Side 1 af 1
saabklundanmark.dk og MS IE 7
: 20. okt 2006, 10:43
af fugmann
Hejsa,
Er jeg den eneste, der har erfaret, at den nye Internet Explorer 7,0 der netop er frigivet, ikke spiller særlig godt sammen med dette site???
Lad være med at downloade den!
/Henrik
: 20. okt 2006, 10:46
af Speedy
Nej bestemt ikke den eneste og mange andre sites har også store problemer med den nye release fra Mikroblød. Vi har lagt den på 6 arbejdsstationer her på arb og testet den og det virker bestemt ikke optimalt.

Man kunne fristes til at sige til Bill: Det er en OMMER !
: 20. okt 2006, 11:56
af Elswing
jeg har også prøvet med IE7 lige fra den første beta, og nej SAABKLUBDANMARK kører ikke særlig godt, så er endt med at smide den ud igen hver gang, men SAAB er jo også en bil for individualister
: 20. okt 2006, 13:36
af dragedems
drop alle windoze browsere og kør med mozilla firefox... er grastis
det rykker og har indbygget popup-killer, ad-killer og meget andet godt "spam"-værktøj...
: 20. okt 2006, 13:48
af Edwins
Puhh-ha, jeg er computermongol, og ved ikke hvad I snakker om, og skal således vistnok ikke have downloaded nogetsomhelst.
Jeg har en heksedoktor til det. Han ordner min computer og jeg nusser om hans Mercedes... (Nej, Pede, jeg vil ikke bytte, du ved jo at jeg er bilsnob, og desuden hører baghjulstræk til i en Flintstone film..)
: 20. okt 2006, 19:58
af englewood
Jeg har osse indstalleret den nye Internet Explorer 7 og det er helt klart de rullende reklametekster øverst på SAAB klubbens hjemmeside der stiller til med problemer.
Hvis man skroller ned på siden så disse rullende reklametekster ikke ses så fungerer siden udmærket.
Dette er grunden til at jeg ikke besøger siden mere.
: 20. okt 2006, 21:03
af Casper_Ankersen
englewood, det er vist ikke sidens skyld men endnu et pragt eksemplar af en gang mikro blød mak værk af bill gates og venner. siden kører jo problem frit i IE 6 og i Fire Fox. så skyld ikke skylden på hjemme siden men på bill og vennerne
: 20. okt 2006, 22:36
af dragedems
englewood skrev:Jeg har osse indstalleret den nye Internet Explorer 7 og det er helt klart de rullende reklametekster øverst på SAAB klubbens hjemmeside der stiller til med problemer.
Hvis man skroller ned på siden så disse rullende reklametekster ikke ses så fungerer siden udmærket.
Dette er grunden til at jeg ikke besøger siden mere.
det var dog et besynderligt argument for ikke at besøge vores side...
hvis du går ind i internetindstillinger>avanceret og fjerner fluebenet i: "afspil animationer på websider" tror du så ikke at du ku få lyst igen ???

) altså til at besøge siden...
: 20. nov 2006, 18:17
af 9-5Aero
Casper.
Det kan lige så vel være siden, som er kodet dårligt.
M.v.h.
: 20. nov 2006, 18:23
af xxmikkxx
jeg bruger crazy browser den er også gratis og minder meget om ie
: 20. nov 2006, 18:24
af nysaabejer
Drage.. Skal den gamle IE 6 slettes først?? Teddy
: 20. nov 2006, 18:28
af Speedy
nysaabejer, In absentia af Dragen (han sover til middag), nej det er ikke nødvendigt

: 20. nov 2006, 18:28
af xxmikkxx
jeg har to browsere crazy og IE6
: 20. nov 2006, 18:36
af Gundestrup
Edwins skrev: (Nej, Pede, jeg vil ikke bytte, du ved jo at jeg er bilsnob, og desuden hører baghjulstræk til i en Flintstone film..)
Vil man absolut have baghjulstræk så sat den i bakgear......Hvor svært kan det være

: 20. nov 2006, 22:13
af Vels
Tjaa eftersom jeg kan se det ikke bare var min IE 7 har jeg kigget lidt på emnet.
Sun Java har haft problemer med IE7, og macromedia flash player har haft problemer med IE7 eller omvendt
Sun java kan disables, og macro media tilbyder denne
http://fpdownload.macromedia.com/get/fl ... player.exe så man kan opgradere fra bunden til seneste.
Det er selvfølgelig iriterende at disse ting ikke fungerer. Men jeg er en smule træt at evig og altid at høre "do ska da bar' bruge firefox". Jaja det er da en mulighed og så ser 50% af alle mulige andre websites ud af helvede til.
Det korte af det lange er at MS og de resterende plugin firmaer arbejder hårdt på at få dette løst på fornuftig vis. Nyt software giver som regel altid nogen uforudsete ting.
Jeg har udviklet en del web efterhånden og stort set alt kræver en eller anden form for special tilpasning. En anden erfaring at at jeg ikke syntes det er holdbart at bruge flash med mindre flash er krævet som en bærende del af siden. Sagt med andre ord - drop bannere for oven med flash og smid dem ind i ren html og evt. med skift når siden reloades. Der er ingen der alligevel gider glo på dem fare hen over skærmen.
Thats my 10 cents..
/Vels