Banner cycler

Alvorlig skade!

Alt mellem himmel og jord, men hold det sobert og frit for politik...

Redaktør: Bestyrelsen

Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

Alvorlig skade!

10. okt 2006, 12:30

Vi har jo lige købt ny fed bil af Hr. Fogh her på forumet. Moren er lykkelig, den er meget velkørende. Og900 '93, 2,1-16V.

Hun holder et par meter bag Hr. Fra-de-varme-lande. Som vi alle har prøvet, når vi skal ud på en vej, som også har cykelsti: Han stikker snotten for langt frem og erfarer at der kommer et kobbel cykler på stien.

Resolut sættes i bakgear, og han bakker. Når det sker for os andre, sætter vi i bakgear, vender os om og får øjenkontakt med ham bagved, så han ved hvad der skal ske. Men ikke her.

Tina når faktisk kun at møje hornet i bund, Gonk, siger det så. De står ud, og han er nedladende fra første sekund. Hun kunne bare lade være med at bare holde et par meter fra ham, og skaden "må hun finde sig i". Ojj, hvor kan hun blive gal når folk pisser på hende.

Han viser hvordan han har skamferet sin Astma 626 med trækkugle, bagi, og således må hun også bare finde sig i at få læderet sin bil.

Han vil ikke opgive sit navn eller forsikringsselskab. Da han ikke gider at høre længere på hende, vender han om, sætter sig ind i sin bil og kører. Tina efter ham. En hånd ud af vinduet til de andre bilister for at indikere at det er nødvendigt at skide på sin vigepligt.

Han kører hen til en nærliggende bank, kører ind og stopper. Hun har i mellemtidem ringet til Politiet og sat dem ind i sagen, at manden er meget ubehagelig og ikke vil kommunikere sine data til hende. De siger at de kommer med det samme.

( I øvrigt: Ofte vil Politiet ikke komme til en færdselssag, med mindre der er tale om personskade. Sig så bare til den at I tror der er sprut indblandet, så står de der som et par søm.. :wink: )

Hun siger så til ham at det nu er uklogt at køre igen, da Snuppe-Jensen nu er på sagen, og er på vej. På trods af sit begrænsede vid, fatter han dog at det nok er klogest at blive.

Nu er Politiet der, og Hr. Anonym er nu ikke længere så bred. De får hans navn og forsikringsselskab. Først siger han GF, men Motorkontoret konstaterer at det er Codan. Fedt, de er dyre.

Politiet skriver ikke rapport, men vil indføje incidenten i døgnrapporten. Eftersom Tina jo havde opfattet mandens positive holdning til den skade han netop havde påført hendes bil, ville hun sikre sig vidner. Og et par ganske gode vidner. Nu kan manden ikke længere bare sige at han ikke ved hvad damen taler om.

Havde han nu kommet ud og undskyldt sig, som de fleste af os gør, havde man nok levet med skrammen.

Men når man får at vide at det må man bare finde sig i, begynder det sgu at dunke i tindingerne. Når han så oveni kører, før emnet er færdigdebatteret, har han da fået lagt i ovnen til sig selv.

Bilen bliver kørt på autoriseret SAAB værksted. Så må jeg jo selv lige checke at alt er korrekt samlet og sammenspændt når bilen kommer hjem igen. Hvis de altså skiller noget ad.

Skadens omfang. Skramme over 6-tallet og kuglens aftryk mellem 4 og 6. Hvordan skæresåret er kommet, fatter ingen, ejheller Politiet, men den var der ikke før mødet med Karl Smart.

Advarsel: Billede af stærkt grafisk natur:

Billede

Gad vide hvad SAAB gør ved det?

Nu skal man jo være ærlig og kalde en spade for en spade: Hvorfor bliver bilen kørt på værksted og en forsikringssag startet?

Af skadefryd og hævngerrighed.

Codan, fordobl hans præmie! :evil:


Brugeravatar
Speedy
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
Kontakt:
Indlæg: 6968
Tilmeldt: 28. maj 2004, 17:01

10. okt 2006, 13:03

Ift skaden er det jo super ærgeligt men er også en bommert der ses og er vel ofte et udslag af et øjebliks ubetænksomhed eller svigtende hjerneaktivitet...øvøv men også et hændeligt uheld. Det kan ske for os alle en stresset morgen. Men opførslen og måden at behandle andre mennesker på er utilgivelig..... :evil: En klog og lærd mand udtalte vist engang at man bør behandle andre som man gerne selv vil behandles.

Hvad SAAB gør? De finder en ny kofanger, flår den gamle af og sender en fyrstelig regning til forsikringen :D
Anders Thorning Andersen @ Saabster.dk

Saab 96V4 '67 SilverSand
Volvo V60 as daily driver,shhhhh......
http://www.bilgalleri.dk/galleri/15157-saab_96v4
http://www.saabster.dk
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

10. okt 2006, 14:14

Du har så ret, alle kan lave en bommert. Når det så går ud over andre man må man sgu være lidt ydmyg og bede om forladelse og evt. spørge hvordan man kan godtgøre det.

Som man råber i skoven får man svar. Det får han $å.

En ny kofanger gør da ikke noget. Jeg troede de kunne lægge noget krambambolin i såret. :?
Copper
SUPER SAAB FREAK
Indlæg: 101
Tilmeldt: 27. jan 2006, 18:29

For god ordens skyld...

10. okt 2006, 15:33

Normalt, når to parter potter sammen, er det ikke en politisag! Det er en forsikringssag. Der skal være personskade(som nøvnt) eller skader for over 10.000 på én af bilerne. Eller også skal der være et lovbrud - i dette tilfælde er det en overtrædelse af færdselsloven § 4, der siger, at man har pligt til at forblive på stedet og udveksle forsikringsoplysninger m.m.

Hvis den ene part ikke indvilger i dette, kan den anden part med god grund ringe til politiet.

Men!!!! Hvis folk konstant ringer efter politiet, fordi nogen har lavet en bule i deres bil (hvor irriterende det end er!!!) så bliver politiet jo overbebyrdet med sager, der egentlig ikke vedkommer dem. :cry:

Sagt på en anden måde - ULVEN KOMMER!!!

Og så ovenikøbet lyve, og sige der er sprut involveret - det er jo i princippet falsk anklage.... :oops:

Men er da enig i, at fyren hér skulle ha hele turen! Sådan en nar

Christian
Fear not the speed; fear the guy behind the wheel....
Brugeravatar
nsb
SAAB-PSYCHO
Indlæg: 2897
Tilmeldt: 2. apr 2004, 18:56

10. okt 2006, 16:42

Hej,

Hvilken idiot.

Bemærk dog at færselsloven og forsikringserstatninger - ikke altid følges ad!

Et tip er derfor, at hvis hun holdte stille er der ikke tale om er færselsuheld, men en påkørdel. Og en påkørsel har kun en skyldig part! Derudover er han en flugtbilist, hvilket politiet skal rykke ud til. Lyv aldrig overfor politiet - der er jo en god grund til, at de skal komme.

PS. Det kan være, at det var den samme fyr, som jeg var i et harmonika sammenstød med - han holdt i midten! - OG han nægtede efterfølgende ved ved den hellige profet, at han havde været til stede... ja, så fik han også en hilsen fra oven! :roll:
NSB

Saab Turbo = Lokalt højtryk, året rundt 8)

Saab 9-3X TTiD4 200 Griffin Hirsch CrossCombi MY12
22.2 km/L, 200HP/435nm

9-5 SE Turbo Estate MY01
Aero Hirsch look alike, Konverteret BioPower
Første godkendte E85 konverterede bil i Danmark!
Brugeravatar
Edwins
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
100% ABSOLUT SAAB WACKO FOR LIFE !!!
Kontakt:
Indlæg: 12248
Tilmeldt: 19. aug 2005, 08:27

10. okt 2006, 17:41

Helt korrekt, det rager egentligt ikke Politiet, men det er jo et dilemma.

Trækker man Hr. Hansen, som stod ved siden af uheldet, i ærmet og spørger om han vil vidne siger han nej, fordi han har læst for meget Bandidos i Ekstra Bladet.

Sådan en amoralsk småforbryder som hun oplevede har ikke skade af at blive korrekset af Etaten og blive aftvunget de oplysninger han som en sober samfundsboger skulle give til hende, når hun nu ønskede det, affødt af hans egen opførsel.

Sidst hørte man om en der anmeldte et slagsmål til Politiet i en eller anden by, hvor det viste sig at de ikke gad lette røven under en fodboldkamp.

Når han kører sin vej uden at parterne er blevet enige, får han succes med sit forehavende hvis hun ikke tilkalder Politiet. Hvis det så måtte vise sig at det stadigt ikke har deres interesse,synes jeg at det er OK at hun bruger sprut som "startpatron" til myndighederne.

Det var heldigvis ikke tilfældet her, men det er en god én at have i ærmet når man objektivt mener at det er bydende nødvendigt at de tilser en færdselssag.
Copper
SUPER SAAB FREAK
Indlæg: 101
Tilmeldt: 27. jan 2006, 18:29

10. okt 2006, 20:32

Selvfølgelig skal politiet tage sig af det, men det er altså ikke alle uheld der kræver politiets tilstedekomst! I dette tilfælde er der jo tale om en såkaldt "flugtbillist" og så er det en sag for politiet. I andre tilfælde, f.eks. en parkeringsbummert, der er det er en forsikringssag, såfremt begge parter er villige til at udveksle oplysninger, dvs navn, adresse og forsikringsselskab.

Hvis politiet skal ud til sådan en sag, så skal det være fordi, en lov er overtrådt - Ellers råder og vejleder de kun.

Og så kan jeg ikke dy mig.... Sagen med poltiet der ser fodbold, har en anden og mere non-ekstrabladsvinkel(man skal ikke tro på alt Ekstrabladet skriver). Sagen var den, at knægten var blevet overfaldet(en sag for kriminalpolitiet) og da faderen tog ned på stationen, fik han at vide, at kriminalpolitiet ikke havde tid - Men faderen kunne jo se, at der sad en masse uniformerede betjente og så fodbold - Uniformerede betjente er ordenspolitiet - Ordenspolitiet tager sig som sådan ikke af voldssager, med mindre det er i gerningsøjeblikket - Sådan fungerer politiet nu engang.

Og for at runde den af, hvis nu politiet brugte al sin tid på, at tage ud til banale små sammenstød, så ville der jo ikke være tid til, at eftersøge voldsmænd o.l. i det øjeblik der er én der får tæv!

Skulle lige af med det - Nu vi er off subject! :P

Med mange venlige hilsner,

Christian
Fear not the speed; fear the guy behind the wheel....
Brugeravatar
nsb
SAAB-PSYCHO
Indlæg: 2897
Tilmeldt: 2. apr 2004, 18:56

11. okt 2006, 15:37

Hvad er der galt med Ekstrabladet!

Jeg synes, at det er Danmarks bedste avis - her behøves man ikke at være i tvivl om, at det er løgn!

Det er da en kvalitet i sig selv. ;-)
NSB

Saab Turbo = Lokalt højtryk, året rundt 8)

Saab 9-3X TTiD4 200 Griffin Hirsch CrossCombi MY12
22.2 km/L, 200HP/435nm

9-5 SE Turbo Estate MY01
Aero Hirsch look alike, Konverteret BioPower
Første godkendte E85 konverterede bil i Danmark!

Tilbage til "Off Topic !!!"