Side 1 af 1
Udskiftning af forrude ng900
: 16. jun 2007, 10:55
af dvj
Hej
Er der nogen, der ved hvor man kan få udskiftet en forude i en ng 900 og evt også hvad det koster? Har to der skal skiftes. (rabat?) Det skal helst være i Jylland.
Hilsen Dennis
: 16. jun 2007, 11:16
af AGT900
Hej Dennis
Jeg er også interresseret, (mulighed for større rabat) for min er revnet og har et par stenslag!
Hilsen AGT900
: 16. jun 2007, 14:22
af saabsski
Dansk bilglas gør det billigt og yder en god service, synes jeg
Jeg fik min udskiftet for kun 2000 spir og inkl. montering. Det kan ikke gøres billiger, med mindre man er fingernem
Ring til dem og få en pris..
: 16. jun 2007, 16:10
af dvj
Tak for det
Jeg vil prøve at få kontakt med dem en gang i denne uge og til AGT900, så vender jeg tilbage
Hilsen Dennis
: 16. jun 2007, 16:12
af AGT900
Lyder rigtig godt!!
AGT900
: 16. jun 2007, 20:38
af fugmann
AGT900 og dvj,
Hvis det var mig, så ville jeg vælge en, som benytter en fastmonteret hjælpearm med sugekopper, når frontruden skal fixeres og efterfølgende fastgøres - med mindre, at montøren er body builder og enormt stærk!
Tænk på at ruden er medbærende og bidrager en hel del til karossens stivhed. Hvis ruden er sat en smule skævt i, så går det ud over stivheden i bilen, og jeg vil mene, at der er større sandsynlighed for den nye rude revner.
: 17. jun 2007, 07:08
af dvj
Hej
Ja, jeg er godt klar over at ruden er en del af den bærende enhed. Derfor undrer det mig også meget, at folk kan få synet både ng900 og 9000 med fede revner i frontruden. Styrken er jo pillet ud af glasset, når det er revnet. Hvad siger i til det?
Hilsen Dennis
: 1. feb 2009, 19:57
af T-baG
Der er en del firmaer der kører rundt og skifter ruder.
rudefix.dk carglas.dk
prøv dem evt.
: 1. feb 2009, 22:16
af autoanders
Hej
Man kunne jo være 2 mand til at ligge den i. Så behøver man ikke en hjælpearm.
: 2. feb 2009, 00:05
af Edwins
Der skal sgu være 2 til montering, det er nemmere og bedre, og 4 øjne ser bedre end 2.
Jeg byttede forude på konens bil. Det kostede ikke noget. Hendes gamle bil skulle skrottes, så jeg tog forruden fra den. Nu er disse gamle biler også bygget så stærkt at glasset da ikke er medbærende, det sidder bare i en gummiliste.
Her uden glas og liste:
Cabbens forrude er limet i. Øv. surt.

: 2. feb 2009, 08:20
af Vels
Er de ikke limet ind på en NG900 / OG9-3 ?
Blot lige et tillægsspørgsmål da det egentligt er rart at vide..
Sidste gang jeg snakkede med rudemanden hvor han lavede et stenslag sagde han nemlig:"nåeh, en af dem - der er godt nok også mange der monterer ruderne forkert i dem så de enten spinger eller kan tage fugt ind" , hertil følger selvfølgelig at han mente de lige vidste hvordan den skulle grejes. Lidt deraf tillægsspørgsmålet, for hvor svært er det mon i grunden..
: 2. feb 2009, 09:23
af Edwins
Det værste er at få disse limede ruder ud. Man bruger "osteskærerklinger" og en skæg fætter af et værktøj, med en vinklet klinge i til at save i sealeren.
Det er aldeles nemt at beskadige lakken omkring ruden, så rammen begynder at rådne.
Her en sådan oscillerende sealerskærekniv, her luftdrevet. De findes også til el:
Ahh, jeg er glad for mine stenalderbiler med ruder som ligger i gummilister, således at et rudeskift ikke er en verdensomsejling under havet, men en lille ambulant ting.

: 2. feb 2009, 10:38
af SGT
Jeg havde 3 brugte og900 ruder til at ligge på lager hos Racermusen. Men de dog ben og gå på, da en dame vi kendte fik smadret 3 ruder i rap, fordi hun klagede til udlejeren over sine pusher-naboer.
Tror også der røg nogle visker-arme, da bla. et kanonslag blev brugt til "attentatet"
Hvis bilen havde været med limet rude, var den røget til skrot, alderen og standen taget i betragtning.
: 2. feb 2009, 22:13
af Jensen
saabsski skrev:Dansk bilglas gør det billigt og yder en god service, synes jeg
Jeg fik min udskiftet for kun 2000 spir og inkl. montering. Det kan ikke gøres billiger, med mindre man er fingernem
Ring til dem og få en pris..
Der er åbenbart forskel på fisk. Jeg lavede en forespørgsel på deres hjemmeside og fik følgende pris "4155,00 incl, moms og montering" Det kan da være han troede at det var mig der skulle have skiftet 2 ruder

Prisen syntes jeg da dengang var OK, og det var da meningen at jeg snart skulle have den skiftet. Men nu føler jeg mig i den grad røvrendt af dette firma!!!
Jeg har en bekendt som har et lidt ældre katalog fra samme firma med brutto priser i, og her mener jeg da ikke engang at ruden alene kunne erhverves for 2000.
Jeg tror dæleme at bilen får lov at køre med stenslag, punktering samt ridser i sysnfeltet indtil politiet eller en sysnmand fortæller mig at det er hamrende ulovligt
MVH Mads
: 3. feb 2009, 07:29
af dvj
Hej
Jeg har fået skiftet ruden på den ene af bilerne til 2700 kr. Vi fjernede selv den gamle rude. Den blev "savet" ud med tråd, også uden at ridse noget steder. Det tog ikke mange minutter, og under en halv time for at montere den ny. Ruden er tæt og sikket et "syn" i forhold til den gamle. Nu mangler jeg kun at få skiftet ruden i min egen, og den skulle aldrig have været synet med den rude.
Hilsen Dennis