Jeg ved ikke så meget om investeringsobjekt-tingen. Med jeg ved lidt om bilen:
Den motor der ligger i, var ved at koste SAAB ryet som solid bilfabrikant. Den automatiske Borg Warner Type 35 gearkasse er en sårbar pose l*rt, lissom motoren. Den kom senere i stærkt forbedret udgave, som Type 37 autogearkassen. Den sidder i min '83T hverdagsbil, og går som en drøm.
Jeg har en 99 fra 1969, S/N *2943*, som var den første SAAB 99 på danske plader, fra marts '69.
Jeg skulle bruge den som hverdagsbil, og under meget store anstrengelser ombyggede jeg bilen omfattende i motorrummet, så den kom til at holde SAAB's egen 2-liters motor, en motor "B" fra '75. Det kan i princippet ikke lade sig gøre, men hvor der er en vilje, er der en vej. Det kostede desværre bilen dens friløb, en af de
allerfedeste ting som SAAB havde i deres biler dengang.
Det skulle gøres ordentligt, hvilket det også blev, så tilsynsmyndighederne ikke opdagede det, hvilket de heller ikke har gjort.
Jeg skulle bruge bilen hver dag, med stor pålidelighed, så det var en bydende nødvendighed at få Triumph motoren ud af den.
Dette med ingen pris, er en særlig Svensk ting. Nogen gange skriver de: Pris: Bud: Fint, så byder jeg 125 kr.
Det bliver så kaldt et skambud, hvilket det nok også er. (Så skriv dog for h*lvede: Højeste bud over XXXXX kr..

)