Side 1 af 1

El-problemer 900 GLE 1988

: 4. apr 2004, 14:50
af rcj
Jeg har fået et kedeligt problem, når jeg bruger blinklyset og træder på bremsen stopper blinket, det samme sker når lyset aktiveres.
Er der nogle der kan hjælpe.
Jeg har gået alle stelforbindelser igennem og taget under delen af inst.bordet ned samt mitterkonsollen.
hilsen Rolf

: 4. apr 2004, 16:45
af K.Hansen
Hej Rolf.

Nu skriver du godt nok at du har gået alle stelforbindelserne igennem men hvis det er en 900 2eller 4 dørs så skal du nok kigge på stellen til baglygterne en gang til :) det plejer altid at være der den er gal .
Forbindelserne i stikket til baglygte fatningerne kan også tære væk. :cry:

Hilsen Kenneth
9000 CC Turbo

: 4. apr 2004, 21:09
af Gæst
Det er en 4.dørs, jeg har prøvet at udelukke forskellige ting ved at fjerne de pågældene sikringer og er bl.a. kommet frem til at bak-lys kontakten hængte, så jeg vil sætte en ny på, men der er også nogle af de andre lamper i bagpanelet der står og dimer??
vh.Rolf
)

: 7. apr 2004, 11:04
af rcj
Problemet er løst med 2 nye stel forbindelser til bag-lygterne

Tak for hjælpen
vh. Rolf