Side 1 af 2
Hvem ruller rundt på sommerdæk nu ???
: 21. dec 2009, 09:15
af viking
Hvis i gør det står i til personlig samtale hos mig !!!
Det er noget af en pest at trafikken hele tiden stopper pga. biler med brede sommerdæk skal bruge dem når der er frost og sne.
Få dem dog skiftet eller tag bussen.....
I torsdags tog det 3 1/2 time at komme hjem, Efter forholdende burde det tage ca. 1 time.
Normalt tager det ca 40-45 min...
MEN næ nej ikke skifte til vinterdæk for det siger FDM.

Hvem ruller rundt på sommerdæk nu ???
: 21. dec 2009, 10:17
af Deja-wuzzz
Vinterdæk dur kun i sne og slud, under Alle andre forhold er alm. dæk bedre dvs. 98% af året.
http://ing.dk/artikel/94547-minister-om ... -atter-nej
Men når det så endelig er sne så er vinterdæk også bare go'e

Hvem ruller rundt på sommerdæk nu ???
: 21. dec 2009, 10:23
af viking
Så kan dem med "Helårsdæk" og T-Hansen sommer drenge godt stille bilen hjemme..
Gad vide hvor mange der skal sinkes og generes i jule trafikken pga. FDM og ing. artiklen
Fra den kloge minister : "Sne er ikke et færdselssikkerhedsmæssigt problem i Danmark"
Nå så lyt lige til trafik radion eller spørg DSB
"På sne kan man køre lige så sikkert på almindelige dæk ved at sætte farten ned"
Ja det skal jeg love for.
Jeg har siddet 1 time på Geels bakke (4,6% stigning) pga. de "fantastiske" køreegenskaber af et par biler med brede sommerdæk.
Farten skal ned: Ja tak, en time for 1 1/2 km.
God ferie trafik.
Håber i ikke render ind i "tante Oda" med is skræk og "sommer drenge" på
: 21. dec 2009, 10:30
af tono
Ja jeg stiller da gerne op til bøllebank - kom bare an !!!

: 21. dec 2009, 10:33
af viking
I Esbjerg sneer det aldrig. Det regner bare hele tiden
Kender udemærket den fine by... Jeg har boet der fra 1974-1990..
Vi skal også på juleferie til Esbjerg. Så må vi prøve lidt "dørtræk" med vores P107 mod din Saab
Min saab Cab Zzzzz sover vinter søvn i garagen...
: 21. dec 2009, 10:36
af khrisdk
Hmm
Jeg vil nu mene at det er fløjtende ligegyldigt hvorvidt der er 10-15% længere bremselængde på vinterdæk på tørre veje.
I de tilfælde vil man efter al sandsynlighed få en spade der tror det er sommer op i røven fordi han ikke kan holde afstand..Så gør det ikke noget at man er lidt længere om at stoppe.
Lige så vel som argumentet om at bilisterne bare kan sætte farten ned med sommerdæk kan man vel også argumentere at man så bare kan holde 15% større afstand på Vinterdæk.
Det har så den fordel at man også kan køre i snevejr i stedet for at være til gene og fare
Det kræver så at der IKKE er en idiot der mener at min bremseafstand er det hul som han lige kan klemme sig ind i for at vinde en meter.
Just my :twocents
: 21. dec 2009, 10:54
af Deja-wuzzz
Med: "
Sne er ikke et færdselssikkerhedsmæssigt problem i Danmark"
...mener man at der sjældet sker person skader i ulykker i snevejr men kun blik og buler.
Håber i ikke render ind i "tante Oda" med is skræk og "sommer drenge" på
Om lidt skal konen, der har sne skræk ned i byen i Saxo'en med gode sommerhjul... så er i advaret
Til forskel fra Saab'en med vinterdæk...
...så elsker Saxo'en salt og bruges derfor primært i dette vejr.
: 21. dec 2009, 11:07
af Edwins
Min lækre '83 900T har sommerdæk på. 185-15/85. Det går helt fint.
Viking, der findes masser af folk som er så forgabte i brede dæk, at deres 245 vinterdæk ikke bider en skid bedre end mine 185 sommerdæk på en snedækket vej.

: 21. dec 2009, 11:29
af RuneSM
Edwins skrev:... at deres 245 vinterdæk ikke bider en skid bedre end mine 185 sommerdæk på en snedækket vej.

