Side 1 af 2

SOS - alle SAAB'er skal væk fra gaderne og ind i garagen !

: 15. apr 2010, 15:18
af BAAS
SOS - alle SAAB'er skal væk fra gaderne og ind i garagen, medmindre du har råd til 2-3 ture guldvask :idea: :P

http://ekstrabladet.tv/nyheder/indland/ ... 330128.ece


Billede

: 15. apr 2010, 16:18
af Edwins
Vi får ikke støvet i nakken, det blir oppe i 6-7 km. højde..

: 15. apr 2010, 17:14
af Kaas
Ja tak, jeg sidder strandet på Grønland :-(

: 15. apr 2010, 17:21
af troels
Kaas skrev:Ja tak, jeg sidder strandet på Grønland :-(
Hvad Søren laver du deroppe og så er det da bare med at udnytte situationen, hvilken by er du strandet i?

Har nu størrere problemer på Nørrebro end nedfaldende lavasten :lol: på den sidste måned har jeg set 4 smadrede ruder på biler i nabolaget, det er lige ofte nok :(

mvh
Troels

: 15. apr 2010, 17:34
af andersø
Ja men Kaas dog, fik du ikke sne og kulde nok herhjemme i vinter. Jer folk "ude fra landet" er nu underlige!!!! ;-)

: 15. apr 2010, 18:05
af Edwins
Grønland er et dejligt sted, det kan jeg sige efter at have boet deroppe i 5 år, i Godthåb og Søndrestrøm. Sondy, Miami of the north.. :wink:

- Det er bare synd at en ferie deroppe er dyrere end samme på Hawaii. (Der har jeg osse været.. :sunglasses)

: 15. apr 2010, 20:02
af Kaas
Handels og omkring rejsende i sko og sokker! Nej pjat for FTZ!

For en måneds siden var jeg i Aasiaat! Og denne gang har jeg været i Uummannaq og i Ilulissat hvor jeg pt stadig er!

Hvis i nogensinde får muligheden for en slædehunde tur så gør det. FOR DÆLEN der er fedt! Og til efteråret skal jeg med ud og sejle, der er for meget is nu!

: 15. apr 2010, 20:10
af Kaas
Billede

Billede

Billede

Julemandens hytte!
Billede

: 15. apr 2010, 20:13
af Edwins
Slædehunde så jeg aldrig, de fandtes ikke syd for Holsteinsborg..

Jeg havde iøvrigt en ven, Erik Koch. Han gjorde sig i sko og sokker. Skotøjssalget gik ad helvede til, så han valgte skoene fra. Således hed forretningen derefter bare Kochs Sokker.. :mrgreen:

: 15. apr 2010, 20:15
af Edwins
Flotte billeder! Har du danske navne for hvor du befinder dig, så man kan være med? :D

: 15. apr 2010, 21:03
af troels
Takker Kaas, ja hundeslædeture er fede - heldigvis får man ikke lugten med når man ser dine billeder :D Troede ikke at der var så meget salg fra FTZ til Grønland, så det kunne betale en sælgerrejse, men fedt job du har fået.

Edwins, du må snart lære de grønlandske navne ;) Sdr. Strømfjord/Kangerlussuaq er i øvrigt befolket med slædehunde den dag i dag, mon ikke også de fandtes dengang i byen?
Aasiaat = Egedesminde
Ilulissat = Jakobshavn
Uummannaq = Qaarsut
Sisimiut = Holsteinsborg

Tjaa ved ikke hvor du lige bor i Ilulissat, men Hotel Hvide Falk har lækker frokost f.eks. Stjerneskud med hellefisk. Man kan også få ris/nuddelretter. Du er dog nok indlogeret på Hotel Arctic, da det er ejet af Air Greenland (Grønlandsfly hvis vi skal have Edwins med) og de har også fin restaurant. Sidst men ikke mindst er der jo Hotel Icefjord med deres eget bryghus, personligt ikke så vild med deres øl, og der er ikke mange retter at vælge imellem, men dem der er vist udemærkede som jeg husker det.

Hvis du er kunstinteresseret, så kan du også gå på Hotel Hvide Falk, de har en kæmpe samling malerier af grønlandsmaleren Emanuel Petersen.

