Side 1 af 1

Så mangler vi kun....

: 29. maj 2007, 17:43
af dragedems
den WHISKEY man ikke bliver beruset af...

http://www.business.dk/article/20070529 ... /70529047/

: 29. maj 2007, 19:30
af Edwins
Hmm, det er jo et bjerglandskab som ikke er der, en bundløs pose uden sider..

Sagde Edwins og tændte sig en Prince her på fabrikken. Vi må ikke ryge, kun udenfor og i en rygekabine til flere hundrede tusinde kr.

- Det vil jeg da skide på, jeg har en Vortice blæser, som suger røgen ud, så man bliver helt tør i halsen. Og ellers skrid fra mit kontor, jeg er godt opgasset af den systematiske klapjagt på rygere. Og desuden er troubleshooterkontoret en stat i staten. Jeg ryger også på transatlantiske flyvninger. Når man ved hvordan røgvarslingsssystemerne virker, ved man også hvordan man omgår dem. Jeg er narkoman og 10-11 timer uden røg er for hårdt. :wink:

Ak, min mor fortalte hvordan man røg bag i sporvognene og i biffen. Nu må man fanme ikke engang ryge udenfor Hvidovre Hospital. Patienterne lusker rundt i krattet. Det har sgu taget overhånd. Men Diesel uden partikelfilter må man gerne.

Up yours, rygekrigere.. :evil:

Billede

Hører netop i Radioavisen at man nu har vedtaget ved lov, at rygning på arbejdspladser ikke længere er tilladt. Sikke et slag i solar plexus! Man må heller ikke bore sin knallert, det har de heller ikke formået at gøre noget ved igennem nu 30 år..

Når mit røg ikke generer andre kommer det dem ikke ved, hvad jeg foretager mig. Nå, nu tændte Mester inde ved siden af sin snadde, jeg hørte hans Zippo.. :mrgreen:

(Det skinner nok igennem at det er blevet en sport at hælde salt i antirygernes sår..)
Billede

: 29. maj 2007, 19:41
af SGT
Som ikke ryger finder jeg det ekstremt irriterende når man i længere tid skal opholde sig i omgivelser hvor røgen ikke kan undslippe.

Men det der pisser mig mest af, er ved et måltid hvor rygeren spiser færdig, for derefter at tænde en smøg der FORPESTER luften for os ikke-rygere der stadigt spiser.

Rygeren tænker sikkert ikke videre over det, det er jo en herlig duft!!!

: 29. maj 2007, 20:38
af Edwins
Turbotrip, hvad du dér beskriver er rendyrket hensynsløshed. Lissom at forbyde folk at ryge foran Hvidovre Hospital. :wink:

Hvis jeg kommer fra den friske vinterluft, ind i et tilrøget lokale, er det ulideligt, selv for en forhærdet ryger som jeg. Ind på et værtshus, f.eks.

En stor kold fadbamse lindrer dog symptomerne.. :D

: 29. maj 2007, 20:48
af SGT
Hensynsløshed???

Er det at få pustet røg i ansigtet?

: 29. maj 2007, 21:28
af Vendelbo
Alle har lov til at have en mening om rygning og rygere, men alle har også lov til at have en mening om ikke rygere og deres evindelige og ret ofte udokumenterede påstande om rygningens virkninger.
Det er ikke 100% sikkert at alle rygere passive som aktive får lungekræft.
Det er ikke 100% sikkert at al lungekræft skyldes tobaksrygning, passiv ell.aktiv.
Det er ikke 100% sikkert at rygerlunger udelukkende opstår pga af rygning.
Men det er 100% sikkert, at der dør flere menesker p.g.a Bronchitis end af lunge kræft.
det er 100% sikkert at Osen fra biler ,brændeovne, grill og industri slår flere menesker ihjel i de større byer, end cigaretten eller piben på Knalds Bodega i store Kongensgade og nyhavns ødelagte miljø.
Så ryg så det fløjter og tag hensyn når i bliver bedt om det.
Jeg er iøvrigt sikker på at det formaldehyd de kommer i tobakken ikke er farligere end det fodpudder vi fik udleveret mod fodsved i militæret en gang.
så hvem har skylden for sygdomme og død af de skadelige stoffer...det kan vist deles ud på mange.
vhe.t.

