Banner cycler

Følte mig alene med min Saab

Alt mellem himmel og jord, men hold det sobert og frit for politik...

Redaktør: Bestyrelsen

skov
ULTRA SAAB FREAK
Indlæg: 267
Tilmeldt: 1. jul 2007, 18:56

Følte mig alene med min Saab

2. mar 2009, 23:01

Jer er ansat som produktionsleder og hver morgen med godt humør :D tager jeg et møde med medarbejderne om hvad der skal laves i løbet af dagen, men den morgen var ikke som andre dage, Saab var gået i betalingsstandsning :cry: , så da jeg havde fortalt hvad der skulle laves, fortalte jeg dem om Saab og bad dem holde et minuts stilhed :( , men hvad blev man, helt til grin men dagen gik og jeg kom til mig selv :) .
Men ikke nok med det, jeg er blevet sendt til et møde i Sverige på mandag, fint nok de bestiller fly, og lejet bil til mig i Stokholm, men da jeg så fik mine papire, så blev det mig for meget, tror i fandeme ikke de har lejet en Toyota Aygo til mig :evil: , Saabs eget land og man arbejder for et svensk firma, kan man føle sig mere alene, det kan nok være krisen krasser, jeg vil føre den til højeste sted :wink:


Brugeravatar
Vels
SAAB-MANIAC
Indlæg: 4386
Tilmeldt: 28. feb 2006, 15:06

Følte mig alene med min Saab

2. mar 2009, 23:03

Yotota hvad for noget?
Det må gå ind over personlighedskrænkelse og andre paragraffer.
Billede
Brugeravatar
svenT16
SAAB-MANIAC
Indlæg: 3427
Tilmeldt: 29. nov 2005, 20:31

Følte mig alene med min Saab

2. mar 2009, 23:07

puha det var en grim en at sluge :oops:
MVH. Sven T.
Bilhistorik. Nuværende 9-3 ss 08.
Porsche 911 - 74
Tidl.
99 årg 79
99 årg 81
Og900 aero. (006'eren) årg 87.
9K Aero fra 95

med-lem nr 115 skd..
skov
ULTRA SAAB FREAK
Indlæg: 267
Tilmeldt: 1. jul 2007, 18:56

Følte mig alene med min Saab

2. mar 2009, 23:10

jeg er heller ikke kommet mig over det endnu, men jeg er ikke rejst endnu :twisted:
Brugeravatar
hf-eco-power
SAAB-MANIAC
Indlæg: 4504
Tilmeldt: 8. aug 2005, 23:31

Følte mig alene med min Saab

3. mar 2009, 00:51

De sku´ skamme sig, sku´ de! Frem med alle argumenterne for, at der holder en SAAB parat til dig i lufthavnen - hverken mere eller mindre :sunglasses

/Henrik
Brugeravatar
Speedy
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
Kontakt:
Indlæg: 6968
Tilmeldt: 28. maj 2004, 17:01

Følte mig alene med min Saab

3. mar 2009, 08:03

:) Lidt den samme tendens har jeg netop været udsat for på min nye arb. plads..... i vores team fortalte jeg til en fælles rødvinsaften at jeg ikke skulle have vin fordi jeg var i bil..... og da jeg nævnte at det var den nye blev de med det samme yderst lydhøre. Da de så indså, at den nye er godt 16 år gammel var de ved at brække sig af grin :D Nu er humor sundt så jeg kunne kun smile af dem :wink: Min chefs alfa havde samme dag været på fejebladet grundet en defekt i undervognen grundet sne :D Jeg måtte pointere at sne ikke burde være skadeligt for en bil men måske for en Alfa :wink: Min chef tav....
Anders Thorning Andersen @ Saabster.dk

Saab 96V4 '67 SilverSand
Volvo V60 as daily driver,shhhhh......
http://www.bilgalleri.dk/galleri/15157-saab_96v4
http://www.saabster.dk
skov
ULTRA SAAB FREAK
Indlæg: 267
Tilmeldt: 1. jul 2007, 18:56