Nå nok om det, håber selvfølgelig at du snart vender retur til nordjylland.

mvh
Troels

: 15. apr 2010, 21:19
af Kaas
Ja Jakobshavn = Ilulissat

Uummannaq blev stavet Umanak så det er det samme! Det ligger lige nord for hvor jeg er nu! Uummannaq var der hvor de filmede nissebanden på Grønland! Det er en helt speciel oplevelse da vi var ude på isen med hundeslæde, det var de sammer steder som hvor de filmede!
Da jeg skulle om og finde hytten troede jeg at jeg blev væk i bjergene! Jeg havde fået af vide at den var nem nok at finde, jeg skulle bare følge nogle rød malet sten. Forinden jeg gik der om omkring kl 16, der havde jeg været på hundeslæde tur hvor jeg ingen middagsmad fik eller vand! Jeg fik af vide det kun ville tage ca en lille time at gå om til hytten, så det kunne jeg så sagtens nå inden køkkenet lukkede kl 20.00
Jeg kunne selvfølgelig ikke finde de skide sten, og jeg er stædig. Så jeg gik og gik oppe i bjergene og det var mega hårdt! Så endelige fandt jeg nogle rød malet sten, det viste sig at være en anden vej omkring øen! Så endelig fandt jeg den skide hytte. Og da jeg skulle gå tilbage kunne jeg finde de sten jeg ledte efter første gang! Det ville sige man kunne kun finde dem på retur turen. Jeg var efterhånden blevet så sulten og tørstig at jeg var ved at blive disperat. Jeg måtte spise sne for at slukke tørsten bare lidt!
Da jeg kom tilbage til hotellet var kl 19.30 :-)

At gå oppe i de bjerge er fuldstændig urealistisk, det er kæmpe stort og alligevel finder man sig selv kravle op og ned af disse bjerge! Da jeg kom tilbage sagde kokken at det var faktisk en ret farlig tur jeg havde taget pga der er sne over det meste, det er ikke nemt at se om man falder imellem sten og sidder fast, eller falder ned! Samtidig ligger der en frossen så der oppe hvor de tager deres drikke vand fra, og der gik jeg hen over! Tja her sagde kokken sku at det var heldig at isen ikke knækkede for den er meget ustabil i denne tid!
Kokken på Uummannaq hotel kender vi faktisk alle sammen her hjemme. Han hedder Allan. Kan i huske i 90'erne der var så meget snak om at MacD. var sur over at i lille danmark var der en pølsemand der kaldte han pølsevogn MacAllan, tja det er så ham :-)

: 15. apr 2010, 21:26
af Kaas
Ja jeg er på arctic, rigtig fin hotel!

Jeg var nede og se omkring historie osv her, det var dæleme spændende, især omkring isbræen!

FTZ har været her oppe i over 30 år hvis det kan gøre det. Det vil sige det hele startede da vi hed Bak&Uhrenfeldt som blev købt af FTZ for flere år siden pga deres børn ikke ville drive b&u videre!
Der har været flere sælgere her oppe fra ftz, men de fleste er gået på pension eller er ved det. Og så havde vi som stoppede og én som blev fyret, og én rejser ikke så tit for han kan ikke få det til at passe med familien!
Så sidste år fik jeg tilbudet pga min erfarring med at rejse til Færøerne samt jeg er fremtids minded og jeg har været i brachen i en del år!

: 15. apr 2010, 21:54
af Edwins
Troels, slædehunde var ikke tilladt syd for Holsteinsborg, det var noget med hundegalskab.

Der fandtes kun én hund i Godthåb. Det var landshøvdingens. En Lassie-hund af en art. Der var ikke nummerplader på bilerne i Godthåb, da der kun var 8-10 stykker. De fleste var Land-Rovers, tilhørende Grønlandsfly. Der var også et Folkevognsrugbrød, husker jeg.

Søndrestrøm var en sydende heksekedel, da koldkrigen var koldest. Nu er det vist mest en spøgelsesby.

