Banner cycler

Naboen har fået ny slæde

Alt mellem himmel og jord, men hold det sobert og frit for politik...

Redaktør: Bestyrelsen

Nils
SAAB NET NYBEGYNDER
Indlæg: 26
Tilmeldt: 25. feb 2008, 09:40

Naboen har fået ny slæde

14. jun 2008, 12:09

Så for den, naboen har købt ny vogn, og desværre en C4 picasso 6DSG Diesel. Sikkert udemærket vogn men 360 K, er mange penge. Især når man aldrig selv kunne drømme om at give mere end 100 K for et køretøj. Hvis man nu skulle bruge omkring 400 K på en Saab, hvilken en man så kunne få ?


Nils
SAAB NET NYBEGYNDER
Indlæg: 26
Tilmeldt: 25. feb 2008, 09:40

14. jun 2008, 12:33

Nå nu har jeg lige tjekket Saab´s priser, og kan konstatere at man ikke får meget for 400 K, nærmere 450 K + ekstra udstyr, så 500 K bliver det nemt. Så forstår man da bedre folk der køber Citroen og Suzuki mm. Eller som mange af os der køber brugte biler i velkendt kvalitet.
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

14. jun 2008, 14:05

Tjaee, naboen, en pens. el-ingeniør fra Holmen har kørt Volvo i 40 år. Jeg har kørt SAAB i 30, men er jo også yngre end den pens. nabo.

Den anden nabo har haft min yndlingshade-Ford, en Sierra, en Nissan og en Citroën Picasso, i løbet af de 15 år jeg har haft ham som nabo. Han er åbenbart ikke tilfreds med de valgte bilmærker, når hver ny bil er af et andet mærke. Hvad hans bil-cirkus koster ham tør jeg slet ikke tænke på. :shock:

Of all the things I have lost in life, my mind and my old SAAB's are the ones I miss the most..
En rigtig bil har langsliggende motor.

If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with bull (W.C. Fields)

Med lem nr. 262
RuneSM
SUPER EXTREME SAAB NET NØRD !!
Indlæg: 1942
Tilmeldt: 22. mar 2005, 20:37

14. jun 2008, 17:39

Din forstand er long-lost Edwins :P
Men sierra er simpelthen så sjov en bil. Den holder til ufatteligt meget, den er ekstremt grim, og så er de billige i handel.
At den er grim er en fordel, man er ikke bange for at lave buler og ridser, det pynter kun.
Før: Saab 90 8v m/ Turbo // VW Polo '89 1,3 m/ Turbo // Saab 900 2,0 16v m/ Turbo & Megasquirt // Audi 80 // Avensis '01 Sedan
Nu: '01 Avensis Stationcar
Legetøj: BMW E36 316i med turbo. Snart 2,5i Turbo til drift og drag
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

14. jun 2008, 18:21

Som ung og håbefuld var jeg udstationeret i Göteborg og rakkede Europa rundt med et mindre fragtfly, som flyvende mekaniker.

Firmaet stillede en 2.0 Sierra til rådighed for mig i Sverige. Den var græsselig, men gik dog aldrig i stå. Den lød som et kilo søm i en vaskemaskine.

Ret, det gør ikke så ondt med buler og ridser i den gamle bil med patina, selvom man sørme gør alt for ikke at få dem, men det gør ikke så av at få en Bilka-bule, som på en spritny raket. Det er noget jeg tror, jeg ved det ikke, jeg får aldrig en ny bil. Så skulle jeg emigrere og det er der ikke planer om.

Man får alligevel bare et flabet svar, når man høfligt påtaler at pensionisten eller børnefamilien lige har klasket døren på deres afbetalingslort ind i ens nichebil. :evil:
En rigtig bil har langsliggende motor.

If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with bull (W.C. Fields)

Med lem nr. 262
Brugeravatar
SÅB
ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 621
Tilmeldt: 7. sep 2006, 18:01

14. jun 2008, 21:02

Heey Edwins det er ligemeget om det er et afbetalingslo...... eller det er et vores yndlings bil det gør fa...... ondt at komme ud og se at ens ELSKEDE SAAB har fået 2 døre ødelagt 7 dage efter man har hentet den.


