Banner cycler

Strøtanker om SAAB

Alt mellem himmel og jord, men hold det sobert og frit for politik...

Redaktør: Bestyrelsen

Brugeravatar
henslev
EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 493
Tilmeldt: 17. apr 2009, 00:43

Strøtanker om SAAB

17. jun 2009, 00:06

Hej

Nu er det snart et par måneder siden jeg købte en gammel saab 900i. Jeg har fået megen hjælp herinde til nogle småting, tak for det.

Jeg har siden reflekteret over "SAAB", som jeg aldrig havde forestillet mig en dag at skulle eje.

Det er gået op for mig at den bil nærmest er håndlavet, læste 100 arbejdstimer, og noget unikt i forhold til VW og mange andre som er lavet i store mængder. Det havde jeg ikke tænkt på før.

Jeg var så heldig synes jeg selv, at bilen var monteret med de brede treegerns hjul. Det er de "sabbeste" og de flotteste fælge synes jeg, men kan forstå af anden tråd, at andre har en helt anden opfattelse af fælge.
Jeg har spekuleret over hvem der kører SAAB. Jeg tænker at SAAB er "indre værdier", meget lidt prangende, som mange skriver en morfar-bil med 400 Hk (nu har min altså ikke turbo). Min svoger mente det er pensionerede overlærere og præster. Nu er jeg ingen af delene, men ved at blive gladffor min slider.

Angående svenske biler, jeg er vokset op med Volvo, så slog det mig, at "born from jets" godtnok er noget andet end Volvo, som så vidt jeg ved nedstammer fra en traktorfabrik. Der er bestemt intet galt med traktorer, og Volvo laver jo også Penta samt fremragende lastbiler, og deres biler, specielt V50 er overfed synes jeg, men alligevel tankevækkende hvordan udgangspunktet kan leve i en virksomhedsånd i tre-fire generationer.

Sådanne tanker fra en ny saaber.


Brugeravatar
Speedy
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
Kontakt:
Indlæg: 6968
Tilmeldt: 28. maj 2004, 17:01

Strøtanker om SAAB

17. jun 2009, 08:35

Hej Henslev

Sunde og sjove tanker at sætte ord på..... og svært faktisk :) En journalist spurgte mig til et interview til DR, hvad det specielle er ved at køre saab. Hvad adskiller det at køre saab fra at køre et andet bilmærke? Det er faktisk ikke nemt at svare på men fornemmelsen er tydelig. For 2 måneder siden havde jeg en periode hvor alt gik i stykker derhjemme. 2 pcere, vaskemaskine, begge biler, taget, en vandskade i køkkenet, hunden osv. Det hele blev til en bedre tid efter en lang køretur i fred og ro, nyt syn på dagligdagen.

Visse ting kan ikke forklares med ord. Forklar ordet kærlighed.....humor?
"Humor er det man ikke har når man prøver at forklare hvad det er". Quote slut, Piet Hein.

Saab har ry for at være morfarbaljen, udskældt på sit ydre men afholdt af mange for sine evner og kendt af få (for få IMO).

Jeg nyder hvert et sekund bag i rat i mine morfarbaljer !

/A

Mvh. Anders
Anders Thorning Andersen @ Saabster.dk

Saab 96V4 '67 SilverSand
Volvo V60 as daily driver,shhhhh......
http://www.bilgalleri.dk/galleri/15157-saab_96v4
http://www.saabster.dk
Brugeravatar
Ydegaard
SUPER ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Kontakt:
Indlæg: 953
Tilmeldt: 8. aug 2005, 23:39

Strøtanker om SAAB

17. jun 2009, 09:10

Lamborghini laver også traktorer...

Saab er underdog'en der vinder i lyskrydset i mine øjne. Den lidt undertippede og undervurderede, men stadig stærke bil som repræsenterer godt håndværk. Det er fedt at have en bil som mange aldrig ville overveje at købe.
Steffen2352
EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 479
Tilmeldt: 29. okt 2008, 21:14

Strøtanker om SAAB

17. jun 2009, 09:18

Anders.

En del af det for mig, er alle de gennemtænkte detaljer en Saab er udstyret med. Dét at man til stadighed opdager nye små finurligheder ved bilen, som man kan mærke der er lagt tanke og idé ind i - selv efter flere års ejerskab.... :)

Hilsen
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

17. jun 2009, 10:18

Hvorfor har SAAB fået dette image som morfarbil?

