Side 1 af 1

Stærkere bagfjedere

: 6. apr 2009, 22:38
af ih514
Hvordan får man stærkere bagfjedre i en 9Ker, for når man først fylder lidt i bagagerummet, sætter 2 personer på bagsædet, og til sidst hægter campingvognen på krogen slæber anhængertrækket jo næsten hend af asfalten. Min første tamke var at tage nogle fra og 900 eller en 99er men de er ikke ens i toppen, så derfor hvad gør i andre.

Stærkere bagfjedere

: 6. apr 2009, 22:51
af Nikolaj
er det ikke noget med at man kan få hjælpe fjeder som skal inden i de originale
hedder de ikke camping fjedre man kan få dem til og900 så man kan vel også få dem til en 9000

Stærkere bagfjedere

: 6. apr 2009, 22:52
af hf-eco-power
Tjaeh...jeg mindes, at SAAB engang tilbød de såkaldte niveaureguleringsdæmpere til 9k´erne. Ja, i visse varianter af topmodellerne var de endda standardmonteret, givetvis på CD-modellerne. Lyslængdereguleringen bortfaldt derved. De var hundedyre. SDCC i Sverige har lige haft dem i deres "lagerrensning". De blev ret hurtigt udsolgt :(

Om de stadig findes hos SAAB eller beslægtede firmaer med OE-stumper, er straks mere tvivlsomt. Til den hedengangne OG900 findes en ganske genial løsning i form af en lille hjælpecylinder bygget ind i bagfjederen og med "cykelventiler" inde i bagagerummets krybekælder for tilslutning af kompressorluft :o
Idag kan der stadig fås en slags hjælpefjeder fra et firma, jeg ikke lige husker navnet på, men om de også leverer til 9000, er da værd at undersøge lidt nærmere, synes jeg.

En løsning med gummiklodser i fjedrene er vel næppe nogen optimal løsning? Ellers har jeg et sæt af disse liggende, hvis det skulle have interesse :wink:

/Henrik

Stærkere bagfjedere

: 6. apr 2009, 23:33
af Jensen
MAD Suspension Systems
http://www.mad-suspension.co.uk/
De er dyre og så synes jeg heller ikke rigtigt at de hjælper ret meget, men lidt har vel også ret.
Men prøv først med et sæt nye fjedre, evt. et sæt fra en CD, de er vist lidt stivere. Fjedrene har det jo med at blive trætte med tiden.
MVH Mads

Stærkere bagfjedere

: 6. apr 2009, 23:47
af autoanders
Hej
De virker meget godt, har dem i min 9000

Stærkere bagfjedere

: 6. apr 2009, 23:52
af hf-eco-power
Jamen hov! Hvis dette er sandt, har jeg jo prima fjedre fra netop en CD til at ligge! Kørt en bagatel af 138.000 km og er som resten af bilen i over-over-middel stand :)

Hvad med støddæmperne foran? Er de også lidt hårdere end "normalt"? (bilen er med aut.gear!)

Er det ikke noget med, at da sedan´en - altså CD´en - så dagens lys som MY88 model, var karosseriet ca. 15% mere vridningsstift ifht. CC´erne med nedfældelige bagsæder, hvor de som bekendt er "faste" i en 4-dørs? (= ægte sedan). Mener bestemt, at der dengang stod noget med, at der med CD´ens skabelse nu var blevet muligt at "bløde" undervognen op og afstemme den med max. komfort for øje..............." :roll:

Tager man en sammenligning med en CS´er, er forholdet så vidt vides lige omvendt. Der taler vi om ca. 25% mere karosseristivhed i stedet. I hvert fald er bageste krængningsstabilisator 1 mm tykkere på en CD, har jeg bemærket. Nogen, der ved noget mere herom?

/Henrik

: 7. apr 2009, 00:33
af ih514
Jeg har fundet et par med orange maling på, som er total rustfri med orginal sort maling´, dem vil jeg nu prøve at montere imorgen, for at se om det ændre noget ellers må vi jo prøve med nogle mellemlæg. Jeg savner de gode gamle gummibolde man kunne putte noget luft i fra 99eren, og jeg har desvære smidt de sidste ud af dem jeg havde.

: 7. apr 2009, 16:33
af Jensen
Efter nærstudering af EPC kan jeg ikke finde forskel på CC og CD ens fjedre, men krængningsstabilisatoren er der forskel på. Orange fjedre kan jeg heller ikke finde, men et par næsten nye fjedre bør da være bedre end et par gamle trætte. Jeg har selv gennemgået et mindre fjederhelvede med min og900 og fandt aldrig nogen 100% tilfredsstillende løsning. Nye originale fjedre bør dog kunne købes stadig. Hvis du går efter nye fjedre bør de have følgende specs.:

Article : Fjäder
PartNo : 4193611
Usage : 5CS, AIRBAG 2, AC, AS LU, EAS, SR, RWW
Supplementary Description : gul/blå Ø 13,7 mm
Order Quantity : 2


Det er de kraftigste ikke-aero fjedre jeg kan finde i EPC.

MVH Mads

: 8. apr 2009, 18:03
af ih514
Jeg har talt med Hobro bilcenter, de siger at man kan få et sæt extra justerbar fjedre til at monterer indeni de eksisterende, og det er der mange som kører med campingvogn der der køber prisen mente de lå på 1000 til 1500kr. så det bliver løsningen efter påske. Men der var nu et stører problem som kan læses under advarsel.

: 8. apr 2009, 19:59
af Casper_Ankersen
Sørg for at de "camping" fjedre du får sat i er TÜV godkendte MAD fjedre er som regel TÜV godkendte og bilen kan der med synes med dem uden problemer