Sludder.
Afprøvning hos FDM og tyske ADAC viser, at der kan være stor forskel på vinterdækkenes egenskaber, men de har ét punkt til fælles: Selv et ringe vinterdæk er bedre end et sommerdæk.
Selv kører jeg piggede Goodyear Ultragrip. Når de andre holder og ikke kan komme op af vores vej på deres vinterdæk, kører jeg ind i driven i venstre side og så passerer forbi.
: 21. dec 2009, 11:37
af Jensen
I sne og frost gør vinterdæk en verden til forskel.
Da jeg købte min 96'er var det februar måned og der var lige faldet en ordentlig dynge sne.
Den var monteret med 155/80-15 rimeligt fine sommerdæk.
Jeg ville så lige køre en tur på ca. 5 kilometer for at fyklde benzin på.
Hold da helt ferie det var ikke specielt sjovt.
Bilen kørte fint ligeud når den var kommet i fart, men den kunne hverken bremse eller dreje
Så drop de udtalelser om at man sagtens kan køre i sne på sommerdæk. I givet fald skal man være HELT alene i trafikken, og have rigeligt med tid.
Jeg kan selvfølgelig ikke udtale mig om den Københavnske bytrafik, her er det meste sne nok smeltet på grund af saltning og den store trafikmængde.
Til FDM's forsvar så læste jeg den anden dag at de godt mener at man kan køre på sommerdæk hele året, blot man ikke er afhængig af bilen og kan lade den stå når der er kommet sne/frost.
http://www.fdm.dk/sider/vinterdaek-eller-ej
MVH Mads
: 21. dec 2009, 12:23
af hf-eco-power
Ja, det er jo sådan set en selvmodsigelse, der er til at føle på! Man kan da ikke både køre og samtidigt lade bilen stå
Nej, få nu monteret det rette fodtøj. Det, billisten i disse dage har brug for er FRIKTION på sålerne. Det fås
ikke med sommerdæk, så der er ingen grund til at deltage i et større hasardspil på det sikkerhedsmæssige område. Moderne vinterlameldæk er sagen nu. Jeg ville personligt hellere køre på "kagerulle-brede" vinterdæk end standard-brede sommerdæk i den aktuelle vejr- og vejsituation. Der ER markant forskel, uanset hvad der ellers påstås rundt omkring fra sagkundskaben. Uenigheden om, hvorvidt den ene type dæk er at foretrække frem for den anden vil snart ingen ende tage, og det er næsten ved at være overladt til den enkelte, hvad man selv synes er bedst.
I lørdagens udgave af morgenavisen
JyskeVestkysten kunne man således læse i Motortillægget, at "nu blusser diskussionen op igen med vinterdæk kontra sommerdæk". Man bliver snart helt rundt på gulvet i forvirring over, hvad man egentligt skal tro. Er det temperaturen (+7 gr.), der er afgørende, er det vejbanens beskaffenhed eller er det...?
For os, der skifter fodtøj på vognen ved sommer-/vintersæson ved godt, hvad der er bedst og mest sikkert. Prøv selv! Det er ofte bedre at gøre sine egne erfaringer.
Kør sikkert - kør på vinterdæk...og pas godt på Jer selv
/Henrik
: 21. dec 2009, 12:37
af saabeddie
Måske lyder det ikke for smart, men mine er sneet inde. Jeg har lige været ude og køre for første gang. Det var ikke for sikkert. Jeg må nok hellere se at komme ud og grave mig ind til mine vinterhjul, eller køre videre i konens 206`er.

: 21. dec 2009, 12:42
af Wiruza
Jeg tilstår! Ja jeg køre på sommerdæk.. og kan tydeligt mærke forskel. dette gør dog også jeg køre meget forsigtig og at undgå at smide volvoen i en grøft.. eller endnu værre i en anden bil... men det er et valg jeg har gjort. De penge jeg kunne bruge på vinterdæk skal gå til ny motor til min 9000, så mekanikeren kan komme i gang med at få den op og køre... men den har 2 sæt dæk... sommer og vinterdæk.
Volvoen, der er baghjulstrukket, bider normal fast så længde vejen blot er våd... men er vejen blot dækket af lidt slud eller sne så skøjter den og har oplevet hvor let bagenden vil overhale... så ingen gas før bilen peger samme vej som de hvide striber på vejen for eller gør de mange newton med turboen hjælp at baghjulene blot danser rundt... så jeg glæder mig til at komme over i min forhjuls trukkende SAAB igen hvor jeg nemmere kan fornemme bilen.
: 21. dec 2009, 12:43
af viking
Hvis nu man kører helt tæt sammen, så sker der ikke noget hvis man bremser hårdt....
Sikkerhedsafstand syntes at være en glemt ting.....
Vinterdæk skal være smalle og høje ( lige som piger

