Side 1 af 1

SAAB 95 PICKUP

: 16. jan 2014, 18:14
af Solgaard
Jeg har en ekstra SAAB 95 V4 som har de sædvanlige problemer med tæring ved bagklappen mm. Jeg kunne godt tænke mig at bygge den om til en pickup.
Er der nogle der ved hvor man kan få tegninger/beregninger af de nødvendige forstærkninger ved ladet/bagende der skal laves for at få den godkendt til syn?
Jeg har set nogle stykker der er bygget i sverige og der skal man vel også have tegninger/beregninger af projektet for at få det godkendt til syn derover så der må være nogle af dem der har bygget sådan en 95 pickup der må have de papirer?
Nogle der ved noget? Eller kender nogle?

Jeg har snakket med en synsmand om projektet og han siger at det godt kan lade sig gøre at få det synet i DK men der skal være beregninger af de nødvendige forstærkninger der skal laves. Tegninger/beregninger fra en ingeniør eller karosserifirma.

Her er der en af løsningerne. Men det er nok ikke tegning nok for at få det godkendt til syn?: http://www.garaget.org/?car=150270&image=1400210

Billede

Billede

: 16. jan 2014, 22:33
af MichaelSJ
Hej Solgaard

På en eller anden obskur måde, er det jo en hamrende charmerende bil. Held og lykke med projektet.

Vil det ikke hjælpe på vridningsstabiliteten, hvis man monterer en bagklap? Det ville også forhindre får, barnevogne, slagtegrise og andet løst gods i at falde af.

Mvh Michael

: 16. jan 2014, 22:46
af Leifdalsgaard
Hej Henrik--Hvis du kommer til at mangle det udstødningsrør der går ind i bagerste lyddæmper har jeg et på lager,det er det eneste der er forskellig fra saab 96

: 16. jan 2014, 22:47
af Edwins
Det er ikke vridningsstabiliteten som anfægtes, hvis man skærer taget af, og laver lad ud af nedre del.

Den svækkes meget ved "B"-stolpen ved en skalpering, derfor ønskes forstærkning af overgangen kabine/lad.. :wink:

: 17. jan 2014, 05:04
af Solgaard
Yes det er helt rigtigt det Edwins skriver :wink:

Der skal selvfølgelig også en bagklap på :wink: Jeg tror bare at den er afmonteret på det billed af den blå 95 pickup, men så kan man også lettere se hvordan ladet er lavet.

Her er et billed af en 95 pickup med bagklap :wink: Den er også bygget på en anden måde end den blå da den ikke har nogle synlige stiver/forstærkninger:

Billede

Her er også lidt om 95 pickup: https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/ ... 5011_o.jpg

: 17. jan 2014, 08:09
af g-maretti
Jeg synes den gule er en væsentlig mere elegant og gennemført løsning, end den blå

: 18. jan 2014, 09:33
af Solgaard
g-maretti skrev:Jeg synes den gule er en væsentlig mere elegant og gennemført løsning, end den blå
Det synes jeg også 8)

: 18. jan 2014, 10:24
af MXP
Baglygterne ser også meget klodsede og "prototypeagtige" ud på den blå, Der er det meget mere elegant lavet på den gule. Er det ikke sådan de normalt ser ud på en 95'er? ......der mangler så et baklys på den gule......men det "småtteri" der sidder på den blå ser ikke ud til at være praktisk anvendeligt.

: 18. jan 2014, 12:47
af Jan
Spændende projekt.
Baglygterne på den gule er fra de ældste 95er, på den blå er det fra de "nyere" 95er, så begge dele er originalt