Jeg ville gerne op og se det hele igen, men Grønland må spænde kalotten, hvis de gerne vil have turistindtægter. Jeg vil ikke betale 25.000 for at jeg og de to langhårede kan være deroppe i en uge.. :shock:

: 15. apr 2010, 21:54
af saabbat
Hej Lars

Nej, hvor er jeg misundelig. Det må være en kæmpe oplevelse. Sender du ikke nogle flere billeder. Vi vil også se et billede med dig på. Det billede, hvor du er ved at undersøge bagenden på en slædehund gælder ikke. :-)

Bjarne

: 15. apr 2010, 22:02
af Kaas
Hej Bjarne. Jeg har desværre ikke så mange billeder af mig selv, jeg HADER at blive taget billeder af!

Jeg har taget en masse billeder, de ligger alle på facebook, jeg kan ligge lidt flere ind her senere. Det er nemmere på facebook :-)

: 15. apr 2010, 22:12
af saabbat
Hej

Jeg kan ikke finde dig på facebook.

Bjarne

: 15. apr 2010, 22:23
af Jensen
Jeg fandt ham. Hans fulde navn er Lars John Bjarke Kristensen
MVH Mads

: 15. apr 2010, 22:33
af troels
Åh ja der er jo Knus Rasmussens museum "nede ved sygehuset". På vej ned til industrihavnen/første kryds når du kommer ind til byen, der ligger også et lille bymuseum kan ikke huske hvordan det var, men et forslag til at få tiden til at gå :D

Ok vidste ikke at FTZ havde så meget gang i Grønland. Troede blot du var forbi en Toyota forhandler og det så var det, men det lyder som et fantastisk job du har fået og er da lidt misundelig på dig.

Husk i øvrigt at sige "i Grønland" i stedet for "på Grønland" hvis du gerne vil vise lidt respekt for grønlænderne. På dansk tror jeg man kan sige begge ting, men ved at sige "på" så understreger du at det blot er en ø som hører under Danmark hvorimod hvis du siger "i" så er det selvstændigt land, hvilket de jo ikke er endnu, men gerne vil være.

mvh
Troels

: 15. apr 2010, 22:44
af troels
Hmm har så lige læst dit indlæg om at finde vej.... kokken har sgu nok ret - du har været heldig 2 gange på den tur. Der dør hvert år dumme turister som tror de kan finde rundt eller tager chancen og går en tur og de kan så lige pludselig ikke finde tilbage igen og fryser så ihjel. Det sker selvf. også for indfødte, men de har tit større respekt for naturen og bruger enten deres erfaring/arv eller de benytter sig af GPS. Har selv forsøgt at gå vandrerute i Ilulissat om vinteren og kunne ikke finde de afmærkede sten, så valgte at vende om og gå hjem igen. Gik så turen om sommeren istedet for og først om sommeren var stenene tydelige nok til at kunne gå efter dem.

Edwins jeg skriver at der findes slædehunde i Sdr. Strømfjord jeg ved godt at der ikke findes slædehunde syd for ploarcirklen ligesom der heller ikke findes skødehunde nord for polarcirklen, det er enten eller land. Eneste undtagelse er Sdr. Strømfjord hvor byen har slædehunde, men hvor gennemrejsende kan have skødehund med, men skødehundende skal blive på lufthavnensområde. Politiet har faktisk lov til at skyde skødehunden i det øjeblik den går ud fra lufthavnsbygningen.

Ja det er dyrt at flyve, bo og leve i Grønland, men det er nu stadigvæk en kæmpe oplevelse. Du kan evt. om sommeren overveje at flyve over Island (når vulkanen har lagt sig til ro igen :) ) så skulle der være lidt penge at spare, men du har så også selv risikoen ved aflysning af den ene eller anden art.

mvh
Troels

: 15. apr 2010, 23:09
af troels

: 15. apr 2010, 23:24
af Kaas
Tak for input, jeg har faktisk tænkt på om det hedder på eller i Grønland! Jeg føler mig også rigtig heldig at have fået denne mulighed for at rejse her op, og det fortsætter forhåbenligt i mange år endnu. Det kommer til at dreje sig om ca 2-3 gange årligt af ca 2-3 uger af gangen! Jeg rejser som det er idag kun i nord grønland. Jeg har 2 andre kologaer som tager sig af øst og syd grønland! Vi har kunder helt oppe ved Thule, men der kommer jeg nok aldrig op. Det højeste bliver nok Upernavik!