) Så går de gennem alt...
Jeg havde sommer dæk på min p107 hele sidste vinter (godt der ikke kom sne)..
Men de dæk holdt 65.000 km, så var det på tide med nye dæk i november. Det blev så til vinterdæk. Til foråret skal der så nogle friske smalle sommerdæk til. Den skal jo ikke kører under 21 km/l
: 21. dec 2009, 13:14
af coctail
Hvis du spørger folk om de har lyst til at køre med meget dårlige bremser, vil 98% svare et stort "nej", men spørg du dem om de kunne finde på at køre med sommerdæk året rundt, vil halvdelen svare "ja".. skræmmende, da bremserne ikke er bedre end dækkene (det svageste led i kæden).
Hvormange vil i realiteten lade bilen stå og tage en overnatning hos moster Anna, hvis det begynder at sne kraftigt under den årlige familiejulefrokost? Næppe mange, de fleste vil tage chancen, og sætte alles liv og førlighed på spil, for at komme hjem.
det er jo ikke kun sne, der skal være begrundelsen for at skifte til vinterdæk, andre ting som store mængder regn, sjap, kulde (under +5 grader), spiller også ind.
er det virkelig 500 kr værd om året*, at risikere ikke at kunne bremse/styre, samt generelt have væsentligt dårlige bremseegenskaber i vinterhalvåret?
*Jeg har givet 2400kr for 4stk goodyear ultragrip 7+ 185/65-15 incl. montering, og de holder vel 4-5 år
: 21. dec 2009, 13:19
af viking
Man sparer intet ved ikke at skifte til vinterdæk.
Ja man skal have et ekstra sæt dæk og fælge. MEN så holder ens dæk også dobbelt så langt. !!!
Store regnpytter er lige så vigtig at kunne komme igennem som sne op is.
Et stort plus: Når der skal skiftes dæk kan det gøres i mod årstiden. DVS man kan finde billige sommerdæk nu og eller billige vinterdæk til foråret....
: 21. dec 2009, 14:39
af Edwins
Jeg har pt. ikke lige knasterne til at gå ud og købe flere hjul til mine biler. Skuffelsen over at en '93 Og900 ikke har samme hjul som en '83 har ikke lagt sig endnu.
Min bil kommer til at gennemleve vinteren på sommerdæk. That's it..