: 29. maj 2007, 22:26
af Edwins
Turbotrip skrev: Hensynsløshed???

Er det at få pustet røg i ansigtet?


Ja, det ved Gud det er hensynsløst at puste røg i hovedet på en ikke-ryger, specielt hvis han sidder og skaffer.

Vendelbo, husk nu på at rygerhetzen har nået så orgastiske højder at argumenter preller af som vand på en gås på rygegestapoerne. De har set en ryger foran Hvidovre Hospital, så puttes der patroner i kammeret.

Det er bedøvende ligegyldigt om det generer eller ej, disse mennesker fra ACLU ryger i totterne på rygeren. :roll:

Billede

Rygning kan være farligt, derfor advarer Englænderne også om hvor galt det kan gå:

Billede :wink:

: 29. maj 2007, 23:24
af Vendelbo
STÆRK TOBAK det der Edwins, jeg er iøvrigt også sikker på at rygere har mere humor end ikke rygere, derfor vil de ifølge statistikken have et sjovere og dermed længere liv!
Gud hvor jeg elsker påstande som dem her.
e-t-

: 30. maj 2007, 13:31
af fugmann
Jeg plejer altid at spørge om det er OK, at jeg spiser mens de andre ryger... :lol:

Om folk vil ryge er op til dem selv - der skal være plads til os alle, men vi skal alle udvise hensyn til hinanden og omgivelserne. Er i øvrigt glad for at ryge vandpibe - især æbletobak :-) Det er vist mindst lige så skadeligt som cigaretter, men det er smadder hyggeligt og smager herligt. Selv ikke-hærdede lunger kan inhalere dybt uden hoste og hakken :-)

: 30. maj 2007, 13:52
af Speedy
fugmann skrev:Jeg plejer altid at spørge om det er OK, at jeg spiser mens de andre ryger... :lol:

Om folk vil ryge er op til dem selv - der skal være plads til os alle, men vi skal alle udvise hensyn til hinanden og omgivelserne. Er i øvrigt glad for at ryge vandpibe - især æbletobak :-) Det er vist mindst lige så skadeligt som cigaretter, men det er smadder hyggeligt og smager herligt. Selv ikke-hærdede lunger kan inhalere dybt uden hoste og hakken :-)
Tag du bare piben med til Sverige, så er jeg med på et hiv :wink: og jeg giver gerne en Pripps eller en dunk rødvin at skylle efter med :D

: 30. maj 2007, 15:09
af Vrid
Inden i kommer for godt i gang med det "uansvarlige" rygeforbud der er feks. ude foran Hvidovre hospital, og andre steder, vil jeg da lige indskyde at der er mennesker der ikke kan komme indpå sygehusene fordi patienter, pårørende og ansatte stiller sig op lige uden for dørene og pulser løs. (bla. mig)
Om folk ryger må de selv om, men de må mens de gør det, forføje sig væk fra steder og lokaliteter hvor ikke rygere kommer.
Rygere der som Vendelbo ikke tror på at rygning er skadeligt, skal uanset hvad de tror, være klar over at der er masser af behandlinger på sygehusene der bliver dem nægtet, fordi lægevidenskaben har fundet det bevist at rygning er skadeligt for helbredet.

: 30. maj 2007, 17:20
af SGT
Vendelbo, har jeg nævnt noget om at det er skadeligt? Det er lugten der generer mig!

Hvem har som ikke-ryger lyst til at køre i en ryger bil?

Så længe man ikke ved hvor "skadeligt" røgen er, beder jeg mig fritaget for det!

Lad os se hvor humoren er når lungerne ikke kan mere.

: 30. maj 2007, 17:33
af RuneSM
Meget kan man sige, men lugten af røg er der ingen ikke-ryger der kan li'. Den er faktisk kvalm

: 30. maj 2007, 17:37
af Aresdk
Folk må ryge alt det de vil, de må tage stoffer alt det de vil, de må drikke sig hønefuld alt det de vil, de må sågar tage deres SAAB og køre i havnen - det rager mig en høstblomst.