Følte mig alene med min Saab

3. mar 2009, 18:36

det blev til to valg Toyota eller tog, man har da stoltheden så jeg tager toget 8) så er jeg da stadig ikke sunket så dybt som en Toyota :D
Brugeravatar
Casper_Ankersen
SAAB-MANIAC
Kontakt:
Indlæg: 5785
Tilmeldt: 13. jan 2004, 20:34

Følte mig alene med min Saab

3. mar 2009, 18:39

Og så napper du lige en SAAB 9-5 Bio Power taxa de sidste par 100 meter og kommer stands messigt frem :bigsmile
Mvh Casper medlem no. 501
If it aint broken You havent tweaked it enough...
M90 900 Trionic 5.5 Limited Edition FAST on the straight. Corners like an Elk...
M87 900 T16 2 dørs lilly model
skov
ULTRA SAAB FREAK
Indlæg: 267
Tilmeldt: 1. jul 2007, 18:56

Følte mig alene med min Saab

3. mar 2009, 18:42

jep god ide og sender regningen til firmaet :D
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

3. mar 2009, 19:16

Med tanke på trådens overskrift, har jeg sgu altid følt mig alene med mine SAAB'er, da bekendtskabskredsen alleroftest har kørt pöbelbiler. Der er blevet set skævt til mig, men ikke i negativ forstand, pga. mit valg af bilmærke.

Hvor var jeg kisteglad og rævestolt, da jeg som 18-årig købte min '63 totakter med 38 HK. I dag rager det en ung mand hvad hans bil hedder, dens finesser og historie, bare den ikke har under 150 HK. :roll: Så tager det heller ikke så længe at slå den i stykker. Det er ikke lykkedes mig, efter 31 års ægteskab med mærket, at bule en SAAB eller andre bilmærker.

SAAB som udlejningsbil er vist ikke særlig hyppig, helt som ejere af sådanne køretøjer. :mrcool
En rigtig bil har langsliggende motor.

If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with bull (W.C. Fields)

Med lem nr. 262
Brugeravatar
Ydegaard
SUPER ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Kontakt:
Indlæg: 953
Tilmeldt: 8. aug 2005, 23:39

3. mar 2009, 20:39

Edwins skrev: I dag rager det en ung mand hvad hans bil hedder, dens finesser og historie, bare den ikke har under 150 HK. :roll: Så tager det heller ikke så længe at slå den i stykker.
Hov hov. Der findes sådan set sindssygt mange unge bilentusiaster nu til dags. :evil:
Jeg anser også migselv som værende bilentusiast. Bare fordi ens bil er på den skægge side af 200 hk betyder det jo ikke bare at det er en mulighed for at ødelægge skidtet lidt hurtigere. Bevares, Saab er måske ikke lige mærket der tiltrækker flest unge mennesker, det er vist mest dem som har fået det ind med modersmælken (mig-selv f.eks). Men jeg ved at der er mange unge som passer og plejer biler som amazoner eller delta intregrale eller hvad det så end måtte være af specialbiler.

Beklager lige det småsure opstød, men har simpelthen hørt så meget brok på det sidste om at alle unge er en flok snotdumme, kriminelle, uuddannede møgunger som kaster med brosten og skyder på hinanden, og det er sgu lidt træls at ungdommen bliver sat i den bås konstant, selvom jeg godt ved at det ikke lige var så hårdt ment :roll:
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

3. mar 2009, 22:35

Jeg har ikke taget stilling til den moralske demise vi oplever, men må tage til efterretning at en ung mand i dag kun kan betale ansvarsforsikringen til hans 200 HK bil, hvis hans far hedder Stein Bagger, og forsikringen ikke ved hvem hans far er. Disse præmiepriser kan kun skyldes kraftig overrepræsentation i ulykkesstatistikkerne.

Enklaven som påskønner gamle eller anderledes biler tror jeg nu ikke er så stor som tidligere. En bils herlighedsværdi måles på HK og Nm. At der er varmluftsdefrosting af bagruden og negativ styrerulleradius er sgu ligemeget. :wink:

De unge uddannelsesniveau kan jeg ikke udtale mig om, men deres stavekundskaber får mig sgu godtnok til at krumme tæer.
En rigtig bil har langsliggende motor.