Selvom Grønland er et nyt land og nye omgivelser for mig, og jeg skal befinde mig i naturen med respekt, så kan jeg heldigvis bruge min erfarring fra forsvaret fra de par år jeg var der inde, omkring hvordan jeg kan overskue hvor jeg har været og nord syd øst og vest osv!

: 15. apr 2010, 23:32
af troels
Tjaa Kanstrup er jo også en del rundt omkring i Grønland men vist primært Nuuk. Ja en militær baggrund hjælper nok lidt, men man bliver tit desorienteret af landskabet samt at solen/stjernehimlen ikke opfører sig som man er vant til. Hertil kommer de upræcise kompas'er da der er meget stor forskel på nordpol og magnetisk nordpol - det betyder ikke en disse i DK, men så tæt på nordpolen, så betyder det noget.

Nå men det var også blot ment som en venlig advarsel, du skulle jo gerne helskindet hjem til familien igen og helst ikke i nedfrosset tilstand.

mvh
Troels

: 16. apr 2010, 00:05
af Kaas
Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Så gider jeg ikke og ligge flere op Bjarne :-)

: 16. apr 2010, 09:37
af svenT16
Det hedder i grønland.
Super flotte billeder, men FUCK hvor er jeg glad for at være sluppet af med sneen.
Kan kun anbefale at gøre hvad fruen og jeg gjorde: at tage til Gambia når vinteren bliver for trals... lissom i år.

: 16. apr 2010, 17:50
af troels
Fine billeder og gætter på at du bor på hotelværelse og ikke i en af de metal iglo'er som Hotel Arctic har bygget. Vi boede i den nye fløj hvilket betød fine værelser og stadig god udsigt udover vandet.

Der er dog ikke mange billeder af byen/borgerne :D

Hehe Sven tror du er en skabs-sne-elsker men blot ikke vil indrømme det :lol: Håber dog at I havde en god ferie sydpå. Vi tager selv til Island til sommer, hvis ellers vi kan få lov at flyve derop :lol:

mvh
Troels

: 16. apr 2010, 19:36
af andersø
flotte foto´s fine farver selv kodak kan ikke lave dem bedre,......du er allerede ramt af grønlands-virus, du vil altid ønske dig tilbage. nyd det og tak for at vi må kikke med. :-)

: 16. apr 2010, 20:51
af Kaas
Jeg skal skam her op igen flere gange Anders :-)

Troels. Jeg bor i et af de store værelser i det nye på 1 sal, værelse 305!

: 16. apr 2010, 20:59
af troels
Hmm kan ikke lige huske værelsesnr. men det er et super hotel men det er jo også 4 stjernet hvis jeg husker rigtigt. I øvrigt har indehaveren en flok slædehunde, men det har du nok set, blot hvis du skulle ud og køre tur igen alternativt er der også helikoptertur ud over isbræen selvom det er lidt kostbart.

mvh
Troels

: 16. apr 2010, 21:08
af Kaas
Ja hundene ligger lige ude foran mit vindue, men det tror jeg ikke jeg vil, fordi den tur i Uummannaq var federe pga der er is på vandet samt der var 12 hunde, her er der kun 8!
Jeg var med helikopter til Uummannaq fra Qaasut, det var en oplevelse! Jeg ville også gerne her, men det koster over 2000,- Det kunne jeg selvfølgelig godt betale men jeg vil hellere på sejl tur! Jeg håber lidt på de laver en tur her i weekenden!

: 16. apr 2010, 21:22
af troels
Ja ingen tvivl om at hundeslæde på havis må have været fedt, vi var selv på tur inde på land. Fint med helikopterturen og ja jeg ved godt at den er pebret og så er det endda uden moms :D Jamen forhåbentlig må du så have en god sejltur, det er altså også specielt at sejle rundt blandt disse store bjerge af isklodser der "flyder" rundt i vandet.

Mvh
Troels

: 18. apr 2010, 11:16
af viking
Et eller andet er der kommet med vinden via jetstrømmen.

