne fra Thaiwansen.....

Ofte er det lidt et lotteri med de billige batterier hvor længe man får dem til at holde. Jeg har et Biltema batteri som nu lever på 4 år og virker perfekt endnu. Et noget dyrere Varta lever på 9. år og still going strong....
Men et godt eksempel på sammenhængen mellem pris og kvalitet.
Mvh. Anders
: 14. jan 2008, 11:10
af Edwins
For samme pris som i trådens start fik jeg hos Autobremsen i Rødovre et dansk batteri på 72 AH, 560 kuldestartstartampere.
Ville have max. kapacitet for batteribakkens størrelse, til morens Og900 med Webasto fyr/batteriæder.
Et overstørrelse batteri er aldrig at kimse ad. Den dag hvor bilen er en sur starter er der ekstra krudt til rådighed for startforsøg, og batteriet kan pga. ælde holde lidt længere, før det kapacitetsmæssigt er så langt nede at man finder det modent for udskiftning.
Min '63 Trubbnos 96 fødtes med 33 AH. Efter en mild og blid mindre modifikation af motorrummets skillevæg, holder batteribakken nu et 60 AH.
Mit ældste batteri var et 71 AH Mareg, som blev 11 år gammelt.

: 14. jan 2008, 12:46
af Mr_McTorsk
Tak til alle.......
Jeg fandt et billig en hos JEM og FIX til 499kr BANFORD 60ah 560amp men for mig lige nu er det en ??? om økonomi.
Jeg har lige flyttede fra Sjælland til Djursland og har ikke fundet nøget arbejde endnu, har heller ikke nøgen form for indtægt,
skal passe på min penge, når jeg har fundet en job køber jeg en bedre batteri.....
Hilsen til alle fra en lidt glæderer gammel Skotte......VRRRROOOOMMM den starter perfekt nu....