If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with bull (W.C. Fields)

Med lem nr. 262
Brugeravatar
Ydegaard
SUPER ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Kontakt:
Indlæg: 953
Tilmeldt: 8. aug 2005, 23:39

3. mar 2009, 22:43

Det er da sjovt, for jeg har da kasko på min, og det er da betalt af egen lomme for selvtjente penge. Bevares, der er da mange der har svært ved at mestre det danske sprog som jo heller ikke er for let, men jeg tror nu man ved mere om at hjælpe analfabeter og især acceptere det som et handicap.

At unge er overrepræsenteret i ulykkesstatistikkerne er ikke anderledes end det altid har været. Til gengæld bliver folk yngre og yngre når de får deres første bil.
Brugeravatar
Ydegaard
SUPER ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Kontakt:
Indlæg: 953
Tilmeldt: 8. aug 2005, 23:39

3. mar 2009, 22:43

Glemte lige at tilføje at den kasko bliver betalt af min su... (!)
Brugeravatar
khrisdk
Webmaster
Indlæg: 2098
Tilmeldt: 26. jun 2007, 20:01

3. mar 2009, 23:30

Nothing new:

"Vore dages ungdom elsker luksus. Den har dårlige manerer, foragter autoritet, har ingen respekt for ældre mennesker og snakker når den skulle arbejde. De unge rejser sig ikke længere op, når ældre kommer ind i et værelse. Den modsiger sine forældre, skryder i selskaber, sluger desserten ved spisebordet, lægger benene overkors og tyranniserer lærerne."

Citat: Sokrates.

Det har ikke ændret sig i 2000 år.

Og da jeg var en ung (yngre, født '64 ) mand var hypperne da MEGET vigtigere end både styreegenskaber og udseende
"If it don't go, Chrome it"

Og da det var i de go'e gamle dage hvor biler ikk skulle synes hele tiden kunne man jo lave nogle spændende eksperimenter.

Til gengæld har jeg aldrig glemt det grimme en lille europæsik pissepotte a.k.a Saab 99T gjorde ved min let trimmede Mustang i startfirserne. Og slynglen havde endda den frækhed at invitere mig ud at køre i den bagefter.
Det har så taget mig 25 år at få taget mig sammen til at få noget der ligner lidt.

Og Turbo'en og hypperne er stadig vigtige, selv om jeg nu gerne oss' vil ku' henslænge mig i et par lædersæder og kunne stå fast i svingene. Og den har da oss' fået lidt looks med i købet.

Jo da, ungdommen lugter, men det bli'r værre med alderen. :tihi
For Those About To Rock..We Salute You..

Bilen på The Saab Register
Den Sure Gamle mand

Christian W
Medlem Nr. 349
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

4. mar 2009, 10:20

Så tror jeg heller ikke at det er helt løgn når jeg siger at der skal være drev i spanden, før den har en yngre, specielt mands, interessse.

Så en Renault Dauphine, SAAB 96 TT eller en Kadett B er ikke lige det der trækker. Da jeg gik på mekanikergrundskole, trak mine medlærlinge lidt på smilebåndet over min småpruttende SAAB. De vidste godt at det ikke var en lortebil, men altså heller ikke noget at skrive hjem om.

Næhh, der kom en Ford Granada 3 liter på banen. Og en Alfa GTV. Og en Bimmer 2002, osv. Dog også en DAF 33 optrådte blandt klassekammeraterne. Jeg endte med at være den sidste i klassen der overhovedet havde egen bil. Forsikringerne klemte. Afbedragene gjorde mere ondt end ved handlernes indgåelse osv. DAF'en væltede i et sving og blev afskrevet. (Der blev kørt ræs, og GTV'en lå forrest. Så kom SAAB'en. Da DAF'en skulle tage svinget med samme hastighed som de to forankørende biler, væltede den..)

