Side 1 af 1
lift
: 23. maj 2009, 20:43
af saabbat
Så er et meget stort projekt til ende og mine stakkels knæ er blevet aflastet.
Jeg gaflede en gammel lift sidste år. Jeg måtte også bygge skuret inden jeg kunne få liften op. Men nu er den igang.
Bjarne
lift
: 23. maj 2009, 22:12
af troels
Ser da perfekt ud, en lift eller i det mindste en kartoffelkælder (=grav) er vist ønsketænkning for mange der roder med biler. Heldigvis for mig, så har svigerfar en øhh... kartoffelkælder i sit værksted.
Held og lykke med den.
mvh
Troels
lift
: 24. maj 2009, 00:24
af BAAS
skal den ikke fastgøres i loftet??? det ser lidt ussikert ud med de der fire ben?!
lift
: 24. maj 2009, 02:01
af Peter
Laver du sjov? Har du nogensinde set en firesøjlet lift der var fastgjort i loftet?
: 24. maj 2009, 02:50
af Edwins
En grav er til at pisse i, eller at akkumulere grundvand i. Mit eget skur, med built-up tag med 3 graders taghældning og centralvarme, på 50 kvm., får aldrig andet end min Compaq højtløfterdonkraft.

: 24. maj 2009, 08:29
af SGT
Indtil videre må jeg også nøjes med de 2 hjemme-snedkererede-opkørselsramper jeg bruger, når man skal under bilen.
: 24. maj 2009, 09:13
af saabbat
Hej
Nej den skal ikke fastgøres loftet. Jeg tænkt lidt på at sætte et par stivere ud til siderne, men jeg tror ikke det er nødvendigt.
Jeg har også klaret mig uden lift altid, men det gør altså ondt at sidde på knæene og lave bremser, for ikke at tale om udstødninger.
Det er en gammel antik svend med hydraulik-station. Jeg synes måske ikke den er særlig hurtig. når den skal løfte bilen. Jeg går udfra at hydraulikpumen er en tandhjulspumpe - så den giver vel det tryk den skal.
Bjarne