Side 1 af 1
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 20. okt 2012, 14:57
af martin81
Hej med jer,
jeg håber at i kan hjælpe mig lidt på vej her, som overskriften antyder er jeg helt ny og grøn i denne verden med programmering af Trionic. herunder programmet t5Suite. jeg har studeret en del af det stof der ligger på nettet. men har alligevel nogle spørgsmål.
jeg har en 9000 Aero fra 1994, jeg kan dog ikke på boksen se noget part nr. men når jeg dowloader bin-file, skriver den at der er tale om 4300414. altså en AERO boks. jeg går udfra at jeg kan stole på dette. Jeg har desuden en anden boks fra en lavtrykker med part nr. 4301909. Den er ombygget til T7 APC, (tror måske det er Casper Ankersen der har gjort det for kristoffer) min tanke var egentlig om denne boks kunne flashes om således at den får programmet fra min egen boks. altså blev til part nr. 4300414 istedet for 4301909. kan man det? tanken var at jeg hele tiden havde min gamle boks i baghånden som værende en uberørt boks hvis nu der skulle ske noget. måske er det en dårlig ide? er det nemt at fremskaffe en anden boks hvis jeg skulle være så uheldig at den døde?
Som jeg forstår det, skal jeg have opstillet en "skrivebords" løsning hvor jeg kan tilslutte 15v for an unlocke RAM. og får at kunne downloade nyt flash til boksen.
Jeg har lagt mærke til at T5Sutie spørger hvilken type ECU der er tale om. her får man nogle muligheder:
Trionic 5.2
Trionic 5.5 [16 mhz AMD & Intel]
Trionic 5.5 [16 mhz catalyst]
Trionic 5.5 [20 mhz]
jeg er med på om det er en 5.2 eller 5.5 boks, og jeg kan se et T5suite skriver 16 mhz i bunden af vinduet når jeg åbner den downloade bin-fil. men hvordan ved i så hvilken af de to 16 mhz i skal vælge?
det sidste spørgsmål går på min LC-1. Er indgangen (pin 69) altid aktiv på boksen, således at det egentlig kun er T5suite man fortæller at der nu sidder en lamda på denne plads, eller skal der flashes til boksen at der er monteret en wideband lampda? Boksen bruger vel ikke dette signal til noget? den fortsætter med at anvende det narowband signal jeg gir den fra LC-1 boksen?
mvh Martin
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 20. okt 2012, 15:57
af Casper_Ankersen
Hej Martin
Det kan meget vel passe at den boks du har fra Kristoffer er den jeg lavede til ham
Der er ingen problem i at smide din Aero .bin i den boks og det er helt ligegyldigt hvilken boks du vælger når du skal flashe den da suiten i dag selv kan finde ud af hvilken type flash chips der sidder i,
Det er rigtig der skal 15volt på boksen for at skrive til den,
Boksen i sig selv bruger ikke pin69 til noget, det er udelukkende T5Suite der kigger på den
Det var de korte svar

Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 20. okt 2012, 17:45
af martin81
Hej Casper
Tak for svaret, det bringer mig videre.
Jeg vil lave en opstilling til skrivebordet og forsøge at flashe min "egen" bin fil i kristoffers boks. så må vi se hvordan det ender.
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 20. okt 2012, 20:40
af martin81
Jeg har problemer med at unlocke RAM, jeg går ind under Actions - Trionic Options og fjerner fluebene ved RAM LOCKED. og trykker gem, men åbner jeg igen Trionic options er fluebenet blevet sat automatisk igen. gør jeg noget forkert?
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 20. okt 2012, 20:48
af saabmads
for lav spænding. er min erfaring
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 20. okt 2012, 21:02
af martin81
Jeg har lige over 15v på, så det brude da kunne gøre det. jeg kan godt flashe boksen uden den brokker sig? men det er som om jeg ikke får lov at udføre unlock?
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 20. okt 2012, 21:40
af Casper_Ankersen
T5Suite laver nogen gange nogle underlige ting der ikke kan forklares, prøv at fjerne ram lock, lukke suiten åbne den igen åbne en anden fil lukke suiten igen og åbne suiten igen og åbne din aero fil og se om ikke ram lock er væk
jeg har tit oplevet at det er det eneste der kan få suiten til at makke ret
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 20. okt 2012, 21:54
af martin81
hmm.. den nægter at fjerne den RAM lock. er vi enige om at der ikke er andre steder hvor den skal fjernes end i Trionic Options? jeg har prøvet det du skriver ovenfor nogle gange Casper, men det hjælper ikke. den bliver ved med at sætte det fludeben ved RAM LOCKED.

Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 00:28
af casper-fischer
Hvis det er den orginale bin kan det godt drille. Prøv at lave en kopi og kalde den noget andet også arbejd på din egen fil. Og lad den orginale være. Den er også rar at have når der pludselig går ged i noget. For det gør der

når man leger
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 08:16
af martin81
Problemet løste sig. det viste sig at være min computer som ikke havde lyst til at unlocke ram. jeg prøvede med en anden maskine (win XP) også virkede det. Det er åbenbart ikke alt der virker under windows 7.
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 18:04
af martin81
Den anden boks blev monteret idag. sammen med en T7 APC ventil. dette løste problemet med svingende ladetryk
jeg ville så prøve at lege lidt med at den onlinetuning funktion der ligger i Suiten. Jeg læste på et forum at en god måde at tjekke på om det virker er at ændre mappet for idle target (idle_rpm_tab!)
på denne måde ville man jo hurtigt kunne se at motoren ændre omdrejninger i tomgang. jeg prøvede at ændre værdierne og synkroniserede, men der skete intet. gir det mening at jeg ikke kan gøre dette, eller har jeg misforstået at man kan gøre dette online?
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 18:49
af Casper_Ankersen
Hvis du ændrer et af rpm tallene i idle_map_tab! og trykker save og refresh imens du er onlige så skal tallet gerne forblive det du ændrede det til, hvis det hopper tilbage til udgangspunktet så er din bin fil sansynligvis stadig ram låst
du kan ændre alt og jeg mener alt imens du er online om du så farer afsted med 260km/t og laver en ændring og trykker save så vil den ændre i SRAM og straks benytte sig af de nye værdier
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 18:57
af martin81
jeg kan også godt få den til at gemme værdierne når jeg trykker save. men det er som om at motoren er ligeglad. den ændre ihvertfald ikke omdrejninger. jeg har kun forsøgt at ændre i dette MAP. Når jeg kigger i om RAM er Locked ser det ud til at det er unlocked nu.
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 19:13
af Casper_Ankersen
og du er sikker på det er den rigtige .bin du har i boksen og værdien du har ændret forbliver den nye værdi når du trykker Refresh ?
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 19:17
af martin81
Jeg prøvede at downloade den igen til computeren fra boksen. Har stod den dom unlocked. Men jeg må prøve at tjekke det hele igennem igen for at være helt sikker.
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 19:24
af Casper_Ankersen
husk at den .bin du henter ud af boksen ikke automatisk bliver åbnet i suiten du skal selv åbne den for at se den
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 20:13
af martin81
Jep det er jeg skam med på. Jeg ser ikke andre løsninger end at prøve igen. Men jeg er næsten sikker på at det er unlocked. Jeg frygter lidt at det kam være min laptop som driller mig. Den kører win7 men med en virtuel Xp ovenpå.
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 20:18
af Casper_Ankersen
Det er ikke helt utænkeligt at det er sådan noget der spiller ind
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 21. okt 2012, 21:48
af casper-fischer
Har du prøvet det jeg sagde
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 22. okt 2012, 07:16
af martin81
Hej Casper,
Ja, jeg omdøbte filen med det samme den var hentet, således at den fil hvori jeg lavede ændringerne til T7 ventilen, og unlockede filen ikke er den samme som den oprindelige. Jeg har endda prøvet at pille boksen ud af bilen igen og gentage seancen. men det hjælper ikke.
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 23. okt 2012, 19:05
af martin81
Jeg har brugt en time igen her i eftermiddag. her prøvede jeg igen at ændre mappet for tomgang. jeg kan sagtens trykke save og refresh også beholder den de ændrede værdier. Jeg er dog kommet til at tænke på noget, måske kan i be- eller afkræfte min lille lommeteori.
i venstre side af mappet er angivet nogle temperaturer, udfra disse bliver omdrejningerne i tomgang fastsat (tror jeg