SÅ LÆNGE det ikke generer mig. Dvs. de meste skal foregå indenfor deres eget matrikelsnummer. Kald mig gerne hysterisk, men sådan er det.

Nede på arbejdet er der tydelig forskel på rygere og ikke-rygere.. rygerne SLUGER deres mad, 2 min så er den væk. Så bruger de resten af de 18min. på, at nyde deres klamme cigaret. Vi andre kan så pænt "nyde" vores mad i et røgfyldt lokale... tak venner.. tusind tak for jeres klamme røg som I undskylder med menneskeret og jeg skal gi jer skal jeg.

Den dag rygning totalt forbydes skal jeg personligt moone samtlige der hyler over det. Så kan de fanme lære det. RYG hjemme hos jer selv, men fri os andre for det. Jeg står sq heller ikke og knepper konen foran jer vel? Nej det holder jeg for mig selv... ligesom I burde holde jeres røg for jer selv.

: 30. maj 2007, 18:03
af snibeke
Så så må vi få kammertonen Martin :oops:

: 30. maj 2007, 18:12
af Aresdk
Mht til hvad? Har da ikke skrevet noget der er værre end det mange andre skriver herinde...?

Edit: Hvis du hentyder til det i mit sidste afsnit, så kan jeg da godt rette det til "bedække" istedet for, hvis det lyder pænere, men det giver mig assosiationer til en hest og det tror jeg ikke fruen derhjemme vil bryde sig om... :lol:

: 30. maj 2007, 18:45
af Edwins
Ja, vi nærmer os faretruende amerikanske og svenske tilstande. Forbyd sprut, det æder leveren op og gør folk mere hjernedøde end de er i forvejen, og får dem til at foretage handlinger de ikke ville gøre i ædru tilstand.

Ved 5% overvægt skal folk tvangsslankes, da de belaster vores hospitaler i samme grad, eller værre end rygere.

Nix til slik, det æder tænderne op og gør folk fede.

Plombér bilerne så plomberingen ikke er til at omgå, til max. 130 km/t. Sæt fartskrivere i dem og giv ½ års løn før skat i bøde ved fartoverskidelser på mere end 10 km/t. Så skal vi ikke begrave alle disse mennesker og belemre hospitalerne med dem som overlever.

Når/hvis vi skal forfølge filosofien om at totalforbyde rygning, i samme stil som narkotika er forbudt, skal vi jo også have alle de ovenstående forbud med, ikke sandt? :roll:

Sagde Edwins, 1.80 høj, 71 kg. og storryger. Og livsnyder. :wink:

: 30. maj 2007, 18:53
af Aresdk
Lad mig forsøge, at slutte af med, at sige en ting... så længe rygning er tilladt bør narko også være tilladt. Så simpelt kan det siges, da det er 2 af samme slags.

: 30. maj 2007, 18:58
af Vendelbo
Det er næsten lige "varmt", som da i havde debatten om motorolie. Men vist emnet må diskuteres så er det jo i orden. Bare ikke der er nogle som bliver for agressive.
Åååh, jeg har lige læst indlægene igennem(hurtigt), og jeg kunne se, at der er en eller flere, som har fået det indtryk, at jeg er ryger. Desværre må jeg skuffe lidt. Jeg er IKKE-RYGER, men jeg kan virkelig godt lide lugten af tobaksrøg, især en pibetobak som Blå Edwards (eller skulle den kaldes Blå Edwins).
Nu skal jeg så også tilstå, at det kun er lugten af friskrøget tobak, jeg synes er dejlig, jeg bryder mig ikke om at komme ind i en stue dagen efter en fest, hvis askebægerne ikke er blevet fjernet.
Men lad mig så lige bringe krigen tilbage i "de helliges haller", jeg har til gengæld et kæmpeproblem med overfølsomhed mod mange parfumestoffer, hvilket vil sige, at alle i rygere, der sprøjter jer med unaturlige kropsdufte, for at skjule manglende brug af vand og sæbe (ubåds-vask), faktisk forpester luften i lige så høj grad for mig og mine lidelsesfæller, som i hævder rygerne gør for jer......Hvor stiller det så jer????
vh E.T.