Når jeg laver kick-down overhalinger i min 26 år gamle morfarbil med hårtørrer kan den stadigt få folk til at sige "Hold da kæft.." Det er da ikke særligt morfar-agtigt? :roll:
En rigtig bil har langsliggende motor.

If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with bull (W.C. Fields)

Med lem nr. 262
Brugeravatar
viking
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Indlæg: 13194
Tilmeldt: 2. mar 2005, 14:58

17. jun 2009, 10:49

Saab er for mig:

Kvalitet , scandinavisk design og sikkerhed.
Diskret luksus uden irreterende prale effekt.
Hurtig hvis det gælder og bygget til lang levetid.

Derfor har jeg OG-CAB: Unik , sær og underlig. Alt andet end main stream, nok lidt som ejeren..... :lol:

Saab ejere er generelt ekstremt hjælpsomme og meget passioneret omkring mærket.


Eneste andre bil folk der er lige så nørded som saab folk : Subaru WRX STI menigheden..... :wink:
Brugeravatar
svenT16
SAAB-MANIAC
Indlæg: 3427
Tilmeldt: 29. nov 2005, 20:31

17. jun 2009, 11:01

tja du har ret Edwins. men nogle vil sige at en gammel 900 eller en 99 ser noget vintage ud... :wink:
det der gør SAAB speciel.... bum bum bum. det hele.
samme grund til at ingen unge gad at have en SAAB da jeg var ung, og alle mente at jeg måtte have fået en blødning.
MEEEN, et par år efter kører 2 af dem rundt i en, og kunne ikke tænke sig andet. resten er bare ligeglade med biler åbenbart!!
jeg kørte en tur i min gamle 9k aero sidste dag, skulle hente fruen, det var begyndt at regne og hun ville ikke cykle hjem i regnen. på ringgaden ser jeg, (dette kaldes SAAB radar, det kommer med tiden, at man pludselig kun bemærker de biler der skiller sig ud,, 8) ) så pludselig en 9-3 komme bagfra, og det kan ses at dette ikke er en med opel motor... da han kommer op på siden kigger han over og vinker pænt for han cruiser forbi.... det var en lækker 9-3 aero sw.
prøv dette i en ny og ældre vw :lol: det sker aldrig.... SAAB har åbenbart fundet en måde at connecte folk. som min kammerat siger, SAAB folk er alle udadvendte, veluddannede (det er derfor jeg er igang. hehe) og tror på ægteskab, og alle de værdier der følger, og så har de alle den samme genetiske fejl... :teethsmile
hellere have dette end sidde i en lam A3 og tro at jeg var noget stort.
MVH. Sven T.
Bilhistorik. Nuværende 9-3 ss 08.
Porsche 911 - 74
Tidl.
99 årg 79
99 årg 81
Og900 aero. (006'eren) årg 87.
9K Aero fra 95

med-lem nr 115 skd..
Brugeravatar
Asch
ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 606
Tilmeldt: 29. nov 2006, 22:08

17. jun 2009, 11:08

For at bruge vores nye "chef" Koenig Christian ord i svensk television: "jeg er vokset op på bagsædet af en Saab" 8)

Saab 96 er den gode industrihistorie om flyet der blev til en bil. Om sikkerhed, design, snusfornuft, køreglæde og barndomsminder. Karakterisk motorlyd, ratgear og friløb + lyden af baggagerumsklappen, der åbner og lukker.

Saab 900 Turbo Cab. Bil i mesterklasse. Ufattelig smuk fra alle vinkler, Saab fra "storhedstiden". Understated, men lynhurtig når det gælder. Hér må der ryges pibe under kørslen og den blå sømandstrøje med partisanertørklæde passer lige så godt som jakkesæt. Ren køreglæde.
:D

AndersS
Saab 96 V4 1970
Saab 900 T16 Cab 1987
Brugeravatar
Saabine
ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 750
Tilmeldt: 27. feb 2007, 21:08

17. jun 2009, 19:43

Jeg er en af de åbenbart endnu sjældnere SAAB-ejere, da der ikke er mange unge damer, der ejer dem, men ikke desto mindre har jeg en SAAB 900 Aero fra 1987, som (i mine øjne) er alt andet end morfaragtig! Dog er den for utrænede og bil-ligegyldige øjne netop en morfarbil, da de bare ser en gammel SAAB... Folk får dog lidt mere respekt, når de hører, hvad der ligger under hjelmen og dermed må indse, at deres egne biler ikke kan være med :D

SAAB er en nichebil, kræs for kendere, og vi er et sjældent folkefærd, os SAAB-ejere...

