Side 1 af 1
Air-con 9k
: 17. mar 2008, 12:36
af T-Slot
Hej alle.
Har lige været på besøg hos den lokale kølemand.
Anlæget på min 9ker kan ikke holde trykket....
Nogen forslag til hvad der kan være galt?
Nogen der kender et godt og billigt sted at få det fikset i midtjylland(brande)??
Mvh Tommy
: 17. mar 2008, 12:41
af dragedems
det er nok utæt....

sorry...

: 17. mar 2008, 14:05
af Gundestrup
Har der ikke været påfyldt sporemiddel?
: 17. mar 2008, 15:57
af T-Slot
Hej
Jeg regner også med at anlæget er utæt.... men måske er der et typisk sted hvor det går i stykker??
Nej ingen spormiddel, ham den lokale påfylder kun gas ikke mere!!!
: 17. mar 2008, 16:12
af Gundestrup
Når nu du alligevel skal have det lavet så sørg for at få sporemiddel i. Det gør det noget nemmere at fejlsøge for evt. utætheder en anden gang.
: 17. mar 2008, 16:29
af viking
En sikker vinder er slangerne til og fra kompressoren, de er billigt fabrikeret og bliver løse i krympe zonen. Især slangen kompressor/ kondensator dør.
Aksel pakdåsen bliver gerne lidt utæt.
http://www.partsforsaabs.com/product_in ... ts_id=2785
eller
http://www.partsforsaabs.com/product_in ... ts_id=3459
: 17. mar 2008, 18:11
af T-Slot
Viking: Ok tak for infoen. Arbejder videre med sagen imorgen.
Håber ikke det kommer til at koste en mindre formue at få det op at køre igen!!!!!!!
: 17. mar 2008, 18:58
af hf-eco-power
Det er som udgangspunkt ALDRIG billigt at bøvle med et AC anlæg. Efter fejlen er fundet, og de defekte (og halvdyre!) dele er monteret, skal det så have en gang service, typisk 1.000,- 1.200 dask oveni.
Prøv at have fokus på den nederste slange i kondenseren, som kommer til syne, når det nederste stykke plastafdækning fjernes. Det er ikke unormalt at korrosion har ædt alu-krympningen.
/Henrik
: 17. mar 2008, 21:56
af viking
Husk, hvis anlægget har været adskildt skal der nyt filter til, det samme gælder hvis det har været uden gas i et stykke tid.
Et køle anlæg kræver omhyggelig renlighed og ingen fugt. Fugten fjerned med vacuum sugning og et fugt sugende filter. Når anlægget har været åbent længe eller uden gas længe er silikagelen i filteret mættet og skal skiftes.
Nyt filter = Ny reciver beholder, da filtret er indbygget i enheden.
Så som:
http://www.partsforsaabs.com/product_in ... ts_id=2677
Alle slanger skal være i orden. Eller skiftes. Det er i slangerne og slangekoblingen langt de fleste lækager fremkommer.
Hvis man benytter et AC anlæg med kun lidt gas tilbage (lille fyldning) er der stor chance for kompressor løber tør for olie og dør. (Husk på at kompressoren slynger olie ud i tryksiden når den arbejder og suger olien tilbage gennem systemet i sugesiden) Med lav fyldning bliver bliver gassen "tynd" og kan ikke slæbe så meget olie med hjem og der opstår olie mangel i kompressoren og den "brænder sammen".
For lidt kølemiddel ses ofte som konstant start/stop af kompressoren med mindre anlægget belasted af meget varme og det stopper pga. for højt tryk) Begge dele kan tjekkes med et manumetersæt.
Så husk: Altid optimal fyldning, Skift filter hvis fyldningen har været tabt og anlægget har været uden tryk længe, tjek og evt. skift slangerne. Med få nemme tjek kan man få lang levetid på anlægget.