: 30. maj 2007, 19:44
af SGT
[quote="Edwins"]Ja, vi nærmer os faretruende amerikanske og svenske tilstande. Forbyd sprut, det æder leveren op og gør folk mere hjernedøde end de er i forvejen, og får dem til at foretage handlinger de ikke ville gøre i ædru tilstand.

Ved 5% overvægt skal folk tvangsslankes, da de belaster vores hospitaler i samme grad, eller værre end rygere.

Nix til slik, det æder tænderne op og gør folk fede.

Plombér bilerne så plomberingen ikke er til at omgå, til max. 130 km/t. Sæt fartskrivere i dem og giv ½ års løn før skat i bøde ved fartoverskidelser på mere end 10 km/t. Så skal vi ikke begrave alle disse mennesker og belemre hospitalerne med dem som overlever.


Hvornår kommer KZ-lejrene til d.o. :wink:

: 30. maj 2007, 19:55
af Edwins
I de unge år i 70'erne var jeg en eksperimenterende ung mand:

Syre (LSD), Psilocybin, pot, hash, coke, amf, Dobesin, lightergas, lattergas og flere andre hallucinogener, snerlefrø, mjød med fluesvamp i.

Min samlede spiritusindtagelse gennem 46 år er vel stor nok til at holde den kinesiske hær stjernestive i en uge.
Jeg har sgu ikke taget skadeskade, og nogle siger, nok løgnagtigt, at der sidder et kvikt hoved på mig.

Så der skal mere end 25-30 smøger om dagen til at slå mig ud. Nu skal vi ikke være så sarte og asketiske. Det er da muligt at jeg får 5 år mindre på alderdomshjem end jer andre sundhedsapostle, men det har sgu været sjovt.. :wink:

Turbotrip, vi skal ikke have KZ-lejre, dem har der været nok af. Men man har lidt for travlt med den skide tobak, det er blevet tidens modefænomen at stene rygere. :evil:

: 30. maj 2007, 20:00
af Aresdk
Jeg tror du misforstår det Edwins.. jeg er sq ikke sundhedsfreak.. det vil folk der kender mig skrive under på.

Jeg kan bare ikke klare lugten og generne fra cigaretter... Om det er usundt, at ryge er mig mindre interessant.. som du selv skriver så har du haft det sjovt, nogen tager skade af de stoffer, andre gør måske ikke... men du har haft det sjovt. Og det er helt fair - bare vi andre ikke bliver udsat for det mod vores vilje. Lige nu ryger du og alene det, at vi måske står udenfor og røgen blæser over til mig, er nok til, at jeg vil påberåbe mig min ret til, at være fri for passiv rygning. Så hysterisk er jeg på det punkt.

For lige, at bøje det i neon.. jeg er ligeglad med om det sundt eller usundt - jeg vil bare ikke udsættes for det. Og længere er den såmend ikke fra min side.

Hvad myndighederne så begrundet et evt. forbud med er mig ligegyldigt.. bare det kommer. For hovedparten af alle rygere kan åbenbart ikke selv finde ud af det.

: 30. maj 2007, 20:46
af Edwins
Fordi 10% af hundene skider på fortovet skal hundehold vel ikke forbydes?

Jeg er en af de udvalgte få, nemlig en hensynsfuld ryger, men når jeg forbydes at ryge hjemme eller udendørs, er grænsen nået, der må være en blonde.

Men ja, jeg må respektere dit synspunkt, som er lidt rabiat. Men dog ikke mere end jeg og mine synspunkter, som oprigtigt ville forbyde Dieselmotorer uden filter, med øjeblikkelig virkning. Dér kan vi sgu snakke om rygere.. :shock:

: 30. maj 2007, 20:47
af fugmann
Speedy,
Yes sir, jeg tager vandsnaden med - men kan jeg ikke få dig til at hente en pakke æbletobak i Valby? jeg mener at roolig.dk holder til der... Det SKAL være dobbelt æble ;-)

: 30. maj 2007, 20:58
af Aresdk
Nej hundeejeren skal bare samlet lorten op så jeg ikke træder i den og/eller skal lugte til den.