: 21. dec 2009, 15:14
af Ydegaard
Når jeg er på arbejde kører jeg på sommerdæk. Det er direkte uforsvarligt. Vognen sejler rundt. Man ville ikke kunne mærke forskel om man så trak håndbremsen.
: 21. dec 2009, 15:33
af viking
Jamen. Edwins. Jeg har jo sagt til dig. Den sidste rigtige ægte saab blev bygget i 1987-1988.
Derefter fik til ødelagt bremsen og fyldt en kat i udstødningen. Desuden er de proppet med ABS uhyggeligheder....
Godt udstyr på en ny bil. MEN Ikke andet end bøvl når vognen fylder 20 +
: 21. dec 2009, 16:40
af Edwins
Missekatten er vel et lovkrav. ABS er ikke at kimse ad, sålænge skidtet virker.
Men det er klart en kvalitetsnedgang at SAAB flyttede parkeringsbremsen fra for til bag. Men hvad, det nye er altid bedre end det gamle.
Jeg har nu kørt mærket i 31 år og har fortalt Jer om hvordan jeg forlod min tilsneede arbejdsplads i min totakts-96 uden at skovle, hvilket var nødvendigt for kolleger med damptromlevalser som hjul.
Gennem disse 31 år med 96, 99 og Og900 har jeg aldrig gjort det i sommer/vinterdæk. Bilerne kørte med de sutter der nu engang var monterede.
Dette er absolut ikke en undsigelse af vinterdæk, tværtom, jeg ville blot med dette fortælle at det altså kan gøres uden vinterdæk.
Dette med sommer/vinterdæk er først kommet med min kone, som er nervøs i glat føre. Hun har det, jeg har ikke. Uagtet at kortet er fyldt, fuldtstemplet, med værdiløse militærforærede kørekort har hun slet ikke samme fornemmelse for sne som jeg har. Jeg har kun "B".
- Sagde ham Edwins efter alle disse år uden skader. Heller ikke skader som "er taget på egne skuldre.." :sunglasses
: 21. dec 2009, 19:21
af tono
Lige et indsparket spørgsmål:
Skal jeg køre på Friske / nye sommerdæk eller slidte vinter ?
(ingen velmente råd med køb, tak )
: 21. dec 2009, 19:34
af Deja-wuzzz
Tono: Hvis dine slidte vinterdæk har 3 mm så ville jeg vælge disse
: 21. dec 2009, 19:42
af tono
tjaa jjaaaa nejjjj - med meget god vilje, men sommer udgaven har enda noget mere
: 21. dec 2009, 23:01
af FlorianAreiter
Uanset hvad, tror jeg at hvis man skal vælge mellem at køre på sommerdæk om vinteren eller med vinterdæk om sommeren, så er den sidste nok bedst. Det har jeg altid gjort, indtil jeg fik et sæt hjul med da jeg købte V70'eren.
Kan godt være at der ikke er mange snedage i Danmark, men sker det, så er det fuldstændig uforsvarligt når man kører ud på sommerdæk i sneen. Både for digselv, dine pårørende men også for alle andre medtrafikanter med deres pårørende!!
: 21. dec 2009, 23:41
af Edwins
Yep, jeg er en 1300 kg. bombe når jeg kommer kørende på sommersutterne og prøver at aflive alt i min nærhed.
Eller også har jeg formået, qua køremåde, at gøre det bedre end Bambi i is og sne..

: 21. dec 2009, 23:45
af troels
Tjaa jeg kører ikke så meget pt., men har kørt på snedækkede veje på sommerdæk og det gør jeg helst ikke igen, så vil jeg hellere kører på brugte vinterdæk. Har nu også været vant til at mine forældre skiftede sommer-/vinterdæk hvert år.
Prøvede også at kører på snedækkede veje på nye vinterdæk, men det var lige så slemt som sommerdæk, det var mega billige vinterdæk fra fjernøsten der var sat på og så kan man lige så godt lade være er min erfaring.
Ja de fleste med sommerdæk tænker nok at hvis det sneer, så lader jeg blot bilen stå. De har så blot glemt at busserne er aflyste og togene kører med 3 timers forsinkelse hvis der falder 2 cm sne. De fleste vælger nok at gøre som spritbilisterne og prøve at kører hjem alligevel.
mvh
Troels
: 22. dec 2009, 08:44
af viking
Jeg havde vinterdæk på en gammel 9k på en varm sommerdag. Da der skulle bremses hårdt pga. en bil drejede ind foran saaben bremsede den godtnok dårligt. Desuden vred 9k-en sig fra side til side. Føj en oplevelse... 1/2 cm længre så havde jeg ramt den anden bil....
: 22. dec 2009, 10:37
af svenT16
med 9k er det vigtigt at dækkene er gode,(læs passer til forholdene) da den ellers kan logre med halen.

har prøvet det flere gange.
på min og900 kun en enkelt eller 2 gange.
tror det har noget med den forøgede vægt at gøre.
Gepa, siger også at det er yderst vigtigt på 9k at de bedste dæk sidder bagpå, og at man ikke kører på "ringe" dæk.
min har en tendens til at smide med røven, når jeg kommer for hurtigt ind i rundkørsler ell. lign. hehe, det er megea sjovt, og bidrager til at drengerøven, og reaktions evnen altid er klar.