)
lad os nu antage at jeg altid prøver at ændre mappet ved varm motor. tager trionic så omdrejningsantallet ud fra 65 gr? eEller er jeg uden for området hvor dette map operere?
Jeg har desuden prøvet at ændre hvornår den går i open loop. (i tomgang) ændre jeg trykket her hopper den med det samme ud af closed loop, når jeg trykker save? retter jeg det tilbage igen går den i closed loop igen med det samme. min tanke er at den måske i virkeligheden tager imod mine online ændringer, men at jeg ændre i et map som af en årsag ikke er i drift fordi motoren er for varm??
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 23. okt 2012, 19:47
af Casper_Ankersen
Du er på rette kurs, tallene til venstre -40 til 65 er temperaturen målt i top stykket kolonnen til højre er det antal rpm boksen prøver på at ramme ud fra temp,
hvis den er 65 grader eller mere vil den forsøge at ramme de 850 der står ud for 65, hvor meget har du prøvet at ændre tallet til og ved hvilken temp ?
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 23. okt 2012, 20:02
af martin81
Jeg har prøvet at ændre til både 1200 rpm og 1500 rpm dels ved dem alle sammen og kun ved 65 gr. C men intet hjælper. det er derfor jeg begynder at tænke om den kan træffe at slå dette map fra og køre udfra en anden værdi når motoren er driftsvarm. Den har ca. været 80 gr. mens jeg har prøvet det her. Logikken siger måske at den så burde tage værdien ud for 65 gr. C og derved køre 850. hvilket den også gør, men spørgsmålet er, om den ved driftsvarm motor kan træffe at få disse 850 fra et andet sted?
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 23. okt 2012, 20:03
af martin81
Jeg har prøvet at ændre til både 1200 rpm og 1500 rpm dels ved dem alle sammen og kun ved 65 gr. C men intet hjælper. det er derfor jeg begynder at tænke om den kan træffe at slå dette map fra og køre udfra en anden værdi når motoren er driftsvarm. Den har ca. været 80 gr. mens jeg har prøvet det her. Logikken siger måske at den så burde tage værdien ud for 65 gr. C og derved køre 850. hvilket den også gør, men spørgsmålet er, om den ved driftsvarm motor kan træffe at få disse 850 fra et andet sted?
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 23. okt 2012, 20:43
af Casper_Ankersen
Er den i idle når du kigger på status billedet ? hvis ikke så ændrer det ikke en skid at rettet i [idel_rpm_tab!]
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 23. okt 2012, 20:50
af martin81
Jep jeg har tjekket
Det er jo heller ikke fordi det er et must at kunne ændre omdr. I tomgang, men det er en måde og se om jeg kan skrive til trionic live. Jeg frygter lidt at jeg på en måde overser noget. Jeg har lige prøvet at trykke på read DTC codes. Her står en fejl: cyl_fel jeg har Googlet og kommer frem til at det er krumptap sensoren, men kan ikke lige se at det har indflydelse medmindre den går i et fejl MAP eller noget lign. Det skal siges at bilen kører uden problemer
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 23. okt 2012, 21:01
af Casper_Ankersen
cyl_fel er en classiker den kræver lige lidt arbejde at resette da man skal ind og findet et symbol jeg ikke lige kan huske hvad hedder og skrive 0 i det og gemme til boksen imens man er online
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 23. okt 2012, 21:19
af martin81
Okay

hvis man går ind og kigger på value i cyl_fel står der 8. Jeg sidder og bladre i dokumentationen, men synes ikke rigtig jeg finder noget der giver mening for st kunne resette cyl_fel
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 23. okt 2012, 21:19
af casper-fischer
Det der har jeg også prøvet. Jeg havde glemt at sætte stel på bilen med mon strømforsyning
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 23. okt 2012, 21:40
af Casper_Ankersen
skriv cyl_fel i søge feltet og fjern krydset i ( only symbols within binary ) så kommer du nemmest ind til [cyl_fel] du skal dog være online for at se tabellen, skriv 0 i feltet og save så skulle cyl_fel gerne være væk når du udlæser fejlkoderne
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 24. okt 2012, 10:46
af martin81
Det var netop der jeg havde set det 8 tal

jeg ændre det til 0, så ser vi om det dur.
tak for hjælpen.. so far.

Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 25. okt 2012, 10:02
af Kaas
Det er sjovt, jeg har lige sat en anden boks i min med CAT processor, og den var den samme bin som i min "normale" boks, og nu får jeg også en cyl_fel kode, men jeg mener det er 4. Den gør den gamle boks ikke
Og den eneste forskel jeg kan føle på bilen, er at den kun vil kører på grundladetryk.
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 26. okt 2012, 18:12
af martin81
Nu er jeg egentlig tilbage til et af mine første spørgsmålet

wideband lampda på pin 69. jeg brugte eftermiddagen på at montere denne. det gik super godt.. lige indtil jeg skulle montere den på pin 69. Her stoppede glæden brat, der er jo ikke nogen pin 69 i stikket. kun et tomt hul. øv! ved i om jeg kan stjæle den metal dim der udgør det for connectoren fra et andet stik. jeg har et ekstra stik som jeg bruger til min skrivebordsinstallation. Eller kan man købe disse et eller andet sted?
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 26. okt 2012, 18:23
af casper-fischer
Tja du kan købe dem ved merkonomen og de steder
Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 26. okt 2012, 19:18
af martin81
jeg fik selv løst det. 2 stk. 1 mm bor presset ned på hver side af "pin" også trække stille i ledningen bagved så kommer den ud

Spørgsmål fra en nybegynderr i Trionic programmering
: 26. okt 2012, 22:18
af casper-fischer
Super