Som skrevet, hvad folk gør inde for deres egne 4 vægge er mig ligegyldigt.. det skal jeg ikke blande mig i og det skal regeringen heller ikke. Men så snart vi snakker offentlig rum så vil jeg have muligheden for, at være fri.

: 31. maj 2007, 01:19
af vestjyden
Aresdk skrev:Lad mig forsøge, at slutte af med, at sige en ting... så længe rygning er tilladt bør narko også være tilladt. Så simpelt kan det siges, da det er 2 af samme slags.
Ja ja...Martin. Den udtalelse taler for sig selv, og siger mig at du ikke ved hvad du taler om.............Og faktisk bliver jeg vred over at læse sådan noget bavl, da der er tale om vidt forskellige konsekvenser.
Velkommen tilbage iøvrigt.. Tja afhængighed er jo mange ting - eks 3049 indlæg på 3 år og 3 måneder, incl. Hvor lang var det pausen var??

Afhængighed kan defineres som følger:
"Hvis ikke jeg får, så tror jeg at jeg skal dø"

/Jan

: 31. maj 2007, 03:04
af Edwins
Afhængighed af sobre køretøjer er vel ikke at kimse ad, dog mindre usundt end min djævelske tobaksnarkomani, som jeg ikke har brugt krudt på at komme af med da jeg godt kan lide det. :D

Som forumdebattør skal Aresdk træde lidt hårdere i pedalerne for at følge med Edwins og hans Sachsmotorbærende søster Edwina, når de mænger sig blandt det svenske veteranknallertpublikum:

:wink:

Billede

: 31. maj 2007, 05:57
af dragedems
hehe, fed debat ... heldigvis har vi et forum der tillader dette !!

er lige kommet hjem her kl. 4.30 til morgen fra en storbrand på søfartsskolen i sønderborg, hvor jeg lavede video til TV2Nyhederne, jeg skal fa*** love for at der fik jeg røg !!! havde slet ikke lyst til en bak topibe da jeg kom hjem... host host host hark hark.. men det går nok over så jeg kan nyde piben igen !!

: 31. maj 2007, 06:08
af Aresdk
Vestjyden omvendt så bliver jeg vred når rygere opfatter det som deres menneskeret.. men sådan er vi jo så forskellige ;)

Om jeg ved hvad jeg taler om skal jeg ikke kloge mig på.. det er min personlige holdning efter, som Edwins, også at have prøvet lidt af hvert i mine unge dage...

: 31. maj 2007, 07:52
af rene
Hvis rygning skal forbydes pga lugtgener, er der vist meget der skal forbydes...de folk der har problemer med cigaretrøg har i mange tilfælde ikke nogen problemer med at bo midt i storbyernes forurening eller køre i dieselbil...

Jeg så feks gerne der blev lavet en øvre grænser for hvor meget midaldrende kvinder må stinke af billig parfume fremfor flere hovedrystende rygeforbud...

: 31. maj 2007, 08:18
af fugmann
rene skrev: Jeg så feks gerne der blev lavet en øvre grænser for hvor meget midaldrende kvinder må stinke af billig parfume fremfor flere hovedrystende rygeforbud...
René - her har du sgu fat i noget :lol:

: 31. maj 2007, 09:35
af vestjyden
Rene... He he.....Ja føj... Har flere gange måtte lave min indkøbsrute om i supermarkedet når jeg er stødt på sådan "en stinker"..