: 22. dec 2009, 12:05
af hf-eco-power
De bedste dæk skal ALTID bagpå...uanset hvad! Men givetvis en ekstra fordel på en næsetung forhjulstrækker med en vægtfordelingsprocent på 61/39...som en 9000. Dette ud fra devisen om, at en forhjulsudskridning er relativ ufarlig og kontrollérbar, ja nærmest "sikker", hvorimod en baghjus-ditto decideret er farlig og umulig at styre
Men kør altid med omtanke med blide og sikre bevægelser, så sker der ingen verdens ting!
/Henrik
: 22. dec 2009, 13:07
af Edwins
Med to personer i forsæderne har en Trubbnos 96 vægtfordelingen 52/48, bla. deraf de fænomenale vejegenskaber.. :sunglasses
: 22. dec 2009, 13:13
af hf-eco-power
Ja, den bil er som skabt til vinterkørsel og er stort set umulig at "hamle op med": Smal, højbenet, forhjulstrukket og med en bund så flad som en pandekage...ganske suverænt!
/Henrik
: 22. dec 2009, 13:34
af viking
Den høje tunge ting, får baghjul af sonetten

: 22. dec 2009, 13:47
af Ydegaard
hf-eco-power skrev:De bedste dæk skal ALTID bagpå...uanset hvad! Men givetvis en ekstra fordel på en næsetung forhjulstrækker med en vægtfordelingsprocent på 61/39...som en 9000. Dette ud fra devisen om, at en forhjulsudskridning er relativ ufarlig og kontrollérbar, ja nærmest "sikker", hvorimod en baghjus-ditto decideret er farlig og umulig at styre
Helt og aldeles uenig. Når en bil understyrer har styretøjet ikke fat i vejen og du har INGEN mulighed for at påvirke noget. Når en bil overstyrer har man mulighed for at kontrastyre
I øvrigt ryger de bedste dæk altid forrest på en racerbil af samme grund.
: 22. dec 2009, 13:59
af Jensen
Det kommer jo nok án på ved hvilken hastighed vi taler om. Ved lav hastighed er det forholdsvis let at fange en baghjulsudskridning. Kommer man til gengæld med 120 ud af motorvejen og pludselig skal undvige og den smider bagenden er man sgu lidt på herrens mark. Her vil en forhjulsudskridning være noget lettere at korrigere sig ud af.
Baghjulsudskridninger kommer som regel også meget pludsiligt uden varsel, hvor en forhjulsudskridning virkelig skal provokeres frem, og herefter forholdsvis let kan elimineres ved at slække lidt på gassen.
Jeg sætter da også de mest slidte dæk på bagakselen, men det er simpelthen for at jævne sliddet. Er der tale om dårlige dæk bliver de kasseret og udskiftet.
MVH Mads
: 22. dec 2009, 14:19
af Deja-wuzzz
Om de bedste dæk skal sidde for eller bag kommer an på hvad bilen skal bruges til og hvordan den trækker på hjulene:
http://www.fdm.dk/biler/daek/montering-af-daek
På min OG900 sidder de bedste dæk foran pt. , den kan jo næsten ikke skride ud med bagenden denne bil.
: 22. dec 2009, 14:21
af svenT16
så kom der vinter ruller på 9k`eren... ahhh så kan stormen bare komme.
er man hård til at køre bil, så kan man roligt lægge den sidelæns med 120 i timen, i en baghjulstrækker.
er man derimod ikke fuldtids rallye kører, så er det nok klogest at køre forhjuls trukket vogntøj.
Og så tager vi den lige igen for arveprins Knud : De bedste dæk bagpå. basta.
har selv pt. ca 6-7 mm foran, og 8-9mm bagpå.
: 22. dec 2009, 14:24
af Edwins
Ydegaard, SAABs ingeniører er ikke enig med dig. Samtlige af SAAB fremstillede biler er understyrede. Dette udfra en trafiksikkerhedsmæssig betragtning.
Et af verdenshistoriens mest rædselsfulde køretøjer i styremæsssig forstand er Folkevognsboblen. SAABs absolutte antitese. Den er overstyret og kommer altid med røven først.
Jeg har ført mange biler og Boblen er den ringeste af de biler jeg har ført. Jeg har da selvfølgeligt også som gæst i en Boble i glat føre snurret rundt i den.

