Banner cycler

Racerbane i Los Angeles.

Alt mellem himmel og jord, men hold det sobert og frit for politik...

Redaktør: Bestyrelsen

peterkj
ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 777
Tilmeldt: 26. maj 2004, 22:41

Racerbane i Los Angeles.

25. jun 2009, 19:53

Jeg skal til LA i juli måned.
I den forbindelse kunne jeg godt tænke mig at komme ud at køre på en racerbane.
Er der nogen som har kendskab til racerbaner i LA, hvor man selv kan komme ind at køre med en udlejningsbil.


Brugeravatar
Ydegaard
SUPER ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Kontakt:
Indlæg: 953
Tilmeldt: 8. aug 2005, 23:39

Racerbane i Los Angeles.

25. jun 2009, 20:15

Er der ikke kun de dersens Nascar-baner i USA? Dem med kun 2 sving, et i hver ende? :tihi

Spøg til side så mener jeg at der er noget med udlejningsbiler og racerbaner der slet ikke spiller. Jeg kender ikke reglerne da jeg aldrig har lejet en bil, men jeg mener absolut IKKE at forsikring dækker, hvis ikke det er direkte forbudt at køre på bane i en udlejningsbil!
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

25. jun 2009, 20:22

God fornøjelse. Du bliver ristet! :shock:

http://www.thunderhill.com/

Der er masser af open racetracks i Amerika, men der er et forsikringsteknisk issue ved at køre race i en udlejningsbil.

Mvh. Edwins, som har krydset Dammen 38 gange siden '74. :wink:
En rigtig bil har langsliggende motor.

If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with bull (W.C. Fields)

Med lem nr. 262
Brugeravatar
Casper_Ankersen
SAAB-MANIAC
Kontakt:
Indlæg: 5785
Tilmeldt: 13. jan 2004, 20:34

Racerbane i Los Angeles.

25. jun 2009, 20:36

Tør du det i et land hvor man bliver sagsøgt for alt hvad der er den mindste chance for at køre en sag på ? jeg ville ihvertilfælle sikre mig i hoved og røv at udlejnings firmaet tillader at man bruger deres biler til den slags.

et par andre muligheder for race i LA

50 omgange Nash Car kørsel med 400+Hk under hjælmen
http://www.caladventures.com/cars.htm

eller hvad med et 2 dages drag race kursus
http://www.lacr.net/drag.htm
Mvh Casper medlem no. 501
If it aint broken You havent tweaked it enough...
M90 900 Trionic 5.5 Limited Edition FAST on the straight. Corners like an Elk...
M87 900 T16 2 dørs lilly model
Brugeravatar
Johannesen
SUPER ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 1492
Tilmeldt: 20. apr 2006, 21:48

29. jun 2009, 00:08

peterkj, du kan godt glæde dig, var i LA sidste år og det er bestemt ikke sidste gang jeg kommer der. Hvis du skulle få lyst til at stikke næsen nord på mod San Francisco, så ligger Laguna Seca i umiddelbar nærhed. Jeg kan varmt anbefale den lille by Carmel (mener der er 30 km. der fra til Laguna Seca), som nok er et af de lækreste steder på denne jord. Clinten har været borgmester i Carmel engang og det gør det bestemt ikke ringere. Skulle jeg slå mig ned i staterne engang, sådan lidt små permanent, er det ikke utænkeligt at det bliver der. Et godt tip, nu ved jeg ikke hvordan dit hotel budget er og hvordan din rejse er strikket sammen. Hvis det ikke er en pakke ting, men du damper afsted på egen hånd. Så vælg et hotel i nærheden af LAX (lufthavnen), da der døgnet rundt kører gratis buser direkte til alle nærligende hoteller og du er med garanti vold smadret når du lander efter den latterligt lange flyvetur. Et andet godt tip er, at tage Hilton ved LAX. Jeg garanterer for, at du får det grummeste værelse til en overkommelig pris (mit var næsten større end min lejlighed, 2 værelse og 2 badeværelser :) ). Så snart du bevæger dig ind mod byen stiger priserne ret kraftigt. Fra lufthavnen kan du også tage gratis buser direkte til Hertz og andre biludlejningssteder, det er svinsk let og alle kan deltage.
Senest rettet af Johannesen 29. jun 2009, 00:12, rettet i alt 2 gange.
Nuværende vogne i garagen:
- 98 OG 9-5, 2,3t Automatik
- 07 BMW 535d Touring
- 97 Mercedes E50 AMG
SKD# 475
Brugeravatar
Johannesen
SUPER ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 1492
Tilmeldt: 20. apr 2006, 21:48

29. jun 2009, 00:10

Ja og god tur forresten :)

Og Laguna Seca har sving, inkl. det verdensberømte "cork screw" som Jeremy Clarkson forsøgte at mestrer.

http://drivelikeagirl.com/wp-content/up ... outsvg.png

Men det er lidt smådyrt at kører der selv.

http://www.skipbarber.com/default.aspx
Nuværende vogne i garagen:
- 98 OG 9-5, 2,3t Automatik
- 07 BMW 535d Touring
- 97 Mercedes E50 AMG
SKD# 475

Tilbage til "Off Topic !!!"