Side 1 af 1

så er det ud af fjerene EDWINS.

: 19. feb 2008, 19:24
af svenT16

: 20. feb 2008, 00:20
af Edwins
Tak, Sven, men jeg har favnen fuld, og har jo en kludebil i forvejen. :roll:

Ellers en sød balje:

Billede

Konen har just købt en Yamaha XV 500 Virago motorcykel, i show condition, som hun tror jeg kan passe, bare fordi jeg har lidt knallertforstand og lidt til. Jeg kan ikke mere, jeg går og drukner mig i Peblingesøen... :roll:

: 20. feb 2008, 08:47
af dragedems
halløjsa edwins, det er fed kværn !!! (i øvrigt må det være en 535 ccm, virago er lavet i 250, 535, 750 og 1100 ccm). Den bliver hun (og du) superglad for, må vi se billeder ????

her er jeg på min virago 750'er, da det var sommer for nogle år siden.. og jeg brugte den til jobbet også, det var fedt !!! specielt når der var kø på motorvejen i forb. med trafikuheld.. op mellem bilkøerne eller i nødsporet (fy!)

der er mange gode tips og andet her i den danske viragoklub: http://www.viragomcclub.dk/
(nogle kalder den viagra-klubben... ;-) )

Billede

: 20. feb 2008, 09:41
af viking
[ Jeg kan ikke mere, jeg går og drukner mig i Peblingesøen... :roll:[/quote]

Var det ikke Anker J der ville drukne sig i Atlanterhavet , og endte i Peblingesøen jvf. "Vi skal quizze ja vi skal : Totalpetrolium

: 20. feb 2008, 10:04
af Edwins
Drage, det er godtnok en 500 straight. Fra 1983, med 38 på klokken. Meget velkørende. Den må være importeret, da den har miles yderst på skalaen og km inderst.

Hun bliver gladest for den, da hun har MC kort, det har jeg ikke. Jeg var dog den første til at braldre den af ned ad vejen, da den var trillet ud af hendes hestetrailer og måtte da også instruere hende i dens betjeningsorganer. Den skal synes og indregistreres. Piece of cake.

Sidder stadigt i bar røv og viklers med morgenkaffen, men var lige ude i rodebutikken og tage et søvnigt kunstlysbillede:

Billede

Den har tvunget et par af Compacterne over i den lille garage. Alt har jo en bagtanke, således har jeg i større grad Cabben i fred til sommer.. :mrgreen:

Viking, du har da helt ret.. :wink:

: 20. feb 2008, 13:07
af dragedems
edwins> ok, jeg vidste jo ikke det var en veteran hun havde købt ;-)
men 83 var faktisk det eneste år hvor der blev lavet en XV 500 kubikker.. så den er sjælden... !!
se her:

http://www.virago-star.dk/historie.html

http://www.virago-star.dk/

: 20. feb 2008, 16:07
af Edwins
Tak for links, det har hun ledt lidt efter.

Storebror havde en 1100 Drag Star, som han var mægtigt glad for, men den er nu udskiftet med en 1800 Suzuki Intruder, "Færgen":

Billede

Har overvejet MC kort, men når jeg prøver mig selv på FDM's hjemmeside i dette billedlotteri, dumper jeg med et eklatant brag. :oops:

Man skal ikke være opmærksom på traktoren fra sidevejen, vejens uoverskuelighed og cyklisten der slingrer længere fremme. Næh, den skal smækkes i 2. gear, klampen i bund og hornkontakten nede. Den filosofi har jeg svært ved at vænne mig til. :shock:

: 20. feb 2008, 16:47
af svenT16
hehe Edwins du er da den fødte motorcyklist så :D