: 22. dec 2009, 14:34
af Den_Gamle
Jeg har læst mig til, at hvis en bil er understyrende, så kan man med fordel kompensere ved at montere de bedste dæk foran for at få en mere neutral bil og omvendt.
M.h.t. sommerdæk om vinteren, så har jeg indtil for nyligt praktiseret at køre på sommerdæk hele året rundt, uden særlige problemer og uden at køre fast eller være en sinke. Jeg bor også i KBH og der bliver de fleste veje jo ryddet rimeligt hurtigt.
Vinetrdækkende er klart bedre i sne og slud. Tilgængæld er jeg skuffet over mine vinterdæks evner på våd vej og om sommeren, når det er varmt (ja, har kørt med dem ome sommeren). Når det er vådt står de bare ikke særligt godt fast, og om sommeren glider de virkeligt (hvem sagde sneglespor?) når der bremses hårdt.
Eftersom vintervejr i DK nærmest er lig med våde salt veje 98% af tiden, så tror jeg faktisk at et par gode sommerdæk med fokus på regnvejrs kvaliteter kan være ok.
Som nævnt tidligere, så sker de fleste ulykker ikke når det er åbenlyst glat, for tempoet bliver sat derefter
: 22. dec 2009, 14:46
af viking
Med et par ordentlig sne og regn dæk er hastighed intet problem. Så det er bare på med sutterne.
Og ja vinter dæk til varm sommer kørsel er lige så ubrugelig som brede sommer dæk til vinter kørsel.... og i sne

: 22. dec 2009, 15:04
af slyngborg
Ingen tvivl om vinterdæk er bedst når der er sne. Sådan er bare.
Jeg har selv stadig 225 bredde sommerdæk på, og som der ser ud op ad Randersvej lige nu så holder jeg mig fra bilen. Den har intet vejgrep i sne, men i vådt fører skal ingen fortælle mig at den ikke kan stå fast!
Den kan til nød kører 2 kilometer med lav fart, men nogen rejser skal den ikke på uden ordenlige dæk for min og for andres sikkerhedskyld.
: 22. dec 2009, 15:12
af slyngborg
Og iøvrigt vil jeg også altid sætte de gode dæk foran for at så vidt muligt undgå understyring! Dette vil jeg mene gælder alle biler der ikke har tildens til at smide bagenden.
Man kan jo intet stille om med bilen hvis den "glide" sidelæns igennem svinget fordi den ikke kan få fat foran.
: 22. dec 2009, 23:35
af troels
Tjaa ville nu nok også overveje at sætte de bedste dæk forrest på OG900, har aldrig oplevet tendens til baghjulsudskridning så ift. ringere bremseevne, trækkraft, styreevne som jeg konstant ville have problem med, så vælger jeg nok at løbe risikoen med de bedste dæk forrest. Hvis jeg kørte baghjulstrukken, så var det selvfølgelig en anden sag.
Godt at vide, at 9000 har så skæv vægtfordeling, det var jeg ikke opmærksom på.
Kørte på et tidspunkt (sommer) med lidt tung trailer efter OG900 og bremsede lidt kraftigt ved lyskryds. Kammeraten der sad ved siden mente nu også at jeg skulle bremse mere stille, så trailer og baghjul ikke mistede grebet og ville overhale, så måske kammeraten er vant til baghjulsudskridninger i hans bil eller bare en klogere billist end jeg er
mvh
Troels
: 23. dec 2009, 07:38
af wittendorff
[quote="troels"]Tjaa ville nu nok også overveje at sætte de bedste dæk forrest på OG900, har aldrig oplevet tendens til baghjulsudskridning så ift. ringere bremseevne, trækkraft, styreevne som jeg konstant ville have problem med, så vælger jeg nok at løbe risikoen med de bedste dæk forrest. Hvis jeg kørte baghjulstrukken, så var det selvfølgelig en anden sag.
De bedste skal altid sidde bagerst, da det forhindrer baghjulsudskridning.
http://www.fdm.dk/biler/daek/montering-af-daek
Er iøvrigt lidt overasket over at 9k er ustabil. Forsøgte mig i går efter at have læst indlægget.
Jeg kan da godt få den til at snurre rundt, men den skal da provokeres rimeligt meget og når det sker er det forudsigeligt.
: 23. dec 2009, 08:45
af turbo-søren
Hej venner.
Her er lige en øjen-åbner:
http://www.youtube.com/watch?v=fThsoeaJCko
Jeg kører på vinterdæk !
Mvh. Søren
: 23. dec 2009, 09:07
af RuneSM
Edwins skrev:Ydegaard, SAABs ingeniører er ikke enig med dig. Samtlige af SAAB fremstillede biler er understyrede. Dette udfra en trafiksikkerhedsmæssig betragtning.
Med et 3 dage gammelt kørekort tabte jeg bagenden i 90'eren, i en blød motorvejskurve (skiltet med 70 km/t) med 70km/t.
og900'eren jeg tøffer rundt i nu, er også ret tailhappy, når jeg kommer ind i en rundkørsel taber den bagenden, stort set konsekvent ved retningsskifte, medmindre man virkelig går i morfarmodus, og kører tomgang i 2. gear.
Vinterdæk er midt-oktober til ca april for mit vedkommende, alt efter vejret.
Jeg har aldrig fortrudt, siden min første sneoplevelse med et halvt år gammelt kørekort, at have investeret i vinterdæk - selv på min lærlingeløn som dengang var på knap 60kr/t.
Jeg prøvekører ikke kundebiler med sommerdæk på sne, jeg har ingen intentioner om at bevæge mig ud og genere resten af trafikken, der kan komme frem sikkert - frem for sådan en omgang bambi på glat-is.
Jeg kan blive tosset og arrig over sådan en nærigrøv der synes det er fabelagtigt, sålænge han gider køre langsomt, for han forsinker jo ikke os andre - gør han vel

