Side 1 af 1

Undervognsbehandling 9-5 fra 2002?

: 12. okt 2009, 20:25
af nesdam
Jeg er lige blevet ejer af en SAAB 9-5 Areo fra 2002
Skal få den undervognsbehandlet, eller blot slibe de få steder den er anløbet af, og på disse steder give den ruststoppende maling.

Undervognsbehandling 9-5 fra 2002?

: 12. okt 2009, 20:32
af Vels
Hvis rusten er igang skal det da ordnes inden de sprayer ovenpå..

Uanset ville jeg ikke tøve med at give den en helt stor omgang Dinitrol, men måske vente til foråret så det har en hel sommer at arbejde i. Det er ikke optimalt når vi først har de lave temperaturer, men det er bedre end ingenting..

Undervognsbehandling 9-5 fra 2002?

: 13. okt 2009, 10:12
af svenT16
Hej. og tillykke med vognen.
som Vels rigtig påpeger, så er det en god ide at spraye bilen til foråret.
når det så er sagt, så sker der ikke noget ved at slibe de anløbne steder og give dem noget rusthæmmer.
jeg bruger gerne Zink spray, eller galvano maling. så længe det indeholder zink. efterfølgende noget maling ovenpå, og så kan du jo slutte af med en tynd gang undervognssnask, hvis formål er at holde fugt ude. hvis det er sted der er udsat for stenslag, kan du også bruge body, der virker som en gummihud, og kan tåle mere tæv inden den bliver slidt af.

Undervognsbehandling 9-5 fra 2002?

: 13. okt 2009, 15:55
af nesdam
Tak til Vels og Sven T.
Jeg har lige afhendtet 9-5eren her i formiddags og kørt fra Silkeborg og til Ringkøbing. Holdfast mand den ligger godt på vejen, -og så ved overhaling vauuu.
Jeg har kørt i en 900 fra 1994 i 11 år. 9-5eren er en verden til forskel.
Jeg tror at jeg har besluttet at give den en dobbelt undervognsbehandling ved et anderkendt Dinitrol firma. De forlanger kr.4500,- er det ikke i overkanten prismæssigt.

Undervognsbehandling 9-5 fra 2002?

: 13. okt 2009, 16:05
af Vels
Lige præcis med hensyn til undervognsbehandling skal man ikke gå i Joachim von And mode... en stor bil koster penge, og hellere at de bruger tiden, ikke sparer og frem for alt at de vasker den i lunkent vandt inden behandling - tørrekabine i minimum 24 timer, - sprøjtes og så tørrekabine i 48 timer.
Det skal nok koste 4500,- .. du kan sikkert prutte dig til en lavere pris men spørgsmålet er hvor de så sparrer det der er slået af.

Jeg kørte selv min til Dinitrol Silkeborg ( 9-3 Viggen ), med besked om at jeg var hamrende ligeglad med hvad det kostede, det skulle være være 150% iorden alle steder og jeg gad ikke have at det sejlede inden i lygter, bagagerum osv..

Mener at jeg kom til at slippe 4800,- for en "første gangsbehandling" + lidt ekstra. Men de har dælme også taget sig sammen, klar voks i motorrummet, præcist sprøjtet og ikke ud over manifold, top osv - der er ikke antydning af noget ved lygterne og skørterne har været af den og den har også fået der. .. jeg er glad for at jeg ikke sparede 500 kroner..

Men det er op til dig..

Undervognsbehandling 9-5 fra 2002?

: 13. okt 2009, 18:07
af SAW
Jeg gav 3800 kroner incl moms for den store behanling ved dinitrol Randers tidl i år. Det er så med 15 % rabat som FDM medlem - du kan faktisk blive "gratis" medlem ved FDM på den konto - og der er en del at spare på biltilbehør nmv som medlem..

Undervognsbehandling 9-5 fra 2002?

: 13. okt 2009, 18:08
af SAW
Nå ja.. det er også en 9-5er