Hilsen Kim
SÅB
9000CS MY92
9000CST MY92 projekt
medlemsnr. 446
RuneSM
SUPER EXTREME SAAB NET NØRD !!
Indlæg: 1942
Tilmeldt: 22. mar 2005, 20:37

14. jun 2008, 21:35

Jeg har indtil videre ikke fået en bilkabule, 7-9-13. Hvis jeg får en efter renoveringen af 90'eren, så vanker der klaps tror jeg.

Men tilbage til sierraerne. De motore er noget nær det nemmeste at gå til, utroligt simpel og solid konstruktion. Der er mange km i dem, og de har ikke nogen alvorlige kendte problemer.
Hvis man så har en god co2 svejser fylder man lige differerhjulene i differentialet med svejsesøm så de sidder urokkeligt fast, og så har du et stykke legetøj. Udover det, så en gammel trykkarburator og så en lille turbo - de kan nemlig fåes lavkomprimeret af en eller anden grund ;)
Før: Saab 90 8v m/ Turbo // VW Polo '89 1,3 m/ Turbo // Saab 900 2,0 16v m/ Turbo & Megasquirt // Audi 80 // Avensis '01 Sedan
Nu: '01 Avensis Stationcar
Legetøj: BMW E36 316i med turbo. Snart 2,5i Turbo til drift og drag
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

14. jun 2008, 23:49

Ford motorer er sublime at skrue på, det lærte jeg på grundskole, men jeg lover at aldrig komme til at eje andre end den som sidder i min 96 V4 og den som står komplet og konserveret på en pallet i den lille garage, en '76 med forstærket gearkasse.

Min mors V4, nu min, kørte da 170.000, før balanceaksellejerne blev krænget ud og faldt ned i bundkarret og takthjulene skred fra hinanden. Motoren rystede grusomt og standsede inde i Østrigsgade med min mor ved roret.

Slog takthjulsdækslet på en anden skrottet 96 i stykker og stjal takthjulene. Ford ville dengang for 20 år siden have 2000,- for nye takthjul, da de var sonisk slebet sammen. Min mester havde en ny balanceaksel liggendes i fedtpapir som han forærede mig. Måtte købe nye balanceaksellejer og lidt efter kørte bilen igen.

Jeg er stadigt stærkt duperet og imponeret over at motoren kunne køre 170.000 før den havarerede. Havde jeg ikke været der for hende, var hun blevet flået for dette på et SAAB værksted. :shock:

Var på skole hos Boeing, og læreren kom for sent, og brokkede sig over at hans bilmotor var havareret.

"Is that a Ford you're driving?" spurgte jeg. "How on Earth did you know?" spurgte han.

"If US Fords are like European Fords, then that's why I know" var svaret, som han ikke kommenterede.

Der er et par gange eller 3, hvor jeg har hørt en bil komme, med dakke-dak lyden af et smadret plejlleje. Mit selskab og jeg har altid grinet når jeg så har sagt: "Det er en Ford", uden at have set den, hvor det så har vist sig at jeg havde ret.

Mht. Bilkabuler, bruger jeg gerne 2 parkeringspladser ved det lokale supermarked, hvor jeg stiller bilen skråt over de to pladser. Folk brokker sig. Det er der ikke noget at gøre ved. Jeg får ingen buler, det er hovedsagen. Deres døre kan så ikke nå min bil. :mrgreen:
En rigtig bil har langsliggende motor.

If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with bull (W.C. Fields)

Med lem nr. 262
rene
SAAB-PSYCHO
Indlæg: 2854
Tilmeldt: 24. jan 2004, 14:09

15. jun 2008, 01:34

Edwins skrev:Mht. Bilkabuler, bruger jeg gerne 2 parkeringspladser ved det lokale supermarked, hvor jeg stiller bilen skråt over de to pladser. Folk brokker sig. Det er der ikke noget at gøre ved. Jeg får ingen buler, det er hovedsagen. Deres døre kan så ikke nå min bil. :mrgreen:
Enig...jeg bruger samme fremgangsmåde...og ynder også at overhale en lastbil inden jeg skal dreje til højre...de vil nemlig gerne have at man gør sådan, set i lyset af deres egne overhalingsmetoder på motorvejen... :D
Vacuum sucks!!...

Billede
Billede

Tilbage til "Off Topic !!!"