For mit vedkommende handler det nok om at jeg altid har haft en lidt anderledes smag end de fleste mennesker, næsten lige meget inden for hvad...
Jeg har altid forelsket mig i det lidt specielle og hvor masserne synes de gamle SAAB'er er grimme, synes jeg jo de er vanvittig smukke :)
Jeg bliver faktisk slet ikke fornærmet, når folk taler ned om min vogn, da det jo bare bekræfter at de er som døde fisk, der flyder med strømmen og aldrig ville turde skille sig ud, haha ;)

Jeg er faktisk så skør, at jeg har en tatovering af Griffen på skulderen, så her er det SAAB for livet 8)

Enhver dårlig dag bliver straks god igen, når jeg kommer ud at køre en tur i Aero'en... Som Speedy siger, så gør den et eller andet ubeskriveligt ved en..
Og så er det bare en så gennemtænkt bil, at den er fantastisk på så mange måder og så forud for sin tid!

Hvis jeg nogensinde kommer til at eje andet end SAAB, skal det være for at prøve at have en møgspand til vinterbil, som man er komplet ligeglad med, for jeg kunne aldrig være ligeglad med en SAAB, uanset hvad...
SAAB 99 GLi 4d 1983
SAAB 900 T16 AERO 1987

http://www.bilgalleri.dk/html/gal_visbi ... ipc=327618

Billede

Savner de gode gamle SAAB-tider..
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

17. jun 2009, 20:33

Jeg blev blandt vennerne og kollegerne anset som den ultimative mystiker, da jeg som 18-årig, 5 dage efter kørekortet købte en småpruttende, effektsvag kortnæset totakter.

Der blev smågrinet ad mig i flymekanikergrundskoleklassen. Ikke desto mindre var jeg den eneste til sidst i klassen som havde bil, fordi de andre havde slået for stort brød op og ikke havde råd til deres 3-liters Granada og hvad der eller var, Alfa GTV og andre.

I -15°C. snestorm gik jeg gennem driverne på jobbets parkeringsplads, satte mig ind og vred nøglen og kørte min vej på bilens 155 dæk, mens deres pissedyre injectionbiler med mini-batterier ikke kunne starte og hvis de kunne, kunne de ikke køre derfra på deres kagerullevalser, før der var skovlet sne.

Mange har nok grint, men mange har også tænkt "Det var satans.."

Så jeg har aldrig skullet låne fars bil og har så i øvrigt aldrig haft andet end SAAB. :D
En rigtig bil har langsliggende motor.

If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with bull (W.C. Fields)

Med lem nr. 262
coctail
SUPER SAAB FREAK
Indlæg: 146
Tilmeldt: 8. apr 2005, 15:49

17. jun 2009, 21:54

Første gang jeg satte mig ind i en kammerats SAAB 900 af en markræser, var jeg imponeret over alle de finurlige detaljer..
Sidenhen stod det klart at min første bil skulle være en SAAB. uUanset hvilken anden bil som jeg så på, vendte jeg hele tiden tilbage til SAAB'en. Det var bare den som matchede mine ønsker bedst mht. detaljer, størrelse, motor, komfort osv, Og så tiltalte designet mig en del + at det var svensk (der var ellers volvo i sutteflasken).

Efter jeg købte min nuværende og900 t16, er jeg desuden blevet endnu mere glad for mærket, nårh ja, en anderledes bil for anderledes mennesker.

I lørdags var jeg kørt til Ikast for at handle ind, fik jeg kommentaren "Svensk Porsche" af en kvinde sidst i midt/sidst tyverne.. man bliver jo næsten forelsket med det samme.. hehe :D
Den kommentar reddede resten dagen.
Brugeravatar
Stoffer
SUPER ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 1246
Tilmeldt: 14. feb 2004, 21:29

17. jun 2009, 22:43

Ditte: Så må din jo være en mormor vogn.... :tihi
9-3 2.0t aut. Cabriolet ´99

Tilbage til "Off Topic !!!"