Vi bor direkte ude i stranden på vestvendt kyst. Normalt bliver vinduerne kun nasset af sand og salt. De sidste par dage har der været det normale sand men også nogle helt sorte små korn bland sandet. Det har jeg ikke set før.

Vinduerne blev vasket for en uge siden og i dag så jeg så de små sorte og grå små korn af snavs. Gad vide om noget af støvet er ved at falde ned ?

Saaben er parkeret indendørs i mellem tiden

: 18. apr 2010, 11:52
af Edwins
Vi er i gang med at forberede et megagigantisk sagsanlæg.

Først f*ckede de bankerne og nu luftfarten. Nok er nok, nu får de sgu kærligheden at føle.. :evil:

: 18. apr 2010, 13:41
af Kaas
Jeg har sagt, vi synker den ø gruppe. Det nye atlantis :-)

: 18. apr 2010, 16:09
af LIL
JA! Lige så vel som Mors skal ud af Limfjorden...
Island ud af Atlanten... Giv det til kineserne - de kan alligevel ikke mærke forskel :wink:

LIL

: 18. apr 2010, 16:11
af Edwins
Disse Naviar som administrerer det danske luftrum har måske bragt sig selv i en knibe som de har svært ved at komme ud af.

Man står bare på jorden og siger at der ikke må flyves. Der er ingen målinger eller anden reference for forbudet. Det hollandske KLM og Air France har haft fly oppe og har ikke fundet skader på dem.

Man vil nu ansøge om en testflyvning over Nordsøen med en ATR. Dette fly vil så være referencefly med 3 timer mere på bagen i "Askeflyvning", end de andre hvis de kommer på vingerne.

Flyet vil blive metikuløst undersøgt og motorerne vil undergå en boroskop-undersøgelse. Finder man ikke noget har man bevist at groundingen er grundløs.

Hvis det her bliver ved, så blir jeg sgu arbejdsløs. :shock: Jeg ved ikke hvor længe firmaet kan tåle at have hovedet under vandet.. :roll:

: 18. apr 2010, 17:17
af LIL
Det er sgu træls for dig Edwins :( - Gad vide hvad Carlson ville have gjort her og nu :D

Any way - hvad gør det ved vores lak???

Og hvad med motorerne? - Adskiller luftfilter patiklerne eller?

Og det jeg mangler iden grad i medierne - Hvad med folk m luftvejslidelser, eks. astma?

Nogen bud?

LIL

: 18. apr 2010, 17:17
af Kaas
Jeg kan sagtens se det fra de ansattes side. Jeg har ikke været hjemme ved min kone og min 4 måneder gamle søn i snart 3 uger, så jeg savner dem virkelig meget, så jeg vil MEGET gerne hjem! MEEEEN jeg vil hellere blive her oppe så lang tid det skal være, om det så tog en måned mere eller hvad der nu skal til, end at tage chancen selvom risikonen er lille. Det er bedre at min søn får mig hjem lidt senere, end at han får mig hjem i en kiste :-) 7-9-13

: 18. apr 2010, 17:25
af SA22
http://naviair.dk/page643.aspx?newsid643=1082

Det ser ud til, at nogen mener det er mere end visuelle betragtninger der udløser flyveforbud.

mvh

: 18. apr 2010, 20:46
af viking
Først blev Island Euro trash nu tager de hævn og bliver Euro ash.

Det er en gyser. Hvor længe vil det blive ved ???

Stakkels dem der er fanget på privat rejse og selv må skaffe overnatning og bespisning... og stakkels de nødlidende fly selvskaber.

Skal flyselvskaberne egentlig dække om bookning, hotel mv. ?

Det er vel force majeure / naturkatastrofe og det tages der altid forbehold for.

: 18. apr 2010, 20:53
af Casper_Ankersen
Sidste nyt:

En fly spotter fra kastrup har spottet Bamse og Kylling på startbanen. efter sigende skulle de lede efter Aske...