: 23. dec 2009, 10:42
af svenT16
Hehe, så blev vinterdækkene prøvet af. 2tim, og 25 min fra Århus til tønder. kørte så hurtigt som muligt.
på en god dag klarer jeg turen på 1tim 50min. (om sommeren)
: 23. dec 2009, 16:54
af BrittOgLars
MEGET tidligt Torsdag morgen hvor det bare sneede helt vildt(bor på Fyn, vi fik sgu sne!), kørte jeg hjemmefra 30 min. før jeg plejer(turen tar normalt ca 25 min.), for at tage på arbejde. Da jeg jo havde monteret vinterdæk var resultatet at jeg kom til Stationen, tja, 30 min. før, til trods for at jeg kørte i 30 cm. sne(der gik jo så IKKE lige noget tog). Jeg kunne ikke mærke nogen forskel fra mine sædvanlige ture på sommer dæk når vejret er varmere, bortset fra at jeg hele tiden skulle overhale alle dem med sommerdæk der var kørt fast. Jeg mærkede heller ikke noget til den påståede løse bagende som man påstår 9000 lider af(måske fordi jeg har monteret justerbare koni dæmpere). Jeg kan kun sige, at hvis man kører på sommerdæk i den sne vi har haft de sidste 5 dage, så har man sgu hverken sit eget eller andres liv kært!!!
Vinter dæk virker altså, også i det normale vinter vejr med regn og sjap vi normalt har i Danmark.
Mvh. Lars
PS. Jeg har den største mønster dybde på forhjulene.
: 23. dec 2009, 18:16
af hf-eco-power
En 9000 "lider" ikke af nogen som helst former for løs bagende :Hvadhulen
Bliver den endelig "løs", er man selv ude om det (på en eller flere måder). Den opfører sig ganske eksemplarisk, gør den, og man mærker tydeligt, at vognen er bygget til et barskt vinterføre. Ud over en gammel 900, findes der næsten ikke nogen anden bil, hvor jeg selv føler mig så godt tilpas som netop i en 9000. Forøvrigt har jeg skam oplevet i min gamle 900T fra ´81, at den på en sjappet motorvej med 70 km/t under et vognbaneskift begyndte at blive noget vaklende i bagpartiet. Dette til trods for meget blide bevægelser med både rat og pedal. En ganske ækel oplevelse, skulle jeg hilse at sige. Og ja, den havde skam vintersåler på. Lykkeligvis fik den ret hurtigt fodfæste igen...pyhh!
/Henrik
: 24. dec 2009, 05:44
af henslev
Hej
Jeg kan for øvrigt anbefale at tjekke lufttryk på vinterdæk inden de monteres....
Vh Henrik
: 2. feb 2010, 17:44
af SA22
Så er det vist på tide at genoplive denne ældre tråd.
Det er en katastrofe at se der stadig - og specielt idag - er nogle der fortsat mener det er forsavrligt at køre i dette vejr med sommerdæk. Undskyldningen om, at man bare kører langsomt holder ikke - trafikken sinkes i den grad. Se dog at få opprioriteret at vinterdæk hvis det er absolut nødvendigt at køre ud.
MVHG