Så det var ikke usædvanligt at vi var 5 i min bil, de andre skulle jo køres til bussen, dem som ikke havde bil mere. Der er altså heller ikke meget drev i en 96 TT med 5 mand ombord. :wink:

Jeg har hørt at det ikke er usædvanligt at afkræve en ung mand med en Bimmer 25 om året i ansvar på bilen. Det ville jeg ikke have råd til, værende under uddannelse, når der også skal være til bajere og hornmusik i weekenderne. :roll:

Vi har fjernet klaskoen på min '83 og hendes '93 hverdagsbil. Man er alligevel bare til grin for forsikringen hvis man kører så gamle biler ind i et vejtræ en glat morgen. Jeg tror at de så nu koster rundt 2500/år/stk. :wink:

Her et telefönbillede fra Kastrup Lufthavn Syd, på det tidligere Maersk Air/ Sterlings normalt overfyldte P-plads. Så kan I se at jeg er alene med min SAAB. :(

Billede

Her et billede fra nogen tid senere. Der er stadigt ingen biler, så SAAB'en er henne og spørge Boeingen fra det genrejste Sterling, om de skal være legekammerater, mens far tilser Boeingen. Hunde og katte kan jo også være venner. (Himmel-)Hunden er fra 2000, katten er fra 1983, dog uden kat:

Billede :wink:

Så er det jo en trøst at man har SKD. Så selv om man er bilsnob, er man ikke helt alene. :D
En rigtig bil har langsliggende motor.

If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with bull (W.C. Fields)

Med lem nr. 262
Brugeravatar
khrisdk
Webmaster
Indlæg: 2098
Tilmeldt: 26. jun 2007, 20:01

4. mar 2009, 11:05

Hehe..

Mht forsikringer behøver man ikke at være en ung mand for at betale..
Jeg har jo ikke kørt i egen bil i mange år så da jeg som genstartet med 2 års anciennitet henvendte mig med den lille røde var svaret 24K..og det var jo billigt fordi jeg var over 40....

Jeg skal undlade at nævne navne, men jeg skiftede ekspres til et andet selskab..
For Those About To Rock..We Salute You..

Bilen på The Saab Register
Den Sure Gamle mand

Christian W
Medlem Nr. 349
troels
SAAB-PSYCHO
Indlæg: 2790
Tilmeldt: 13. jan 2004, 20:45

5. mar 2009, 01:34

Edwins skrev:SAAB som udlejningsbil er vist ikke særlig hyppig, helt som ejere af sådanne køretøjer. :mrcool
Jeps kender jeg godt, sidste ferie bestilte jeg en Saab 9-3 Combi hos Europcar med 1,8t motor, men de spiste mig af med en Audi A6 med 2,4(doven)V6 motor oven i købet med automatgear. Jeg brokkede mig højlydt ved skranken og fik oplyst at det var en gratis opgradering fra selskabet, da de ikke kunne levere Saab'en. Kæresten stod bagved skrald grinende og undskylde min opførsel med begrundelsen at jeg var Saab-nørd, så alt andet end en Saab ville blive anset som nedgradering fra min side. Vennerne og familien syntes dog at det var en super fin bil.

Nu skal jeg snart på ferie igen og har igen bestilt en Saab 9-3 SS med 1,8t motor fra Europcar og så må vi se om de denne gang kan finde bilen til mig eller om det er chefen eller mekanikeren der selv ligger og kører rundt i den.

Mine venner har også altid kigget skævt til min Saab, den første en OG900 8v i'er hvor de grinede, men kører kunne den da. Senere blev den udskiftet med OG900 T16 og den ene ven fik også "ny" bil næsten samtidig med mig, dog var det en Peugeut 405 1,9. Han pralede lidt, men blev alligevel lidt nervøs og spurgte så til motoren i Saab'en og han gad ikke høre mere, da jeg havde nævnt 2,0 16v, turbo, intercooler m.m. De griner dog stadigvæk af Saab'en, men lige gyldigt for mig, da de jo selv kører rundt i deres lige gyldige Peugeut, Opel, Fiat mv.

mvh
Troels

Tilbage til "Off Topic !!!"