Og Martin, så tror jeg vi er lige hysteriske hvad opfattelse af menneskeret angår :o

/Jan

: 31. maj 2007, 09:45
af dragedems
rene skrev:

Jeg så feks gerne der blev lavet en øvre grænser for hvor meget midaldrende kvinder må stinke af billig parfume fremfor flere hovedrystende rygeforbud...
for et par måneder siden missede jeg andet sæt af en fed Chris Barber koncert i aabenraa, fordi jeg sad ved siden af en "stinker", min parfumeallergi/astma slog mig helt ud og andel del af koncerten tilbragte jeg på garderobe-gangen.. men så tog jeg da bare en pibe tobak ;-)

: 31. maj 2007, 09:47
af vestjyden
Smed - Mon ikke det var på sin plads med lidt god Latakia for at jævne lidt ud??
- som altid, så bøvler jeg med at få "piberiet" op at køre, forhindringen?? Tja, den første uge, hvor jeg har følelsen
af hele den Rusiske hær vader over tungen i strømpesokker.

Nu er det vel ikke Fanikker der har leget med tændstikker?? :shock:

/Jan

: 31. maj 2007, 09:56
af dragedems
Jan- fejlen mange begår når starten går til piberi, er : en for billig pibe, for dårlig/billig tobak og utlåmodighed/for kraftigt bapperi !!
i øvrigt kan jeg ikke fordrage latakia..

jo måske er det sure fanniker... nu er der da slet ingen søfartsskole i sydjylland, men måske helt andre, der var nemlig også en påsat brand på syddansk universitet-alsion i sønderborg.. så hvem ved ??

: 31. maj 2007, 11:15
af Aresdk
Vestjyden ok :) En sidste ting.. hvis det ikke kan sammenlignes med narko, hvorfor bliver folk så afhængige af det? Bare en tanke jeg tit går og bakser med, men som ingen har kunne forklare på fornuftig vis :?

: 31. maj 2007, 11:57
af Saabine
Aresdk, man bliver afhængig af ting, fordi man har et såkaldt "belønningscenter" i hjernen, som aktiveres hver gang man foretager sig noget rart (eller noget, som man forbinder med noget godt). Dette belønningscenter aktiveres også hver gang man f.eks. spiser og via nogle kemiske processer i hjernen giver det en følelse af velbehag... Det kan også aktiveres bare ved at man befinder sig i en velkendt situation, som man tidligere har fundet behagelig... Det er også en af grundene til at folk bliver ludomaner og at unge mennesker sågar bliver afhængige af at skrive sms'er - og at folk bliver afhængige af rygning...

At sammenligne cigaretter og stoffer er måske lige voldsomt nok, jeg har da ihvertfald aldrig hørt om folk, der blev indlagt på psykiatrisk afdeling efter at have røget cigaretter :wink:

: 31. maj 2007, 12:02
af Edwins
Vist er det narko, lissom kaffe og the og sprut, for den sags skyld. Det inkapaciterer bare ikke brugeren på samme måde som det vi kalder narko i dag.

Når jeg skal tidligt op om morgenen skal jeg da også have et shot speed i form af kaffe så stærk at det kan fjerne maling, ellers kommer jeg ikke i gang. Lissom en gammel motor som mangler kompression ikke kan starte uden startgas. :roll:

Piloter testes jævnligt for om deres lever er på overarbejde, men de sidder da og pulser lystigt ude i koksrummet, uden at Direktoratet har nogen indvendinger mod det.

Et godt, skidegodt eksempel på rygerchikane er rygeforbudet i fly. Den friske kabineluft fra motorerne strømmer ind forrest i flyet og slippes ud nede bagest i skroget. Således kan rygning bagest i flyet aldrig komme til at genere folk længere fremme i røret.

Alligevel følges modedillen, rygning forbudt. Jeg gør det alligevel, da det hverken kan ses eller lugtes at jeg har været på færde. :mrgreen:

: 31. maj 2007, 12:02
af Aresdk
Jeg har hørt om folk på den psykiatriske som har røget.. men om det skyldes røgen ved jeg ikke.. :lol:

Fakta er, at der i cigaretter er stoffer som gør dig afhængig. Ligesom der er stoffer i fx. Hash der gør dig afhængig. Eller kan. For jeg er aldrig blevet afhængig af det crap selvom jeg burde være blevet det. Nogle er åbenbart mere modtagelig end andre.