: 19. apr 2010, 10:25
af nzstef
Ja, flyselskaberne skal dække det og de skal sørge for overnatning, vand og brød samt hjemtransport for de ildestedte.
Forsikringsselskaberne dækker ikke ved force majeure - så det er selskabernes egne lommer...hører dog lige nu at de alle sidder og snakker med transportministeren om evt dækning af noget af tabet...ellers koster det jobs :(

: 19. apr 2010, 11:00
af SA22
Det er fint at sikkerheden prioriteres højt - både passagerer og personales.
Der er piloter der flyver (og lander) uanset advarrsler og påbud - mon ikke man kunne sende dem op over Skagerak hvor nedstyrtning ikke udgør en trussel for andre, for at prøve luftrummet af?

http://www.youtube.com/watch?v=TYhrpA0tmBQ

Billede

: 19. apr 2010, 11:21
af Edwins
Klassisk filmklip, som viser hvordan en kendt dansk bøgetosse sætter sit fly, i medvind, på en bane som ikke må beflyves af jets. :roll:

On May 15, 2005, the Cessna CitationJet 525A registered OY-JET overran the runway when attempting a 10 kts tailwind landing, ending up in the adjoining Intracoastal Waterway.[6] An eyewitness video captured the accident from the final approach to the rescue of the plane's occupants by local boaters and the subsequent inadvertent operation of the aircraft as an "airboat".[7] The NTSB report of the accident noted, "...the airport diagram...observed attached to the pilot's control column after the accident...read, 'airport closed to jet aircraft'".[8]

Så i clipsen på kaptajnens rat finder myndighederne en airport plate, som tydeligt fortæller at jets ikke må lande på Bader Field. :shock:

På testflyvninger må man ikke overflyve beboede områder, så det behøver ikke just at være over Skagerak at man udfører testflyvninger. Men det er på tide at få et fly op og sondere hvad der er over os.

Nu kaldes alt jo efterhånden "flystyrt". Den Polske præsident og hans følge blevet slået ihjel i en Tupolev TU-154b, som ikke fejlede noget.

En dansk familie familie blev aflivet ved Sæby i en papflyver.

Ingen af ulykkerne var styrt. Det var CFIT, Controlled Flight Into Terrain. :shock:

: 19. apr 2010, 11:36
af SA22
Piloten på Cessnaen der lavede et CFIW er ikke uden humor - flyet er sidenhen omdøbt til "OY-WET"

: 19. apr 2010, 13:04
af nzstef
Hans NYE og lidt større jet fik det navn ;) Og det er ikke første gang han har lavet numre - han er bl.a. også kendt for at flyve VFR (visuelt) i 500 fod og med 250 knob...ikke ulovligt, men på kanten af det forsvarlige!
Og de er allerede begyndt at lave testflyvninger i asken - uden at det har skadet materiellet, så forhåbentligt ser vi snart at der kommer gang i tingene igen!

: 19. apr 2010, 13:53
af SA22
"han er bl.a. også kendt for at flyve VFR (visuelt) i 500 fod og med 250 knob"
Det er rigtigt og han har også haft nogle helikopterture der har været omtalt.

: 19. apr 2010, 16:35
af Edwins
Han må have røven fuld af penge, for der er da ikke noget forsikringsselskab som har betalt for hans New Jersey-stunt? :shock:

250 knots i 500 fod er da ikke noget. Her kommer vi, i 110 fods radiohøjde, med 280 kts. på klokken.. (Med Direktoratets velsignelse) :sunglasses

Billede

Midt på banen blev der så lukket helt op, til dagens maksimalt tilladte RPM, hvorefter vi steg med ca. 40° nose-up og lavede victory-roll på vej væk.

: 19. apr 2010, 18:07
af SA22
Han laver doppler radarer og er noget nær genial til det. Han har flere fly og 3 helikoptere. Herudover ejer han skandinaviens største samling af Ferrari'er - herunder én af 2 Enzo'er i Norden. Hans firma hedder Weibel Scientific

: 19. apr 2010, 18:38
af Edwins
Jeg fandt hans firma, da jeg søgte på OY-WET. Sikkert en flink fyr, men åbenbart giftig at flyve med.

Sagen med vandflyveren kunne han og hans gæster nemt blive aflivet af. :shock:

There are bold pilots and there are old pilots. But there are no old, bold pilots.. :wink: