Side 1 af 1

AERO vs Classic ?

: 6. mar 2008, 21:34
af BAAS
Hvad er forskellen på 9K AERO og Classic, udover årgangen?

http://www.blocket.se/vi/14970893.htm?ca=1_10_s

AERO vs Classic ?

: 6. mar 2008, 22:05
af hf-eco-power
Jeg kan da prøve at svare så godt, jeg nu kan:

Bilen i linket ligner unægteligt en "A50" Jubilæum´s model (med sæderne og rattet, bl.a.), MEN at dømme ud fra overskriften, kan det næsten ikke være det, når vi vel at mærke går ud fra, at bilen er original! En MY98 er uikendkaldeligt sidste årgang af 9K´eren (Maj måned :wink: ), og 2,3 T´erne, der normalt yder 200hp, fik nemlig fornøjelsen af Aero´ens motor med Mitsu-lader og de nævnte 225hp!

Så, der er faktisk flere ting, der strider lidt mod hinanden, men det korte af det lange er, at her mangler såvel pilot-sæderne med el-just./memory, 16" Superaero fælge og ganske givet sportsundervognen, for at være en "ægte" Aero!

Det med den manglende airbag, kan vi ikke bruge til noget, da det meget vel kan være ændret siden "fødslen" :roll: ....ligesom min egen, iøvrigt 8) Ellers en vaskeægte liebhaver-karet, skulle jeg mene!

/Henrik

P.S.: Jeg var lige et smut derinde igen for at stille lidt mere skarpt på billederne, og jeg må så konstatere, at bilen med stor sandsynlighed er født med kun én airbag, da der egentligt ikke er nogen grund til at fjerne den nederste klap til sikringscentralen. Ellers kom jeg lige i tanke om, at navnet "classic" er poppet op ved flere lejligheder - særligt i Sverige - når talen falder på sidste årgang af den suverænt bedste SAAB gennem tiderne, 9000!!

AERO vs Classic ?

: 6. mar 2008, 22:53
af BAAS
ja.. sædene er fra jubi modellen

Findes disse classic modeller her i dk?
Jeg tør ikke gætte hvad afgiften bliver??? men kan lille SKAT måske blive "narret" til en lille afgift pga den kedelige "classic" navn?

Re: AERO vs Classic ?

: 7. mar 2008, 08:04
af 9-5Aero
BAAS skrev:Men kan lille SKAT måske blive "narret" til en lille afgift pga den kedelige "classic" navn?
Det kan de helt sikkert ikke, da SKAT går 100% efter stelnummeret. Så er de iøvrigt fløjtende ligeglade med, om du skriver at det er en "X", en "Y" eller en "Z".

M.v.h.

Re: AERO vs Classic ?

: 7. mar 2008, 09:30
af viking
Aero 1997-98 har Miti turbo og 225 HK
Med auto gear 200 HK.

En classic eller CSET 2,3 Jub. HTT som vi kalder den, har Gar. turbo og 200 HK med auto gear.

Jub 1997 er efter min mening den bedste 9K der er leveret når pris bliver taget i betragtning. Aero-en er da rigtig fin men den kostede rigtigt meget ekstra for kun en smule ekstra HK sænkning og lidt småting.

Sportsæderne i AERO er bixede at komme ind/ud af og desuden mister man en sidde plads bag i.

De meget brede forsæder i AERO bevirker at det er det ikke er nemt at kommunikerer fra bagsædet med forsæde passagererne under kørsel.

De originale jub lyse læder sæder er meget smukke med logo og ruskind indlæg.

Re: AERO vs Classic ?

: 7. mar 2008, 13:07
af hf-eco-power
Så er der da vist en ting, der ikke stemmer helt i det her tilfælde med effekten, da den omtalte bil både har aut. og 225hp :roll:

Ellers 100% enig i ovenstående betragtninger ang. den attraktive og eftertragtede Jubi A50 model! Det er ganske enkelt en uovertruffen kombination af det bedste, man kan få i, på tværs af modellerne: Optisk næsten en Aero, lækkert udstyret, med diskrete og for modellen særprægede kendetegn, som bl.a. 8-spoke fælgene, indtrækket m/ fly-logo præget i ryglænet, læder/trærattet mv. MUMS!

Til gengæld er det lyse indtræk (beige) i denne model ofte en 2-farvet læder med felter i en mere brun nuance (og altså ikke ruskind :wink: ), hvorimod det sorte har dette såkaldte "suede" indlæg, i lighed med "Talladega" modellen fra slutfirserne!

/Henrik

: 7. mar 2008, 19:43
af rene
Jeg har nu aldrig hørt det skulle være svært at komme ind og ud af en aero..jeg har da heller ikke problemer med øvelsen i min egen...og der er intet forskel på at kommunikere i en aero kontra den alm cs'er jeg havde før..

: 7. mar 2008, 19:56
af K.Hansen
rene skrev:Jeg har nu aldrig hørt det skulle være svært at komme ind og ud af en aero..jeg har da heller ikke problemer med øvelsen i min egen...og der er intet forskel på at kommunikere i en aero kontra den alm cs'er jeg havde før..
Ja den har jeg heller ikke hørt før , men vi har jo hver vores mening .
Jeg syntes jo at en 9000 Aero stol er noget af det bedste man kan sidde i :wink:

: 7. mar 2008, 19:57
af Jake
Enig med Rene. Genkender heller ikke de negative ting der skulle være med aero kabinen. Synes man sidder suverent godt i dem. Har flere gange haft 3 på bagsædet fra Aalborg - KBH, og har aldrig fået klager fra den trejde bagsædepassager:)

: 8. mar 2008, 00:00
af planken
Jo classic er ofte en betegnelse der går igen på biler af den siste årgang - men denne bil her er da kun en LTT med sine 170 hk :roll:

Regnr: KDF871 Färg: RÖD
Fabrikat: SAAB 9000 CSE 2.3T A50
Årsmodell: 1998 Fordonsslag: PB
Fordonsår:
Chassinummer:
Senaste EU-regbevis del 2: 2007-11-07
Upplysningar:





Fordonsdata
Fordonsstatus: I trafik (2007-04-03) Tillfällig registrering: Nej
Antal ägare: 4 Yrkesmässig trafik: Nej
Fordonet tillverkat: Producentansvarig:
I trafik första gången i Sverige: 1997-10-28 Import: Nej
I trafik första gången i utlandet: Utredning: Nej



Tekniska data
Effekt kW: 125 Antal passagerare: 4
Växellåda: AUTOMAT
Max släpvagnsvikt: 1800
Max släpvagnsvikt B-behörighet: 1500
Max lastvikt: 460

Kopplingsanordning 1: Kopplingsanordning 2:
Däckdimension fram: Däckdimension bak: 195/65 R15 91V
Kaross: Kombi (03)
Skattevikt: 1500 Tjänstevikt: 1500
Totalvikt: 1960 Sänkt totaltvikt: 1960
Längd: 480 Bredd: 178
Drivmedel: BENSIN Alternativt drivmedel:
Skyltformat fram: ENRADIG Skyltformat bak: ENRADIG

: 8. mar 2008, 17:50
af viking
Det er nu en flot "slæde" i har fundet i SV. med kun 100kkmbag sig. Der er mange år tilbage i den... Den SKAL da til DK !!!!

: 8. mar 2008, 21:25
af BAAS
mon han tag min gamle spand i bytte, så kan jeg få lidt exportpenge i lommen :P