: 31. maj 2007, 12:14
af Saabine
Ja, det er rigtigt nok at de tilsætter tobakken midler, som gør folk afhængige... Men det er på det fysiske plan... Det jeg nævnte før, er jo noget der sker inde i hjernen, og det har ofte større magt over kroppen...

: 31. maj 2007, 12:20
af Saabine
Edwins, ja du kan vel højest få en bøde for at overtræde reglerne ombord på et fly... Hvad vil de ellers gøre? Smide dig af? :mrgreen: :lol:

: 31. maj 2007, 12:55
af Aresdk
Så langt er vi enige..

: 31. maj 2007, 13:09
af Edwins
Det hollandske luftfartsselskab KLM lover en bøde på 60 kg. hvis man ryger i deres fly.

Det afskrækker ikke, mit forehavende er umuligt at opdage. Fløj engang transoceanisk med et Scarebus fly, hvor jeg ikke kunne ryge. Det var hårdt. Landede i en amerikansk lufthavn, hvor der selvfølgeligt er rygeforbud overalt og hvor der går en time før man kommer ud. Ingen rygerum, man skal jo chikanere rygerne.
Måtte så ned på handicaplocummet og have mig en smøg. I tvinger mig jo. Jeg er narkoman, og når man dyrker det, altså gør det til en sport at afholde mig fra mit tobak bliver jeg trodsig og skrupskider på alle disse forbud og trusler og formaninger.

Jeg er blevet passet op af en vagt i Disneyland, CA., og blev bedt om at gå til de allokerede rygeområder. Her har sindssygen også nået herostratiske højder, á la Hvidovre Hospitals udendørs lokaliteter. Disneyland Paris halter bagefter, der må man gerne ryge udendørs.

Grækenland er et dejligt sted. Her brændes der lystigt tobak af allevegne, lige som i mange af de asiatiske lande. :D

: 31. maj 2007, 13:15
af Aresdk
USA lyder som et paradis... :lol:

: 31. maj 2007, 14:33
af rene
Saabine..

Kan da nok være han ville fortryde lidt hvis de stak ham en faldskærm og smed ham ud... :P

: 31. maj 2007, 14:38
af Aresdk
Det kan være det er det der skal til før han respekterer lovgivningen .. lol. Tror nok Edwins fik store øjne hvis det var :lol:

: 31. maj 2007, 15:20
af Vendelbo
Jeg tro ikke edwins ville blinke hvis han skulle hoppe med paraply, det ville give tid til at stoppe piben og nyde et par ordentlige hiv på vejen ned, ingen grund til at skodde pinden før tulipanerne er lige så store som grantræer.
e.t.

: 31. maj 2007, 17:03
af Edwins
Min kone har både sprunget faldskærm og bungy-jump, afsindige kvindemenneske. Brandmand er hun også, med røgdykkercertifikat og hele hakkeriet.

Jeg har højdeskræk, men ikke når jeg sidder i Piper Cub'en, som er lavet af 55 år gamle jernrør, overspændt med gamle lagener.

Konen var så ude og flyve med én af de gamle kaptajner i Maersk Air og hun fortalte om sine bedrifter og spurgte om han han havde sprunget faldskærm:
"Nej, det ved Gud jeg ikke har, jeg kunne ikke drømme om at springe ud af en perfekt fungerende flyvemaskine.."

Der bliver ikke tale om at læsse mig mig af flyveren med faldskærm på. Der er ingen faldskærme, dørene kan ikke lukkes op under flyvning og jeg bliver aldrig taget i mit tobakssjov under flyvning.

Ergo går der ikke skår af nogen over mit smøgeri i 41.000 fod. Det kan højst skabe ondt i røven hos rygegestapoerne jfr. tidligere indlæg. :wink:

Lovgivningen er sådan at den for en narkoman ikke kan respekteres.. Når man trænger en rotte op i krog, så bider den. :shock:

- Nu sidder jeg så her på min pind på fabrikken og smøger den igen, og griner lidt af loven om forbud mod rygning på arbejdspladsen. Dansken er jo kendt for at ikke respektere lovgivningen, når der ikke er fornuft i den.

Billede

Billede :wink: