Side 1 af 1

Kobberskive trick bankecensor?

: 30. dec 2007, 20:05
af Svendoman
Nu skal jeg lige have en ting afklaret....
Er det mig der er en komplet idiot!? (undskyld udtrykket).
Jeg har nu siddet og diskuteret frem og tilbage med en tosse inde på bilgalleri.dk , omkring hans såkaldte (og meget velkendte) Kobberskive trick på bagved bankecensoren. Man skulle efter sigende kunne hente 30hk ud af det. Jeg kan bare ikke se det smarte i det, jeg ville tro at hensigten med det var at snyde maskineriet ved at hæmme tændingsbanken... Jeg kan bare ikke se det smarte i det, hvad nytter det at køre med en smule højere ladetryk og en masse tændingsbanken.

Er det mig som er helt ude i hampen her, eftersom jeg ikke kan se logikken eller har hørt om det såkaldte trick??

Simon

Kobberskive trick bankecensor?

: 30. dec 2007, 20:07
af uffe1988
he he lad da sådan en tosse gøre det på den måde det bliver dyrt i sidste ende da hans motor ikke kan holde til det. den billigste måde at hente hk på er at lave det ordenligt... bare lige min holdning..

Kobberskive trick bankecensor?

: 30. dec 2007, 20:18
af SGT
Da jeg skulle teste om min bil tændingsbankede, tog jeg en løs bankesensor og fastgjorde i et elastik. Ladetrykket steg ikke og motoren fes ikke af.

Motorer kan godt holde til lidt tændingsbanken, langvarig giver skade, da det er skærebrænder-funktionen der der dræber.

Saabs apc-system skal jo også først opdage 1 tændingsbank før det regulerer, hvis motoren ikke kunne holde til dét, var systemet nytteløst.

Minder i princip om ABS bremser, slækker ikke bremsen før der er blokade.

Kobberskive trick bankecensor?

: 30. dec 2007, 20:22
af Svendoman
Men ligefrem at betragte det som tunning, burde jeg mene var helt ude i hampen

: 30. dec 2007, 20:56
af Edwins
Svendoman, du har på Bilgalleri plejet omgang med et trestjernet fjols. :wink:

: 31. dec 2007, 00:11
af Casper_Ankersen
glem den slags fis. manden m/k aner tydeligvis ikke hvad han foretager sig

: 31. dec 2007, 00:21
af Speedy
Nogen kalder det også tun at sætte andre klistermærket på eller et krom afgangsrør :wink:

: 31. dec 2007, 03:06
af Creed
Hehe... er det noget du har et link til.... Så kan vi andre da rigtigt blande os i det :D

: 1. jan 2008, 14:15
af Saab-daniel
Svendoman, er det med FinnT du har diskuteret det?
For hvis det er, så har jeg fået ham forklaret hvordan det hænger sammen via msn... ;)
Daniel.